• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


SKładki i ewidencja ABC

0 głosów

Po przeczytaniu Pierwszego CZUWAJ-a w tym roku tekst SKARBNIKA ZHP napisałem do niego, ale do tej pory nie odpisał. Może tu znajdzie się osoba umiejąca odpowiedzieć mi na poniższego maila.
 

Czuwaj Druhu

Przemek Bartecki z tej strony, instruktor Hufca Wołomin. Piszę do Druha odnośnie artykułu w ostatnim Czuwaju. Razem z WIPem byśmy stworzyli ikonografki, które by w jasny sposób mówiła o składce, ewidencji i finansach Drużyny.

1 Ewidencja : Czy  jest gdzieś jakiś dokument mówiący prosto co daje bycie w Ewidencji [ możliwość udziału w harcerskich wydarzeniach i nie tylko]? Jak Druh wspomina o ubezpieczeniu jakie GK zawiera w imieniu organizacji, to czy to ubezpieczenie jest w ramach składki czy trzeba coś dopłacać ?

2 Składka :  czy od drużyn próbnych też pobieramy skladki ?

3 Finanse Drużyny: Czy druzynowy odprowadza 4 zł/os czy też 3,20 zł/os?
Akcja zarobkowa jest chyba niczym innym jak zbiórką publiczną, o ile się nie mylę. Zatem czy ZHP ma podpisaną jakąś umowę z odpowiednim ministerstwem na prowadzenie całorocznej zbiórki publicznej, a min formalności to zgłosić to do odpowiedniej komendy?


pozdrawiam

 

pytanie zadane 29 kwietnia 2014 w Finanse przez użytkownika Przemek Bartecki (136)   2 4 7
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

0 głosów
Do Skarbnika ZHP mi daleko, ale na dwa pytania mogę chyba definitywnie odpowiedzieć:

ad. 2. Składki płacą członkowie ZHP, nie drużyny. Członkiem zostaje się w momencie wyrażenia takiej woli i złożenia deklaracji członkowskiej (nie obrzędowego przyjęcia do drużyny, a tym bardziej złożenia Przyrzeczenia!)  i od tego momentu płaci się składkę. Status druzyny (próbna/normalna) nie ma tu wpływu.

ad. 3. Każdy członek ZHP płaci składkę w tej samej wysokości (z wyjątkiem członków Nieprzetartego Szlaku, choć już nie instruktorów NS). Warto jednak zwrócic uwagę na jeden detal: składkę płaci się tam, gdzie ma się przydział służbowy, a drużynowy ma go z definicji do hufca. W efekcie jest tak, że harcerze płacą składkę w drużynie i drużynowy ją dalej tylko przekazuje, a drużynowy (i każdy instruktor) płaci swoją do hufca. Różnica jest mała, ale istotna, bo chodzi o określenie, czy ktoś zapłacił składkę w terminie. (Spóźnienie się drużynowego z przekazaniem składki swoich harcerzy do hufca jest oczywiście złe, ale nie ma dla nich konsekwencji członkowskich; jeśli jednak spóźni się on z opłaceniem swojej składki do hufca, z automatu przestaje być drużynowym).
odpowiedź 29 kwietnia 2014 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
edycja 1 maja 2014 przez użytkownika vanadey
Ja tylko uzupełnię, że składkę mamy obecnie kwartalną w wysokości 12 zł (rocznie to wciąż 48), z czego 20% zostaje w drużynie, a 80% odprowadzamy wyżej (do hufca, a on sobie kolejne 20% zatrzymuje i odprowadza do chorągwii 60%, która z kolei też zatrzymuje 20% i pozostałe 40% odprowadza do GK). A więc na miesiąc drużyna odprowadza za każdego członka faktycznie 3,20 (kwestia jak jesteście dogadani w hufcu, ja odprowadzam u siebie kwartalnie i tak też zbieram). W przypadku drużynowego odprowadza te same 12 zł do hufca, który zatrzymuje 40% (20% swoje zwyczajowe i 20% które dostaje w innym wypadku drużyna).

A także: nie każda akcja zarobkowa jest zbiórką publiczną, bo jak koszę trawę sąsiadowi, to to nie jest zbiórka. Ale każda akcja o charakterze zbiórki podlega osobnemu zgłoszeniu - nie mamy tu jako ZHP żadnej stałej umowy, czy czegokolwiek takiego.

Artykułu z Czuwaja nie czytałem, ale mam wrażenie, że ubezpieczenie od NW nie jest kupowane centralnie (i że mój hufiec sam je wykupuje), a jedynie OC dla instruktorów i pełniących funkcje instruktorskie jest.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 377 wizyt
+3 głosów
1 odpowiedź 399 wizyt
pytanie zadane 21 października 2013 w Finanse przez użytkownika Kluska (4,447)   23 55 92
+3 głosów
2 odpowiedzi 1,750 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 500 wizyt
+3 głosów
1 odpowiedź 335 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2018 przez użytkownika royas (22,194)   90 264 490
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...