• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Opiekun na Biwaku Majowym

+1 głos
Czuwaj. Mam pytanie, ponieważ chciałbym się zorientować czy opiekun na majówce musi być instruktorem czy wystarczy że jest pełnoletni. Czy drużynowy jako osoba pełniąca funkcje instruktorskie może zostać opiekunem oraz komendantem biwaku jeżeli jest pełnoletnia ?
pytanie zadane 19 kwietnia 2014 w HAL/HAZ przez użytkownika Mateusz Gurdziel (110)   2 2 3
Współczynnik akceptacji: 0%

edycja 19 kwietnia 2014 przez użytkownika Gacek
   

2 odpowiedzi

+1 głos
Wg mnie na biwaku jakimkolwiek (majówka tu nie wskazuje ferii wakacyjnych czy zimowych) jeden opiekun musi być instruktorem, następny może być to np. rodzic itp. I to nie wynika z przepisów państwowych tylko ZHP, ponieważ prawo organizacji wyjazdu w ramach ZHP ma instruktor ZHP tylko.
odpowiedź 19 kwietnia 2014 przez użytkownika anka45 (192)   1 2 6
+1 głos

Komendantem biwaku śródrocznego może być tylko i wyłącznie pełnoletni instruktor ZHP. Pełnoletni drużynowy, jeśli nie jest instruktorem - NIE może być komendantem. Natomiast opiekunami na biwakach śródrocznych mogą być osoby pełnoletnie (nie ma wymogu stopnia instruktorskiego ani uprawnień wychowawcy kolonijnego), więc pełnoletni drużynowy się kwalifikuje, ale nadal trzeba znaleźć komendanta.

Majówka jako taka nie podchodzi pod rozporządzenie MEN dot. wypoczynku. Pod to rozporządzenie podchodzą wakacje, ferie zimowe oraz przerwa świąteczna: bożonarodzeniowa i wielkanocna jako czas wolny od zajęć szkolnych (patrz. punkt 2.8 obowiązującej instrukcji organizacyjnej HALiZ dostępnej tu).

odpowiedź 20 kwietnia 2014 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
edycja 20 kwietnia 2014 przez użytkownika cebul
bożonarodzeniowa chyba nie, aż spojrzę w papiery...

Z instrukcji:

w okresie ferii letnich i zimowych oraz zimowej i wiosennej przerwy świątecznej - jako forma HALiZ, zgodnie z ww. Rozporządzeniem  MEN

No ja nie mówię o instrukcji, tylko właśnie o rzeczonym rozporządzeniu. Coś mi świta, że tam mowa tylko o przerwie wiosennej świątecznej, a w czasie zimowej nie trzeba. Ale to tylko świta, a jakoś nie mogę tego znaleźć...

4. Organizator wypoczynku przedstawia kuratorowi oświaty zgłoszenie wypoczynku, o którym mowa w ust. 1 i 3, w wersji papierowej i elektronicznej, począwszy od dnia 1 marca i 1 października odpowiednio w przypadku wypoczynku organizowanego w okresie ferii letnich i ferii zimowych, nie później jednak niż na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku.

Tak jest w rozporządzeniu, co sugeruje, że dopisek o świętach jednych i drugich w naszej instrukcji to nadmiarowość jakaś. Natomiast na stronie z wyjaśnieniami mamy w pytaniu 14 nieco inaczej - ferie zimowe, wakacje plus obie przerwy świąteczne, co z kolei jest argumentem za słusznością zapisów naszej instrukcji.

Na stronie z wyjaśnieniami jest podane dość przekonujące uzasadnienie prawne (choć nie sprawdzałem, co tam naprawdę jest w tych ustawach). W cytacie z rozporządzenia jest podane kiedy należy zgłaszać odpowiednie formy wypoczynku, a to jeszcze nie oznacza, że nie przewidzianych tam form nie trzeba zgłaszać.
Podpowiesz z czego wynika wymóg bycia instruktorem? Gdzieś to jest ujęte?

Wszystko znajdziesz tutaj w głównym pliku instrukcji. Mamy tam:

Komendantem/kierownikiem wypoczynku może być:

  1. w przypadku form organizowanych w ramach HALiZ (zgodnie z pkt. 1.2. niniejszej instrukcji): instruktor ZHP w stopniu co najmniej podharcmistrzyni/podharcmistrza, który ukończył kurs dla kierowników wypoczynku lub inna osoba, o której mowa w § 11 ust. 1 Rozporządzenia MEN z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej,
    a także zasad jego organizowania i nadzorowania

  2. w przypadku form organizowanych w innym czasie: pełnoletni instruktor ZHP.

Dzięki - przegapiłem to.

Podobne pytania

+4 głosów
2 odpowiedzi 1,851 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2014 przez użytkownika Los Bananos (2,991)   17 42 80
+6 głosów
1 odpowiedź 2,040 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika zyku97 (889)   10 26 42
+5 głosów
2 odpowiedzi 333 wizyt
pytanie zadane 31 października 2013 przez użytkownika zyku97 (889)   10 26 42
0 głosów
2 odpowiedzi 1,846 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2021 w HAL/HAZ przez użytkownika Theodor (150)   2 4 9
0 głosów
1 odpowiedź 492 wizyt
pytanie zadane 9 lipca 2019 w HAL/HAZ przez użytkownika Ruudy13 (136)   1 5 9
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...