• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Liczebność drużyny

+1 głos
Jestem w szkole średniej i niestety wracam późno do domu i nie mogę chodzić do dawnej szkoły by nawoływać do uczestnictwa w zbiórkach. Liczebność drużyny maleje i nie mam na to wpływu gdyż osoby zapominają lub nie chcą chodzić gdyż nie mają pieniędzy na składki, a ani przyboczne ani zastępowi nie potrafią pomóc. Co zrobić by drużyna znów zyskała członków?
pytanie zadane 24 kwietnia 2014 w Drużyna przez użytkownika x2 (122)   2 4 5
Współczynnik akceptacji: 0%
   
problem jest taki że w tym roku matura i jednak trzeba się uczyć a zastępowi nie maja pomysłów na zbiórki, można powiedzieć że mimo długiego czasu wciąż nie potrafią jej zrobić w naturalny sposób więc harcerze się mogą nudzić. Każdy nawet drużynowy potrzebuje czasami pomocy ale jeśli przyboczne maja problemy w szkole to nikt nie chce ich obarczać kolejnymi problemami i w taki sposób harcerze odchodzą. Co do akcji zarobkowej, rodzice nie chcą się zgadzać gdyż każdą uznają za żebranie i protestują więc już nie wiemy co robić.
Zamieniłem na komentarz ;)

2 odpowiedzi

+3 głosów
Generalnie najprościej jest dobrze ,,robić" harcerstwo. Będąc drużynowym harcerzy co roku oddawałem 2-7 osób do harcerzy starszych. W ciągu roku na prawdę zapaleni harcerze będący 2-3 lata w drużynie harcerskiej gdzieś się rozpływali. Problemem był mało charyzmatyczny drużynowy, który nie umiał podtrzymać zapału w chłopakach. Teraz ja jestem drużynowym tej drużyny;) Moim zdaniem przede wszystkim to co robicie musi mieć ciekawą formę i czegoś uczyć. Jeśli składki są najważniejsze a harcerze nie czują, że to za co płacą coś im rzeczywiście daje- tu jest problem.

Dobrym pomysłem jest oddać trochę stery samym harcerzom- proponuje projekty. Na zimowisku zrbiliśmy projekt filmowy a teraz panowie napalili się na ASG. Nie do końca to popieram (jak częśc rodziców) ale dobrze mi to uargumentowali, wspieram ich, zbierają na broń a ja wiem, że w ten sposób super podszkolą się w terenoznawstwie czy łączności.

Co do samych składek- nigdy pieniądze się do mnie nie lepiły. Jak jest termin płatności w hufcu a nie wszystko jest zebrane- zakłądam za nich a oni (przeważnie :) ) mi oddają. Może w tej sytuacji dobrym pomysłem jest jakiś projekt składkowy? Akcja zarobkowa? Koordynator d/s składek- przyboczny? Ale moim zdaniem pierwsza częśc mojej wypowiedzi jest ważniejsza niż sama kasa:)
odpowiedź 24 kwietnia 2014 przez użytkownika Broda (164)   4
+2 głosów

Tak, jak napisał Broda - musisz zadbać o atrakcyjny program. Jeśli sami będą z ochotą chodzić na zbiórki (a nie z powodu nawoływań) to nie tylko nie będziesz tracił ludzi, ale też metoda harcerska będzie "działała poprawnie".
Jeśli członkowie zapominają o zbiórce to znaczy, że nie jest to dla nich coś ciekawego. Nie sądzę też, żeby nie uzbierali tych kilku złotych miesięcznie.
Ale dobry program sam nie przysporzy Twojej drużynie nowych członków - trzeba go jeszcze zareklamować. Skoro nie masz czasu sam pójść do szkoły to zostaw to członkom drużyny. Zorganizujcie coś fajnego - biwak, wędrówkę, grę miejską, paintball... - i niech każdy członek drużyny weźmie jakiegoś kolegę ze sobą.

EDIT:

Drużynie trzeba poświęcić czas - jeśli nie ma absolutnie nikogo, żadnego znajomego instruktora, który mógłby Ci pomóc to faktycznie ciężko...

Ale coś może da się wymyślić - np. zamiast zbiórki wędrówka w sobotę nie będzie wymagała dużo czasu, a jest to urozmaicenie i pewnie zastępowi sobie poradzą z organizacją. Poszukaj też instruktorów lub środowisk specjalnościowych w okolicy - oni często są gotowi zorganizować coś ciekawego w ramach popularyzacji specjalności

odpowiedź 25 kwietnia 2014 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
edycja 25 kwietnia 2014 przez użytkownika karol-gro

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 791 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2016 w Drużyna przez użytkownika erbestynka (558)   7 13 32
+3 głosów
1 odpowiedź 522 wizyt
pytanie zadane 19 sierpnia 2023 w Drużyna przez użytkownika Kasia012 (122)   1 1 4
0 głosów
1 odpowiedź 222 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca 2023 w Drużyna przez użytkownika mari (329)   4 8 20
0 głosów
1 odpowiedź 318 wizyt
pytanie zadane 30 lipca 2022 w Drużyna przez użytkownika StrzelbA_MK (281)   2 29 36
0 głosów
1 odpowiedź 350 wizyt
pytanie zadane 26 lipca 2022 w Drużyna przez użytkownika StrzelbA_MK (281)   2 29 36
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...