• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Radiostacja, łączność krótkofalowa - jak zacząć?

+1 głos
Czuwaj! Poszukuję informacji na wymieniony wyżej temat. Posiadamy z jednostki jakieś stare telefony polowe i radiostacje (nie wiemy jak się do nich zabrać, bo zdobycie do nich baterii to kosmos, a te co podobno "nówki sztuki z ZN" jakieś takie...). Jak się mają do tego zezwolenia? Gdzie o nie pytać i ile za nie się płaci? Jak się ma do tego temat CB Radiów. Tzn, wiem, że zezwoleń nie trza, ale... Spotkałem się tylko z tymi ładowanymi od gniazdka zapalniczki, a w polu bez bateryjki - nie ujedziesz. Wsparcie odpowiedniego instruktora mamy, aczkolwiek jest on teraz nieosiągalny. Posiada ktoś namiary na jakąś dobrą książkę?
pytanie zadane 23 maja 2014 w Drużyna przez użytkownika JW (1,403)   10 19 38
Współczynnik akceptacji: 50%
   

1 odpowiedź

+1 głos
Jeżeli chodzi o łączność radiową to moje pole ekspertyzy dotyczy raczej łączności "w polu", w zakresie PMR itd, ale postaram się coś odpowiedzieć.

Wszystkie zezwolenia dotyczą pewnych pasm, na których można nadawać.
Ogólnie każda radiostacja (bez względu na to czy to radyjko, PMR czy radiostacja czy nowoczesny system wojskowy) nadaje na pewnej częstotliwości, a je można określić jako:

-Do użytku (pasmo PMR, Cb radio i kilka małych)

-Do wykupu (Dokupić można sobie np pozwolenie na pasma PMR 154 moc ogarniczona tutaj do 1W. )

-Zarezerwowane dla służb/wojska itd.

Ogólnie nie jestem w tej chwili w stanie odpowiedzieć na jakim paśmie nadają te "jednostkowe", przydałby się ktoś kto miał w ręku, zdjęcie albo jakiś numer. Lepiej to wiedzieć za nim dowiemy się że działają np na paśmie zarezerwowanym dla lotnictwa i przyjdzie do nas rachunek za zakłócanie i nielegalne korzystanie z częstotliwości ;). Więc najpierw trzeba wiedzieć co to i na jakim paśmie nadaje.

Problem pojawia się w niektórych przypadkach z mocą nadawania. Cbki mogą mieć legalnie do 4W, radia PMR do 0.5W.

Co prawda większość PMR ma obejście mocy nadawania na zasadzie "Switcha" zwiększającego moc ale korzystanie z niego w świetle naszego prawa jest nielegalne ;).

Tak szczerze mówiąc wszystko zależy od tego czy chcemy spojrzeć na łączność z perspektywy historycznej czy współcześnie. W tej chwili używa się raczej szyfrowanych połączeń odbieranych kluczami między częstotliwościami (najbliżej dostęp mamy do scramblerów w niektórych PMR). Łączność taka dotyczy raczej krótkich komend wydawanych w oczywistych sytuacjach na krótkofalówkach z szyfrowaniem. Niestety cyfryzacja w obszarze militarnym trochę wyparła radiostacje i lepiej jest czasami nawiązać połączenie satelitarne/telefoniczne z bezpiecznej bądź otwartej linii/internetowe.

Wszystko zależy od tego jak bardzo się chcemy w to bawić, nigdy nie siedziałem w łączności, szczerze nawet w czasach mojego największego zainteresowania wystarczyły mi szyfry, kody zeszytowe, zabawa PMR i scramblerem.

Jak chcecie tylko sobie ponadawać, to może lepiej było by kupić jakąś parę PMR, chyba że macie kogoś kto was w temat wprowadzi. Bo krótkofalarstwo czy samo nadawanie wymaga nie tylko sprzętu ale i sporo wiedzy technicznej.

Wstępnie polecam:

wikipedia: PMR/CB
http://www.uke.gov.pl/zasady-korzystania-z-czestotliwosci-ogolnodostepnych-12033

http://www.specops.pl/vortal/taktyka_zielona/podstawy_radiokomunikacji/lacznosc_w_terenie.htm

A także zainteresowanie się krótkofalarstwem choćby w perspektywie łączności    http://ostol.pl/co-to-jest-krotkofalarstwo/
odpowiedź 23 maja 2014 przez użytkownika khashishin (1,261)   6 13 31

Podobne pytania

+7 głosów
2 odpowiedzi 862 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2014 w Drużyna przez użytkownika jagienka (144)   1 2 4
+3 głosów
3 odpowiedzi 1,328 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2013 przez użytkownika Piotrek (120)   1 1 5
+4 głosów
1 odpowiedź 1,317 wizyt
pytanie zadane 25 maja 2014 przez użytkownika moni (185)   2 6 10
+1 głos
1 odpowiedź 210 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2021 w Drużyna przez użytkownika Adam N (125)   1 5
0 głosów
1 odpowiedź 164 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2020 w Próby przez użytkownika Madalene27 (238)   3 4 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...