• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Stopnie skautowe za granicą

+7 głosów
Jak wyglądają stopnie harcerskie - a właściwie skautowe - za granicą? Czy stopnie innych skautów da się porównać do naszych? Najbardziej mnie interesują stopnie harcerzy z państw anglo, niemiecko i hiszpańskojęzycznych :)
pytanie zadane 20 kwietnia 2014 w Próby przez użytkownika Zuzanna (186)   5 6 11
Współczynnik akceptacji: 25%
   

2 odpowiedzi

+10 głosów
 
Najlepsza

To co u nas nazywamy stopniami jest istotnym elementem metody skautowej i jakieś odpowiedniki można znaleźć chyba w każdej organizacji skautowej.Skoro są to odpowiedniki, to jest podstawa do porównań. 

W wielu organizacjach stopnie nie są nazywane stopniami i nie są traktowane jak stopnie. Na kształt systemu stopni ma duży wpływ podział na grupy wiekowe.

Bardzo zbliżony do pierwowzoru jest system w BSA. Nazwy pierwszych stopni są takie same jak wymyślił B.-P. Oznaczane są naszywkami z odpowiednimi emblematami, noszonymi na lewej kieszeni. Pierwsze 3 stopnie (tenderfoot, skaut drugiej klasy, skaut pierwszej klasy) polegają głównie na realizowaniu wymagań związanych z wyrobieniem harcerskim. Stopnie zdobywa się po kolei, ale można realizować wymagania "do przodu".

Kolejne 3 stopnie (star, life, eagle) polegają głównie na zdobywaniu sprawności, pełnieniu funkcji i realizacji projektów. Z tym, że sprawności w BSA są ściśle określone, jest ich ok 30, nie mają stopni trudności i mają więcej wymagań niż nasze. Stałym elementem w zdobywaniu stopni jest "przejście" z nimi przez radę drużyny (czy coś w tym stylu).

W BSA grupa wiekowa "boy scouts" jest dosyć rozległa: skautem można zostać już w wieku 10 lat i można nim być do 18. Stopnie nie są przypisane do wieku, ale trzeba się z nimi "wyrobić" do 18 roku życia, przedłużenie ponad ten wiek wymaga specjalnych pozwoleń. Wymagania stopni są często aktualizowane i żadna jednostka nie ma prawa ich modyfikować (dodawać, rezygnować, zmieniać). Wymagania są precyzyjne, nie ma czegoś takiego, że do ogólnych wymagań wymyśla się konkretne zadania. Jeśli w wymaganiach jest "zademonstruje" to zademonstruje, jeśli "przedyskutuje" to przedyskutuje. Więcej o stopniach (rank) i sprawnościach (merit badges) w BSA jest tu http://www.scouting.org/scoutsource/BoyScouts/AdvancementandAwards.aspx

Inaczej jest np. w Wielkiej Brytanii czyli TSA. Tutaj nie ma stopni, tylko nagrody (awards) Są Chief Scout's Award (czyli nagroda naczelnika: brązowa, srebrna, złota, platynowa i diamentowa) oraz Queen's Scout Award (skaut królowej).

W pierwszych trzech grupach wiekowych beavers, cubs, scouts zdobywa się dokładnie jedną z Chief Scout Award: beavers - brązową, cubs - srebrną, scouts - złotą. Zdobywanie tych nagród polega na zrealizowaniu odpowiedniej liczby "wyzwań" (challenge award), Każde wyzwanie to też odpowiednia odznaka. Każda grupa wiekowa ma swój zestaw wyzwań. Każde wyzwanie jest w jakiejś dziedzinie np. społeczeństwo, zdrowie, twórczość, outdoor, ekspedycja. Wygląda to trochę tak, jakby u nas każdy dział wymagań na stopień oznaczać osobną odznaką, a ukończenie odpowiedniej liczby działów powodowało przyznanie stopnia. Ale jest tylko jeden "stopień" na grupę wiekową.

Po ukończeniu 14 lat przechodzi do grupy Explorers i do 18 roku można zdobywać platynową i diamentową nagrodę naczelnika oraz skauta królowej. Między 18 a 25 rokiem - jedynie skauta królowej. Te trzy stopnie obejmują takie wymagania jak odpowiedni staż, liczba nocy na wyjazdach skautowych, zrealizowanie pewnych aktywności z podanej listy, podjęcie wyzwań, służba, ekspedycja (takie wędrownicze klimaty). Nie trzeba ich zdobywać w kolejności. Niektóre  zadania z wcześniejszych prób zaliczają na późniejsze. Np. do skauta królowej trzeba zrobić 6 aktywności ale jeśli zrobiłeś już 4 na diamentową naczelnika to zostają tylko 2 do zrobienia.

Zestaw dla skautów: https://members.scouts.org.uk/supportresources/search/?cat=7,64,175 dla innych grup wiekowych łatwo znaleźć na tej stronie.

Jeszcze inaczej jest w Australii. Już nie będę się rozpisywał tylko podam linka: http://www.scouts.com.au/main.asp?iStoryID=16503128

Jeszcze warto zauważyć, że jeden z najwyższych stopni zazwyczaj ma coś z orłem, państwem lub głową państwa w nazwie. Nasze HO, HR, Eagle Scout, Queen's Scout, President's Scout (chyba Sri Lanka) itp.

odpowiedź 22 kwietnia 2014 przez użytkownika royas (22,184)  
wybrane 23 kwietnia 2014 przez użytkownika Zuzanna
+1 głos
Proponuję napisać do samych skautów :) Dobrym miejscem żeby to zrobić jest scoutface.org

Skauci dość chętnie odpisują, a przy okazji można sobie poćwiczyć obce języki :)
odpowiedź 22 kwietnia 2014 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,312)  

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 607 wizyt
pytanie zadane 29 lipca 2016 w Próby przez użytkownika GabiAbiBi (115)   2 3 5
+1 głos
2 odpowiedzi 549 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2017 przez użytkownika iśćwświat (124)   2 4 8
+3 głosów
1 odpowiedź 1,204 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Mayy Ukkel (176)   5 7 12
+8 głosów
1 odpowiedź 550 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 112 wizyt
pytanie zadane 24 lipca 2022 w Próby przez użytkownika szyszkazzebami (116)   3 7
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...