• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Sztandar podczas mszy.

+4 głosów
Próbuję doprecyzować zachowanie pocztu sztandarowego podczas mszy katolickiej. Trochę o tym jest w Ceremoniale ZHP, wg. którego ma to być też zgodne z Ceremoniałem Wojskowym. Mam parę kwestii i prosiłbym o potwierdzenie lub skorygowanie.

1. Podczas Ewangelii i Błogosławieństwa - sztandar Prezentuj, poczet w postawie zasadniczej. Ale kiedy dokładnie przed ewangelią? Na Alleluje, gdy wszyscy wstają? na "Pan z wami"? czy na "Słowa/początek Ewangelii... "?

2. Podczas podniesienia - salutownie sztandarem, poczet PZ, bez salutowania. Ale znowu dokładnie kiedy co? Całe "opowiadanie o ustanowieniu" salutujemy? Podczas "opowiadania" - prezentuj, a salutowanie dwa razy podczas "ukazania" (wtedy co zazwyczaj ministranci uderzają w gong)?

3. Czy poza ww. momentami poczet stoi na spocznij, tak jak to chyba wynika z ceremoniału wojskowego?

4. Kiedy wprowadza i wyprowadza się sztandar? W naszym ceremoniale jest, że wprowadza się przed wejściem celebransa, a wyprowadza po jego wyjściu, ale przed wiernymi. Natomiast w wojskowym jest na odwrót: sztandar "w(y)chodzi" podczas obecności kapłana.

5. Czy w trakcie salutowania przed ołtarzem, podczas wchodzenia i wychodzenia, asysta salutuje?

6. Pomiędzy honorami przed ołtarzem, a miejscem gdzie poczet stoi podczas uroczystości zazwyczaj jest tylko kilka metrów i dosyć ciasno. "Na ramię" wychodzi wtedy zazwyczaj dosyć nieciekawie. Jak wtedy nieść sztandar? Można w pionie, czyli w pozycji "prezentuj"?
pytanie zadane 18 maja 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (22,164)  
Współczynnik akceptacji: 38%
   

3 odpowiedzi

+4 głosów
Ad 4:

To jest kwestia, którą warto uzgodnić z ceremoniarzem uroczystości. Czasem chcą, aby sztandary ustawiły się o razu, same w kościele i tak samo wyszły. Generalnie jednak sztandary idą w procesji wejścia (za krzyżem, przed księżmi), i wychodzą tak samo - w procesji wyjścia - za krzyżem, przed księżmi.
odpowiedź 20 maja 2014 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,866)   38 88 189
W tej kwestii chyba nikt się z druhem spierać nie będzie ;)
Ależ zapraszam :)
Dzięki. Znalazłem jeden fragment w ceremoniale wojskowym, który odpowiada na podstawową kwestię: w przypadku gdy do uroczystości zaproszone są też inne sztandary (niż wojskowy), to wchodzą i ustawiają się chwilę przed rozpoczęciem. Czyli wejście sztandaru po wejściu kapłana dotyczy tylko sztandaru wojskowego. Myślę, że o takie bardzo uroczyste wprowadzenie możemy pokusić się jedynie podczas mszy typowo harcerskich.

Udział w procesji wejścia dotyczy sytuacji gdy faktycznie jest to procesja (krzyż, przez środek kościoła, itp.), a nie zwykłe wejście (zakrystia - prezbiterium)?
Tak, udział w procesji dotyczy sytuacji, gdy jest to prawdziwa procesja, z kadzidłem, świecami, krzyżem itd. Przy zwykłym wejściu ewentualny sztandar powinien już stać na swoim miejscu.
+2 głosów
Nie odpowiem Ci według regulaminu, bo zapewne sam byś już to dawno odkrył ( :P ), ale na podstawie własnych doświadczeń i logiki.

1. W tej sytuacji powinno się raczej prezentować poczet w momencie gdy ksiądz zaczyna "Pan z wami...". Alleluja trwa zbyt długo i nie jest tak znaczącym elementem mszy.

2. Tutaj, z uwagi na to, ze liturgia Eucharystii jest najważniejszym punktem mszy, sztandar należy prezentować od momentu gdy parafianie klęczą. Analogicznie- koniec 'salutu' gdy wszyscy wstają.

3. Tak.

4. To już jest zależne chyba od sytuacji. Gdy msza jest z tylko jednym lub kilkoma pocztami sztandarowymi, to wchodzić powinny przed mszą. Ale gdy jest to uroczystość na sztandary liczone w dziesiątkach- ksiądz je 'zaprasza' przy rozpoczęciu mszy. W sumie wszystko jest zależne od sytuacji i powagi uroczystości, a także humoru księdza, zatem najlepiej jest się go spytać co kiedy i jak, żeby jemu nie przeszkadzać, bo to jest najważniejsze.

5. Asysta nie powinna salutować. Tak samo jak śpiewać, czynić znaku krzyża, klęczeć itp.

6. Z doświadczenia wiem, że lepiej sztandar nieść przed sobą. Wiele kościołów ma dziesiątki belek, żyrandoli i niskie stropy, więc lepiej widzieć czubek sztandaru, żeby niczego nie uszkodzić.

 

Jak już powiedziałem, nie jest to uzasadnione regulaminem, pisze tylko to, co wg mnie jest rozsądne i co zaobserwowałem będąc w poczcie sztandarowym lub będąc uczestnikiem mszy z pocztem.
odpowiedź 18 maja 2014 przez użytkownika Los Bananos (2,991)  
Dzięki.

Ad 4. Tak tak, oczywiście, że uzgadniać z księdzem, pytam o sytuacje gdy jest on otwarty na propozycje. :)

Ad 6. No właśnie, z jednej strony wygodniej ale z drugiej jest to gest salutowania w marszu.
4. No to masz wolne pole do popisu, zatem jak jest w danej sytuacji wygodniej lub realniej do wykonania
6. No to spytaj sztandaru, czy obrazi się, gdy zasalutuje drzwiom wyjściowym, czy woli mieć ukrychniętą głowicę :P
Nasz sztandar ma porządną głowicę, prędzej się nadświetle wyrwie niż głowica ukrychnie (fajne słowo) ;)
Takie wielkopolskie... ;)
+2 głosów

Od  7 lat odpowiadam u siebie w mieście za ceremoniał podczas uroczystości oraz za protokół flagowy. Konsultowaliśmy to też z wojskowymi i oto jakie mamy przyjęte zasady/rekomendacje do przedstawionych sytuacji. Nasz regulamin musztry wymaga odświeżenia, bo aktualny ceremoniał wojskowy jest z 2009r.

1. Kiedy wypowiadane są słowa "Pan z Wami (...)", to powinien być wykonany chwyt "Prezentuj", asysta salutuje.

2. Tu rekomendowane jest salutowanie od momentu podniesienia hostii do momentu opuszczenia kielicha. Mnie logiczne wydawało się salutowanie tylko podczas samego podnoszenia hostii/kielicha, ale jak parę razy mieliśmy asystę wojskową, to właśnie salutowali od pierwszego podniesienia do drugiego opuszczenia.

3. Salutuje się sztandarem także podczas wykonywania pieśni "Boże coś Polskę".

4. Póki co stosujemy nasz ceremoniał. Lokalnie też nasze poczty tak robią, bo chyba dopiero w nowym ceremoniale wojskowym to zmieniono.

5. Podczas salutowania przed ołtarzem tak.

6. Buta nie zjesz, trzeba w pionie, zależnie jak pozwalają warunki.

odpowiedź 19 maja 2014 przez użytkownika cebul (10,563)   20 81 176
Ad 2. A od "On w dzień...." do podniesienia hostii: sztandar przy nodze czy prezentuj? Mi też podwójne salutowanie jedynie podczas podniesienia wydaje się logiczniejsze.

Ad 3. Tu chodziło mi bardziej o postawę członków pocztu w pozostałych częściach mszy. Bo spotkałem się ze zwyczajem i oczekiwaniem aby poczet cały czas stał w postawie zasadniczej, może nieco rozluźnionej ale nogi równo, bez wykroku.

Ad 4. Ta niejasność chyba się wyjaśniła, więcej pod odp. Dominika.

Dzięki.
Ad 2. Przy nodze.

Ad 3. Tak, asysta stoi w postawie zasadniczej - można tam trochę luźniej stanąć bo inaczej szybko się tam przewrócą ;)
3. To mi zamieszałeś :) bo w międzyczasie znalazłem w CW, że poczet przyjmuje postawę swobodną.
No nie stoją jak struna, ale też nie całkiem na luzie. Taka quasi-zasadnicza postawa.

Podobne pytania

+3 głosów
2 odpowiedzi 4,193 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2014 przez użytkownika bob (210)   4 8 12
+3 głosów
1 odpowiedź 3,752 wizyt
pytanie zadane 26 listopada 2014 przez użytkownika vms980 (132)   1 1 8
+1 głos
1 odpowiedź 556 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Michał Kowalczyk (1,942)   13 27 58
0 głosów
1 odpowiedź 232 wizyt
pytanie zadane 27 marca 2019 przez użytkownika dodzilla (105)   1 3
+10 głosów
5 odpowiedzi 2,636 wizyt
pytanie zadane 8 stycznia 2013 przez użytkownika royas (22,164)   84 264 488
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...