• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy instruktor powinien podpisywać się także stopniem wędrowniczym?

+10 głosów
Zastanawia mnie (i nie tylko mnie) kwestia tytułowania typu: pwd. Jan Kowalski HO. Czy taki system jest poprawny? Do 25 roku życia jesteśmy i instruktorami i wędrownikami jednocześnie - to nie wyklucza się. Jednak - czy jest to poprawne, do kiedy i czy powinno się taki zapis stosować w pisaniu rozkazów/podpisywaniu ich, podpisywaniu się w e-mailach itp.?
pytanie zadane 14 stycznia 2013 przez użytkownika Joanna Fojt (355)   4 7 15
Współczynnik akceptacji: 50%
   

6 odpowiedzi

+10 głosów
Cześć!
Ja należę do tych instruktorów, którzy podpisują się zarówno stopniem instruktorskim jak i harcerskim.
Stopnie zdobyte, jeżeli nie są nad odebrane np. przez sąd harcerski, mamy je niezależnie od wieku i mamy prawo się nimi posługiwać - przy podpisach itp.
Jednak część instruktorów po zdobyciu stopnia instruktoskiego przestaje używać harcerskiego - jest to tylko kwestia co kto woli ;)
odpowiedź 14 stycznia 2013 przez użytkownika Alicja Stańco (561)   2 5 14
+8 głosów
Nie ma stopni wędrowniczych, są stopnie harcerskie (w szerokim tego słowa znaczeniu) przeznaczone dla wędrowników. Ale przeznaczone do zdobywania. Jesli instruktor kończy 25 lat nie przestaje być harcerzem (krzyż dalej nosi), więc moim zdaniem ma prawo do używania takiego stopnia harcerskiego jaki sobie zdobył (prawo ale nie obowiązek). Tak samo jak ktoś ma ćwika i kończy 16 lat to nadal ma tego ćwika. Gdyby uznać, że nie ma prawa do posługiawania się stopniem harcerskim, konsekwentnie należałoby nakazać zdrapywać złocenia z krzyża. Albo nawet całkiem zdejmować krzyż.
odpowiedź 14 stycznia 2013 przez użytkownika royas (22,184)  
czyli może się okazać, że ktoś jest phm. Jan Nowak, HO, zuch sprawny.
Dh Jan powinien sobie odpowiedzieć niezależnie na trzy pytania: czy jestem zuchem, czy jestem harcerzem, czy jestem instruktorem.
jeśli odczuwa taką potrzebę, nic nie stoi mu na przeszkodzie :)
+2 głosów
U mnie w hufcu jest tak, że są środowiska gdzie się nie używa stopnia wdr jeśli jest się instruktorem (ma się stopień instr.) i są takie gdzie się pisze pwd. Imię Nazwosko HR. Ja osobiście byłem i w takim i w takim środowisku.

Dokumenty nie regulują takiego zagadnienia. Dla mnie jest to rodzaj narządzia powiedzmy wizerunkowo-wychowawczego. Na zewnątrz bym się takim czymś nie posługiwał (listy do rodziców, pisma, pieczątki itp.), bo same skróty pwd. phm i hm. są średnio rozpoznawalne, a co dopiero HO, HR. Ale już wewnętrznie (rozkaz drużynowego, karta próby, podpis przy wymaganiu itd.) ma to pewien sens, pokazuje stopień rozwoju, dajmy na to drużynowego. Harcerze to widzą i mają jakiś wzorzec, do którego dążą. Także kwestia przyzyczajeń i zapotrzebowania.

Zdecydowanie jednak nie należy się posługiwać stopniami niższymi niż adekwatne do swojego wieku, a tak się zdaża w środowiskach, gdzie używa się "phm. Imię Nazwisko HO" i potem są tacy co piszą "pwd. Nieznam Stopni odkr."
odpowiedź 14 stycznia 2013 przez użytkownika Solo (1,523)   9 28 54
+2 głosów
ja ZAWSZE używam stopnia instruktoskiegi i harcerskiego, co do tych którzy nie używają to biorąc pod uwagę ilość zdobywanych stopni zapewne sie wstydzą swojego nieadekwatnego do wieku stopnia... bo stopień harcmistrza pokazuje mój dorobek i umiejętności instruktorskie, a Harcerza Rzeczypospolitej - mój dorobek i umiejętności harcerskie... a przecież nie to samo...
odpowiedź 2 lutego 2013 przez użytkownika "Mors" (846)  
0 głosów
Taki podpis jest jak najbardziej poprawny. Stopień mamy zdobyty i mamy prawo się nim posługiwać, czy to w rozkazach, mailach etc. Nie ma się przecież czego wstydzić ;) A jak ktoś woli się nie posługiwać - jego/jej sprawa. Za to nikt nie może nam tego zakazać.
odpowiedź 14 stycznia 2013 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
–1 głos
Ja nie wiem czemu to ma służyć. Dla mnie to zbędna i niepotrzebna tytulatura...
odpowiedź 15 stycznia 2013 przez użytkownika seascout (396)   2 3 10
To nie używaj. Jak napisano powyżej - kwestia co kto woli :)
To trochę inna kwestia. Pytanie co się zmienia w życiu i pracy harcerskiej typowego instruktora w wieku 25 lat, żeby to własnie był ten moment, kiedy powinien przestać używać stopnia harcerskiego. Przypuszczam, że w przypadku większości instruktorów, wiek kiedy praktycznie przestaje być wędrownikiem jest znacznie niższy. Z drugiej strony ustawienie tej granicy na moment zdobycia pwd. też wydaje się kiepski, bo większość ma wtedy jeszcze HRa przed sobą. Mnie trochę zastanawia czy to jest poprawne językowo, żeby ten sam stopień raz był przed imieniem a raz po nazwisku. I te przyjęte skróty(?) HO i HR też są dosyć wątpliwe.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 275 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2020 w Regulamin mundurowy przez użytkownika stokrotka12 (105)   1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 721 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2017 przez użytkownika Zuza ;* (285)   6 9 20
0 głosów
0 odpowiedzi 159 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2016 przez użytkownika dhpiotrek (118)   1 3 5
+10 głosów
2 odpowiedzi 1,007 wizyt
+4 głosów
2 odpowiedzi 365 wizyt
pytanie zadane 29 kwietnia 2015 w Metodyka i metoda przez użytkownika ciemslawa (130)   1 2 7
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...