• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!

Użytkownik robertus

Zarejestrowany od: 1 rok (od 30 listopada 2022)
Rodzaj: Zarejestrowany użytkownik
Imię i nazwisko: Robert
Stopień: Podchorąży
Miejscowość: Białystok
Strona: https://winyle-online.pl/katalog
O sobie: Wiele osób zastanawia się po co kolekcjonować płyty winylowe, skoro praktycznie każdy album można przesłuchać w serwisach streamingowych, ponosząc jedynie niewielki miesięczny koszt utrzymania w nim konta premium. Przemawia za tym z pewnością wygoda i względnie lepsza jakość cyfrowego odtwarzania, choć z tym wielu audiofilii może się nie zgodzić. Współcześnie odeszło się także od kultury słuchania albumów w całości. Wystarczy spojrzeć na statystyki odtwarzań (lub pobrań) utworów w kontekście całego albumu. Mało kiedy zdarza się sytuacja, że liczba przesłuchań wszystkich nagrań rozkłada się równomiernie na każdy utwór. Obecnie najwięcej odtworzeń ma największy przebój z płyty (miliony), a reszta może mieć raptem kilka tysięcy.

Najważniejszą zaletą posiadania płyty na fizycznym nośniku winyla lub CD jest fakt zapłacenia za konkretne fizyczne dobro i posiadanie go w namacalnym formacie. Jedynie kataklizm może pozbawić wówczas właściciela takiej płyty możliwości odtworzenia zawartych na nim nagrań (uszkodzenie nośnika). W przypadku serwisu streamingowego użytkownik płaci za dobro wirtualne i musi się liczyć z taką sytuacją, że właściciel takiego serwisu może mu nagle odmówić dostępu do pewnych nagrań, zawiesić jego konto lub w ogóle zaniechać kierowania usług do danego kraju. Pozostaje się wówczas z niczym.

Posiadanie płyty winylowej i dbanie o jej stan fizyczny to także inwestycja w przyszłość, gdyż z czasem wartość takiego egzemplarza w doskonałym stanie może być kilkukrotnie wyższa niż cena, którą się zapłaciło podczas jej premiery. Zwłaszcza gdy są to limitowane edycje, które wypadają z obiegu po określonym nakładzie. Chociaż kupienie płyty teraz, w momencie jej premiery, i posiadanie jej przez kolejne 50 lat, będzie skutkowało tym, że ma się pierwsze wydanie, a te zawsze z czasem zyskują na wartości. Wystarczy sprawdzić ile kosztuje pierwsze wydanie The Wall Pink Floydów, a ile współczesne reedycje. Wynika to z faktu, że pierwsze wydanie jest też nakładem w pewnym zakresie limitowanym i liczba dostępnych w obiegu egzemplarzy będzie się z czasem zmniejszać. Wiele osób będzie posiadać takie wydanie w prywatnej kolekcji i nigdy ono nie pojawi się w sklepach z używanymi płytami czy na aukcjach, a wiele egzemplarzy z czasem ulegnie zniszczeniu. Warto więc dbać o stan swoich płyt.

Sporo kolekcjonerów zbiera płyty winylowe, gdyż tysiące wydań wciąż nie pojawiło się nigdy w formacie cyfrowym i pewne nagrania można przesłuchać jedynie na gramofonie. Oczywiście nie mowa tu o albumach z głównego nurtu, lecz o bardziej niszowych pozycjach. Zdarzają się  również sytuacje, że na jakiejś składance na winylu pojawia się nagranie, które już nigdy później nie doczekało się wydania. Co ciekawe, na starych winylach mogą pojawiać się także inne miksy studyjne nagrań niż na późniejszych edycjach, co także jest celem poszukiwań wielu kolekcjonerów. Sytuacje takie zdarzają się np. u takich artystów jak Elvis Presley czy Frank Sinatra i najczęściej na pozycjach wydanych w latach 50. i 60.
Środowisko (drużyna, hufiec...):

Aktywność użytkownika robertus

Punkty: 201 (306 miejsce)
Pytania: 0
Odpowiedzi: 0
Komentarze: 0
Głosował na: 57 pytań, 22 odpowiedzi
Oddał: 79 głosów w górę, 0 głosów w dół
Otrzymał: 0 głosów w górę, 0 głosów w dół

Ściana dla robertus

Proszę zaloguj się lub zarejestruj aby pisać na tej ścianie.
To jest mój kawałek ściany.
napisano 1 grudnia 2022 przez użytkownika robertus   2 5

Odznaki

Brązowy

Zweryfikowany x 1
Klub 100 x 1
Awatar x 1
Głosujący x 1
Czytacz x 1

Srebrny

Wyborca x 1
Zachłanny czytacz x 1
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...