• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


ubiór na rajd harcerski-nie harcerza

+2 głosów
Witam,

mam 16 lat i od kilku miesięcy staram się by w mojej miejscowości powstała drużyna harcerska. Do niedawna jeszcze ona była ale nauczyciel, który uczył w tutejszej szkole i zajmował się harcerstwem odszedł na emeryturę i odkąd Go nie ma (ponad rok) harcerstwa po prostu nie ma (co prawda nawet jak kierował drużyną to była ona zbierana tylko do delegacji sztandaru). Współpracuję z hufcem pod który moja miejscowość należy i jednym z pomysłów pani komendant jest by osoby, które chciałyby należeć do harcerstwa brały udział w rajdzie organizowanym przez hufiec. Osoby się znalazły zdeklarowały i oddałam listę. Gdy odwiedziłam komendantkę dostałam kilka mundurów i musimy się w nie ubrać na rajd. Po przeczytaniu kilku pytań dotyczących mundurów dochodzę do wniosku że my jako osoby które nie są jeszcze harcerzami i nie mają nawet drużyny (bo nawet nie wiem czy ona nadal jest) nie możemy iść w mundurach na ten rajd.
Proszę o odpowiedź, w razie wątpliwości mogę jeszcze bardziej przedstawić sytuację.
pytanie zadane 7 maja 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika daryja (115)   1 1 5
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+3 głosów
Nie musicie byc harcerzami, aby nosic mundury. Owszem krzyze harcerskie czy chusty odpadaja, ale sam w sobie mundur czemu nie? W niektorych hufcach nie praktykuje sie czegos takiego, ale jesli te mundury dostaliscie od dh. Komendant to ja bym sie nawet nie wahala czy moge go ubrac. Zwlaszcza, ze chcecie dzialac i na pewno odniesiecie sie do niego z szacunkiem. Czuwaj!
odpowiedź 7 maja 2014 przez użytkownika omega (203)   3 6 14
Chusta musi być obowiązkowo do munduru. Może być biała dla wszystkich, ale nie ma opcji, żeby jej nie było. CO do reszty - zgadzam się
Nie dokladnie sie wyrazilam, ale tak mundur bez chusty owszem odpada, lecz u mnie w hufcu biale chusty rowniez nie wchodza w gre, gdyz sa to chusty jednej z druzyn... co wtedy?
To wybierzcie inny kolor który będzie waszym próbnym. Biały kolor jest najbardziej powszechny, ale nie jedyny :) Możecie np. założyć że chcecie mieć chusty ciemnozielone w przyszłości, więc próbną wybierzecie jasnozieloną :)
On/Ona dobrze gada
+1 głos
Jeśli ta ekipa zamierza być drużyną harcerską to od razu wybierzcie sobie barwy środowiska (niekolidujące z już istniejącymi) i wystartujcie w chustach swojej przyszłej drużyny + ew. np. zbliżone kolorystycznie koszulki.

Co do mundurów, patrząc formalnie to Twoje wątpliwości są słuszne. Prawo noszenia munduru ZHP mają członkowie ZHP, a żeby nim być to (w uproszczeniu) trzeba należeć do drużyny. Jeśli jednak dostaliście je od komendantki, to możecie się tym nie przejmować zbytnio.
odpowiedź 14 maja 2014 przez użytkownika royas (22,184)  

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 504 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 955 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2018 w Drużyna przez użytkownika kk_1414 (145)   2 5 9
+1 głos
1 odpowiedź 412 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2016 w Pomysł na... przez użytkownika dh Olek (278)   5 19 28
–3 głosów
3 odpowiedzi 659 wizyt
pytanie zadane 14 października 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh. Maja (440)   24 53 62
+1 głos
1 odpowiedź 282 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2014 w Drużyna przez użytkownika wii vivi (156)   9 12 23
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...