• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


odebranie sznura przybocznej

+4 głosów
Moj druzynowy odebral mi sznur  przybocznej po tym jak poinformowalam  go ze nie jade na oboz  z powodu egzaminow i przygotowan do nich. Wlasnie  koncze gimnazjum i  staram sie  dostac  do dobrej szkoly , musze przygotowac  sie do  testow itd.  Poinformowalam  druzynowego  ze  na najblizszy biwak i oboz nie moge jechac, a on odebral mi sznur na ktory ciezko pracowalam twierdzac  ze  zawiodl  sie na mnie i moim oddaniu do tych wyjazdow  i ma prawo  do odebrania mi wszystkich  odznak itd.  Naleze  do druzyny ponad  7 lat , zawsze bylam czynna organizatorka  i stawialam sie na zbiorkach. Raz zdarzylo mi sie  ze zadzwonilam  do niego zeniemoge przyjsc na zbiorke  bo jestem chora co rowniez mialam  wypomniane. Wszyscy w druzynie byli zaskoczeni  zachowaniem druzynowego  ze tak mnie potraktowal. Bardzo mnie to boli, moja mama ktora  przez wiele lat  byla  harcerka jest zaskoczona  ta sytuacja i doradzila mi odwolanie sie od tej decyzji ale nic niewskoralam, wiec  powiedziala  ze jesli bardzo  chce byc  czynna  harcerka  zebym potem sprobowala  dostac  sie do innej druzyny , ale  ja tutaj poswiecilam i wiele czasu iserca.  Niewiem  co robic.  Prosze  o porade  czy druzynowy mial racje,  Mama  twierdzi  ze kiedys  nakladano nacisk tez na nauke  ze  harcerz  powiniem powiniem  starac  sie  uzyskac  dobra przyszlosc. A  ja wlasnie  to takiej szkoly  chcialabym sie dostac.  Dominika  .    CZUWAJ
pytanie zadane 10 maja 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Dominika (125)   1 1 5
Współczynnik akceptacji: 0%
   
Rozmawialam z druzynowym  tlumaczac  mu wyraznie  jak aktualnie sytacja  moja wyglada , reagowal nawet moj  tato  piszac  do niego sms  z pytaniem dlaczego  tak sie stalo  skoro  wiedze  na ten temat mial juz od ponad  por roku...switowal to krotko  ma takie prawo i kropka.  nic wiecej nie odpisal. Mnie  interesuje  czy  mial takie prawo  bo szukalam po regulaminach  ale nic nie znalazlam.
Zmieniłem Twoją odpowiedź w komentarz, gdyż jest to rozwinięcie pytania/problemu, a nie odpowiedź na nie.

3 odpowiedzi

+4 głosów

Tak ściśle rzecz ujmując, to drużynowy nie ma prawa odebrać sznura. Sznur jest oznaczeniem pełnionej funkcji. Jesteś przyboczną - masz prawo nosić sznur, nie jesteś - nie masz takiego prawa. Natomiast drużynowy ma prawo zwolnić Cię z funkcji przybocznej i nikt nie ma prawa wymuszenia na nim zmiany tej decyzji. I tu pytanie: zostałaś zwolniona z funkcji, czy został Ci odebrany sznur?

Nie jest prawdą, że drużynowy może odebrać Ci zdobyte odznaki. Ale trzeba odróżniać odznaki i odznaczenia od oznaczeń.

Inna sprawa to uzasadnienie takiej decyzji i jej przedstawienie. Jeśli nie nastąpiły między wami problemy w komunikacji i przedstawiasz pełny obraz sytuacji to zachowanie Twojego drużynowego wydaje się dosyć dziwne. Jeśli możesz to napisz ile macie lat i jakie stopnie - Ty i Twój drużynowy. Co może pomóc? To co napisała Kasia: rozmowa z mediatorem. Jasne określenie Twoich obowiązków i praw. Oszacowanie ile czasu na te obowiązki potrzebujesz. Jeśli wyjdzie, że w najbliższym czasie nie jesteś w stanie pełnić funkcji przybocznej, to rozsądnie będzie jej nie pełnić. Jeśli nie jesteś w stanie spełnić tylko części rzeczy, których  drużynowy oczekuje od przybocznej, zastanówcie się nad zwiększeniem liczby przybocznych.

Jeśli jednak stanowisko drużynowego będzie "nie, takie mam prawo i kropka", to radzę poszukać innej drużyny.

odpowiedź 12 maja 2014 przez użytkownika royas (22,194)  
+2 głosów
Jestem drużynową drużyny starszoharcerskiej. Czasem - my drużynowi mamy z przybocznymi w wieku gimnazjalnym pewne problemy. Myślę że Twój drużynowy właśnie problemy takie może mieć z Tobą. Przyszły mi do głowy min. takie przykłady problemów:

1. Może nie znać Twojej sytuacji życiowej i nie domyślać się, że to jest dla Ciebie istotny moment w życiu, na tyle aby drużyna była ważna, ale nie na I miejscu.

2. Drużynowy potrzebuje przybocznych. Jest mu ciężko jeśli go "zostawiają"- szczególnie gdy jest osobą zapracowaną i nie do końca ma czas na wszystko.

3. Drużynowy może czuć, że Twoja nieobecność utrudnia mu pracę z drużyną. W jego głowie brak Ciebie na miejscu może prowadzić do dużych konsekwencji.

Ja czuję, że podstawą problemu jest brak porozumienia między Tobą a drużynowym. Powinnaś się na niego otworzyć, a on powinien stać się Twoim przyjacielem i wspierać w każdej sytuacji. Wydaje mi się, że nie ma u Ciebie autorytetu - może to dla niego jest pewien rodzaju problem? Nie bez powodu użyłam tutaj słowa "wydaje mi się". Pomyśl też może o tym, że drużynowy też ma prawo się mylić i źle odbierać komunikaty z Twojej strony. Każda sprawa ma dwie strony medalu. Moim zdaniem dobrym pomysłem jest szczera rozmowa z mediatorem - osobą do której Ty i drużynowy masz zaufanie. Taka osoba wybada dwie strony, pogada z każdym z osobna i może wam dużo wyjaśnić podczas wspólnej rozmowy.
odpowiedź 11 maja 2014 przez użytkownika Katarzyna Czapla (123)   1 1 5
0 głosów
Trudno doradzić, co powinnaś zrobić jeśli nie znamy Twojej drużyny i jej sytuacji kadrowej. Z jednej strony zgodzę się z Twoim drużynowym, ponieważ będąc przyboczną decydujesz się na wyjazdy na obozy czy biwaki jako kadra. Jeśli nie jedziesz to tworzy się luka, którą czasami naprawdę ciężko jest zapełnić. Jednak z drugiej strony drużynowy powinien Ciebie zrozumieć, chcesz się pouczyć żeby jak najlepiej zdać egzaminy i móc dostać się do wymarzonej szkoły. W końcu z harcerstwa nie wyżyjesz i musisz myśleć też o rozwoju osobistym, co moim zdaniem jest ważniejsze niż obóz. Uważam więc, że drużynowy racji nie miał.

Z tego co piszesz to Twój drużynowy wydaje się być osobą przesadną. Skoro byłaś chora i nie mogłaś iść na zbiórkę to nie powinien mieć żadnych pretensji, tym bardziej, że został przez Ciebie o tym poinformowany.

Spróbuj porozmawiać z komendantem szczepu lub inną zaufaną osobą z harcerstwa o tej sytuacji. Będą w stanie doradzić Ci więcej niż my.

Może warto jednak poszukać innej drużyny, mimo przywiązania do obecnej. Czasami w jednych środowiskach nie jesteśmy doceniani zaś w kolejnych potrafią zobaczyć nasze moce strony. Pamiętaj, nie poddawaj się.
odpowiedź 10 maja 2014 przez użytkownika emilka (759)   7 12 28

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 750 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2015 w Drużyna przez użytkownika blomp (110)   1 2 5
+5 głosów
3 odpowiedzi 1,684 wizyt
pytanie zadane 19 listopada 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Gabrysia :) (362)   4 8 17
0 głosów
1 odpowiedź 140 wizyt
pytanie zadane 11 maja w Regulamin mundurowy przez użytkownika Yelle (2,096)   36 63 88
0 głosów
1 odpowiedź 166 wizyt
pytanie zadane 23 lipca 2022 w Regulamin mundurowy przez użytkownika StrzelbonitoV5 (281)   29 36
0 głosów
1 odpowiedź 276 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2022 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Zbigniew Hawranek (105)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...