• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zuchowe nakrycia głowy

+2 głosów
Postanowiliśmy wprowadzić do gromady nakrycia głowy. Problem w tym że jest ich multum. Kapelusze, berety czapeczki? Lepiej postawić na oryginalność czy może na wygodę? Podział stworzył się też w kadrze, część woli berety inni chcą czapeczki. Który typ według Was jest najlepszy?

I kolejna sprawa, zuchy mają zielone chusty, a zuchenki bordowe. Później, już w drużynie harcerskiej otrzymuje się dwukolorówkę. Czy może być tak, że chłopcy będą mieli zieloną chustę i bordowe nakrycie a dziewczyny bordową chustę i zielone nakrycie?
pytanie zadane 6 maja 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika ola7 (884)   12 25 41
Współczynnik akceptacji: 91%
   

2 odpowiedzi

+3 głosów
regulamin nie przewiduje beretów dla zuchów. tylko kapelusze i czapki basebolówki. Wydaje mi się, że wygodę maja zbliżoną. Multum jest jedynie kolorów.

Pojawia się tu problem co oznacza "jednolite". Czy jednolite = jedno czy może być ustalone "wszystkie harcerki to, wszyscy harcerze tamto". Sam się skłaniam ku temu drugiemu. Mam jednak wątpliwości co do barw. Czy to, że w ramach jednej drużyny jest ich kilka, nie powoduje, że nie wyglądacie jak jedna drużyna? Jednak jak już tak działa, to trudno. Zgodnie z moją interpretacja jednolitości może być. Chyba, że ktoś będzie miał lepsze argumenty, że jednolite to jedno.  Subiektywnie nie wiem jednak czy nie będzie to zbyt pstrokate i np. nie lepszy byłyby szare i oliwkowe.
odpowiedź 6 maja 2014 przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,879)   14 29 54
+2 głosów
Tak jak powiedział poprzednik w regulaminie mundurowym nie ma beretów dla zuchów więc jeśli chcecie być zgodni z regulaminem to pozostają czapeczki. Jeśli nie chcecie to skłaniałabym się do beretów w kolorze takim, jaki nosi drużyna harcerska. Dlaczego? Koszty. Umundurowanie nie jest tanie i rodzice na każdy nowy element do zakupu reagują średnio dobrze, a taki beret zuchowi zostaje po przejściu do harcerzy. Gdy zostaniecie czy opcji regulaminowej to czapeczki. Z kolorem nie mieszałabym tak jak Druhna zaproponowała, zastanawiałabym się między opcjami: czapeczka pod kolor chusty lub czapeczka pod kolor beretu harcerzy jeśli działacie w szczepie. Jedna i druga opcja wydaje się sensowna. Chociaż chyba pod kolor chusty mniej pstrokato czyli moim subiektywnym zdaniem ładniej.
odpowiedź 10 maja 2014 przez użytkownika emilka (759)   7 12 28
Oczywiście jeśli w drużynie noszą berety i jeżeli pytającej chodzi o berety typu baskijskiego, a nie typu z antenką i paskiem
Dobra uwaga, chodziło mi o berety harcerskie, a nie star zuchowe.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 253 wizyt
pytanie zadane 2 sierpnia 2022 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Zuchowo_zakręcona (110)   1 3 6
+4 głosów
1 odpowiedź 618 wizyt
pytanie zadane 1 marca 2014 w Drużyna przez użytkownika lenusek (349)   3 5 15
0 głosów
1 odpowiedź 257 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 395 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2020 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Filus98 (127)   1 3 7
+1 głos
1 odpowiedź 864 wizyt
pytanie zadane 22 grudnia 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Druh_ananas (237)   7 12 18
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...