• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


jakie są funkcje drużynowego?

+4 głosów
czuwaj!

co powinien robić drużynowy jeszcze poza prowadzeniem zbiórek? co robić aby, być dobrym drużynowym?
pytanie zadane 10 kwietnia 2014 w Drużyna przez użytkownika rolfrog (429)   12 19 35
Współczynnik akceptacji: 78%

otagowane ponownie 12 kwietnia 2014 przez użytkownika Gacek
   

2 odpowiedzi

+3 głosów
 
Najlepsza

To dość kłopotliwe pytanie, ponieważ odpowiedź przekracza możliwości jednego tekstu. Jest jednak jednym z najważniejszych pytań które można zadać.

Sięgając najpierw do dokumentów:

Podstawy wychowawcze ZHP

ROLA DRUŻYNOWEGO

Główny cel ZHP – wspieranie młodego człowieka w rozwoju i kształtowanie charakteru - realizowany jest głównie w codziennej pracy każdej gromady i drużyny. Najważniejszym harcerskim wychowawcą jest drużynowy. Dla realizacji celu naszej organizacji buduje on w drużynie program wychowawczy, indywidualnie odpowiadający na potrzeby członków drużyny, ale oparty na takich samych dla całej organizacji podstawach wychowawczych. Przez program rozumiemy całokształt działań celowo podejmowanych przez instruktora i gromadę lub drużynę oraz stawianie wyzwań dla wspierania rozwoju młodego człowieka i kształtowania jego charakteru. Składają się na niego zadania stopni, gwiazdek zuchowych i sprawności, zadania zespołowe, znaki służb, projekty, obóz, kolonia zuchowa itd. Program jest realizowany na szczeblu gromady i drużyny, a oparty na tych samych dla całej organizacji wartościach. Dla wspierania drużynowego, harcerskie komendy tworzą propozycje wzmacniające realizację programu gromad i drużyn. 

Dalej, kwestię zadań drużynowego reguluje również "instrukcja drużyny harcerskiej, starszoharcerskiej, wędrowniczej i wielopoziomowej" (i odpowiednia dla gromad zuchowych). Czytamy w niej:

12.Drużynowy:

 1. kieruje pracą drużyny zgodnie z obowiązującymi przepisami wewnętrznymi ZHP oraz innymi przepisami prawa;
 2. odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie członków drużyny;
 3. odpowiada za opracowanie i realizację planu pracy drużyny;
 4. odpowiada za prowadzenie dokumentacji drużyny;
 5. odpowiada za gospodarkę drużyny;
 6. odpowiada za terminowe i rzetelne przeprowadzenie spisu harcerskiego w drużynie,
 7. przygotowuje następcę na funkcję drużynowego;
 8. współpracuje z rodzicami członków drużyny i środowiskiem działania drużyny;
 9. podnosi swoje umiejętności i wiedzę metodyczną;
 10. bierze czynny udział w działaniach hufca;
 11. uzyskuje wsparcie programowo-metodyczne z właściwej komendy;
 12. reprezentuje drużynę;
 13. wydaje rozkazy;
 14. przyjmuje i zwalnia członków drużyny;
 15. dopuszcza do złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego;
 16. przyjmuje Przyrzeczenie Harcerskie – jeśli jest instruktorem ZHP.

(...)

18.Drużynowy planuje i prowadzi działalność wychowawczą uwzględniając zasady zawarte w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim, oczekiwania członków drużyny, rodziców i środowiska działania oraz propozycje programowe ZHP.

(...)

27.Działalnością drużyny kieruje:

drużyny harcerskiej – drużynowy przy pomocy rady drużyny;

drużyny starszoharcerskiej – drużynowy przy współudziale rady drużyny;

drużyny wędrowniczej – rada drużyny pod przewodnictwem drużynowego.

(...)

Kompetencje i sposób pracy rady drużyny określa drużynowy uwzględniając wiek i dojrzałość członków drużyny.

Tyle sięgając do dokumentów. A teraz moimi słowami i moim zdaniem - co z tego wynika?

Drużynowy jest reprezentantem ZHP w jego misji - a jest nią wychowanie i wspieranie we wszechstronnym rozwoju, także charakteru. I to jest jego najważniejsze zadanie.

Jak to zrobić? Przede wszystkim poznając swoich harcerzy. Spędzaj z nimi czas, bawcie się razem, stwórzcie zgraną paczkę. Dopiero wtedy będziesz wiedzieć czego tak naprawdę im potrzeba, czego im brak i na co ich stać. Odpowiedź nasunie Ci się sama, bo będziesz widzieć co Cię w kim wkurza, co w kim lubisz, na kim w jakich sprawach możesz polegać, a na kim nie. Zauważysz też co inni myślą o tej osobie w drużynie. W ocenie pomogą Ci także podstawy wychowawcze i ideowe ZHP (prościej : czy Twoi harcerze są tacy jak w Prawie Harcerskim? Czy są tacy jacy Twoim zdaniem powinni być harcerze?) . Wreszcie - podpowiedzą Ci wymagania stopni. Bo jak ktoś jest w gimnazjum to powinien już zdobywać odkrywcę, albo ćwika - a jaki powinien być odkrywca? Jaki powinien być ćwik? Wystarczy sięgnąć do regulaminu i voila!

Co potem? Co z tą wiedzą zrobić? Zależy. Osobiście bardzo lubię książkę hm. Marka Kameckiego "stosowanie metody harcerskiej w drużynie harcerzy". W astronomicznym skrócie, mówi ona o tym, że masz kilka podstawowych narzędzi do wykorzystania: metody pracy z grupą (socjotechniki: rada drużyny, zastęp zastępowych, zastępy, sekcje, punktacja i wszelkie zawody czy konkursy), które stosujesz by pracować "hurtowo" nad tym z czym nie radzi sobie cała drużyna lub np. cały zastęp - oraz metody pracy z osobą (psychotechniki: stopnie, sprawności, zadania, próby, wyzwania) które stosujesz, żeby pracować z "tą jedną" osobą, nad tym co dla niej najważniejsze. Nie chcę rozpisać się za bardzo, więc polecam Ci tę lekturę, razem z świetną książką hm. Ewy Grodeckiej "o metodzie harcerskiej i jej stosowaniu" - obie te pozycje dają bardzo dużo przykładów co można i warto robić w drużynie.

Ale jeszcze pokrótce: chodzi o to, żeby każdemu poświęcić chwilę. Jeśli czegoś nie umie, to pokazać jak lub jeśli Ty też nie umiesz - pomóc znaleźć kogoś kto Was nauczy. To może być pływanie, szycie, gotowanie, rysowanie, robienie latawców... czy też uczenie się, lub mówienie o tym co nam leży na sercu (tego też trzeba się nauczyć czasami!). Jeśli teraz ktoś by umiał, ale nie wierzy w siebie lub nie chce mu się - zachęcić. Zainteresować. Pokazać że coś jest ważne. Że może przynieść nam dużo dobrego kiedyś. Że jeśli się czegoś nauczę, że jeśli zrobię coś ze sobą a nie będę gnił przed komputerem, to kiedyś będę z tego dumny, inni to docenią, a mi będzie się żyło lepiej. A jeśli ktoś nie wie co mógłby robić - podpowiedzieć. Razem pomyśleć w czym moglibyście być dobrzy. Pomóc odkryć nasze talenty.

Do tego służą sprawności. Jedna gwiazdka to właśnie takie próbowanie się z różnymi rzeczami żeby zobaczyć do czego się nadajemy. Dwie gwiazdki to ośmielanie się, że to przecież łatwe, że dam sobie radę. Trzy gwiazdki to udowadnianie światu i wszystkim wokół ile jesteśmy warci.

A sprawności (i stopnie!) gdzieś trzeba robić - stąd zbiórki, biwaki, obozy... Ważne, by drużyna się spotykała, by robiła coś razem - choćby był to mecz w ping-ponga :-)

I to jest Twoje zadanie. Podsycanie życia drużyny. Wymyślanie nowych przedsięwzięć (i wygłupów!). Wskazywanie drogi. Próbowanie coraz to nowych rzeczy - i zabranie w tę podróż innych.

Żeby temu podołać musisz się ciągle rozwijać. Uczyć. Czytać. Pytać. Oglądać. Zrób kurs drużynowych, metodyczny. Zrób kurs instruktorski. Zadbaj o swoje stopnie i zdobądź parę sprawności. Zastanów się, czy jesteś dobrym przykładem dla drużyny i zadbaj, żeby tak było. Dla dobrego drużynowego (a o to właśnie pytasz!) to drugie tyle roboty co prowadzenie drużyny - właśnie ciągła praca nad sobą!

A na koniec - musisz pamiętać o obowiązkach względem ZHP i hufca, a także względem rodziców harcerzy. Pilnuj dokumentów, składek, dowiedz się co musi mieć i robić drużyna. Dowiedz się, czego by od Ciebie chcieli w komendzie i na co liczą rodzice Twoich harcerzy, na co liczą w ich szkołach. I zobacz co możesz w tej sprawie zrobić.

I koniecznie czytaj książki harcerskie - już nie mówię o "skauting for boys", czy "wskazówkach dla skautmistrzów" - ale o tych książkach z grami, pomysłami itp.

Powodzenia! :-)

odpowiedź 11 kwietnia 2014 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82
wybrane 13 kwietnia 2014 przez użytkownika rolfrog
+2 głosów
To jest pytanie rzeka.... Wiele zależy od tego ile i jakich masz funkcyjnych.

Poza prowadzeniem zbiórek drużynowy przygotowuje biwaki, obozy (obóz letni powinien być podsumowaniem rocznej pracy drużyny), pilnować zdobywania stopni i sprawności i zachęcać do tego harcerzy, kształcić następców np. choćby przez robienie regularnych zbiórek zastępu zastępowych. Poza tym jest jeszcze mnóstwo rzeczy, które można oddać funkcyjnym, ale i tak trzeba ich "pilnować", np. zbieranie składek i wpłacanie ich do hufca, prowadzenie strony www, fanpage na fb. No i są jeszcze kwestie różne "wyjątkowe", które nie zdarzają się codziennie, takie jak np. zrobienie koszulek.

Obowiązków jest sporo i na pewno nie wymieniłam wszystkiego, co drużynowy "powinien". Nie ma też jednej recepty na to, co zrobić, żeby być dobrym drużynowym. Wiele zależy od środowiska. Poza tym bycie dobrym drużynowym wymaga długiego czasu pracy nad sobą i nad drużyną...
odpowiedź 11 kwietnia 2014 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  

Podobne pytania

+3 głosów
1 odpowiedź 415 wizyt
pytanie zadane 18 czerwca 2018 w Drużyna przez użytkownika Dawidekrypek28 (363)   9 19 28
+1 głos
1 odpowiedź 651 wizyt
pytanie zadane 27 września 2017 w Drużyna przez użytkownika julkkaga (317)   13 27 34
+1 głos
2 odpowiedzi 953 wizyt
+4 głosów
2 odpowiedzi 3,564 wizyt
pytanie zadane 23 czerwca 2014 w Drużyna przez użytkownika xyz (275)   6 11 16
+1 głos
1 odpowiedź 2,172 wizyt
pytanie zadane 22 czerwca 2018 w Drużyna przez użytkownika Lilka (206)   5 9 17
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...