• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Naramienniki wędrownicze w drużynie.

+3 głosów
Jestem przybocznym w drużynie i posiadam naramiennik wędrowniczy jako jedyny. Gdy ktoś chce wykonać próbę wędrowniczą mogę napisać rozkaz odnośnie próby czy to drużynowy ma rozpisać ?
Oraz czy mogę stworzyć wewnątrz drużyny kapitułę wędrowniczą ?
pytanie zadane 3 kwietnia 2014 w Wędrownicy przez użytkownika voodoo110 (236)   6 10 18
Współczynnik akceptacji: 0%

zmienione kategorie 9 kwietnia 2014 przez użytkownika Gacek
   

4 odpowiedzi

+4 głosów
Nie znam dokumentu, który zabraniałby powoływania kapituły w drużynie. Co więcej - myśmy kiedyś powołali taką i świetnie działała. Gdy bardzo wiele osób prowadziło próby wędrownicze kapituła była znacznym odciążeniem dla rady drużyny. Inna sprawa to jak powołać kapitułę mając jedną osobę z naramiennikiem (choć formalnych wymagań nie znalazłem to wypadałoby mieć 3 osoby z naramiennikami - po próbie lub kursie).

Jednak kapituła naramiennika nie przyznaje, a jedynie wnioskuje do np. drużynowego. Przyboczny nie pisze rozkazów, ale może przejąć część obowiązków od drużynowego i wnioskować do niego o otwarcia i zamknięcia (a drużynowy to tylko podpisze). Jednak fakt, że drużynowy bez naramiennika przyznaje naramiennik jest... dziwny.

Ogólnie to ciężko mi powiedzieć, jak zorganizować to najlepiej, bo nie znam do końca drużyny (w ogóle czy to drużyna wędrownicza czy wielopoziomowa?). Ale w drużynie wędrowniczej drużynowy jest raczej koordynatorem, a drużyna sama się organizuje jak chce, więc możliwości jest trochę ;)
odpowiedź 3 kwietnia 2014 przez użytkownika qj0n (17,385)  
+2 głosów

Nie znalazłem dokumentów regulujących zasady przyznawania naramiennika wędrowniczego. Nie znajdują się one w regulaminie stopni. Jedyna wzmianka pojawia się w opisie metodyk poszczególnych grup wiekowych, uchwalonym przez Radę Naczelną 1 marca 2003 r.

Próba wędrownicza jest stałym elementem wejścia do grupy wędrowników, niezależnie czy mamy do czynienia z przechodzeniem wewnątrz drużyny wielopoziomowej, przejściem między drużynami czy też odbywa ją osoba przychodząca do harcerstwa.

Zadania, które znajdują się w każdej próbie wędrowniczej powinny:

 • stwarzać pole do samodoskonalenia
 • być związane ze specyfiką wędrownictwa (ideą służby i wyczynu, kodeksem, rozumieniem symboliki oraz miejsca wędrownika w organizacji)
 • być związane z konkretną drużyną wędrowniczą.

W wyniku próby wędrowniczej harcerz starszy staje się wędrownikiem
i otrzymuje wręczony w sposób obrzędowy naramiennik wędrowniczy.

Osoby przychodzące do harcerstwa uzupełniają próbę wędrowniczą o próbę harcerki/harcerza - czyli wiedzę o organizacji niezbędną do złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego. W takim przypadku, po zakończenie próby jest składane Przyrzeczenie Harcerskie. Próba wędrownicza trwa do 6 miesięcy.

Innymi słowy, nie ma wytycznych dotyczących tego kto taki naramiennik może nadawać, kto rozpisuje próbę, ani czy w ogóle powinien być jakiś opiekun tej próby.

Rozwiązać należy to zatem zdroworozsądkowo. Proponuję:

 • Próbę wędrowniczą układać wspólnie z drużynowym który zna danego harcerza/wędrownika najlepiej i jest przecież ciągle jego wychowawcą / mistrzem / przewodnikiem.
   
 • Otwierać i zamykać próbę przez Radę Drużyny - gwarantuje to pewną bezstronność, szersze spojrzenie na dokonania i to, że próba będzie związana z drużyną. W efekcie też zamknięcie próby nie będzie u nikogo budziło wątpliwości, to powinno być wystarczające uprawomocnienie takiego rozwiązania. Ostatecznie najwyższą władzą w demokracjach jest / powinien być zawsze "lud" :-)
   
 • Przyznawanie naramiennika pozostawić tak jak rozkaz w kompetencjach drużynowego. Pamiętajmy, że zgodnie z regulaminem stopni ZHP drużynowy ma prawo przyznać KAŻDY stopień harcerski, starszoharcerski czy wędrowniczy - nie ma tu żadnych warunków czy obostrzeń - logicznym jest więc, by posiadał taką możliwość również w stosunku do naramiennika wędrowniczego.
   
 • Jak najszybsze ukończenie przez drużynowego jego własnej próby - naramiennik przyznać mu może komendant szczepu lub hufca.
   
 • Z funkcji opiekuna próby możecie zrezygnować, ale możesz ją pełnić na początku właśnie Ty - to już tylko zależy od Was.

Prawdą jest także, że zwyczajowo naramienniki wędrownicze nadawano także drużynowym po ukończeniu przez nich samego tylko kursu metodyki wędrowniczej - bez dodatkowej próby w tym zakresie. Może Wam się taka wiedza przyda.

odpowiedź 4 kwietnia 2014 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   10 25 82
0 głosów
Kapituła wędrownicza powoływana jest w hufcach, ewentualnie szczepach i związkach drużyn. Służy ona temu że gdy ktoś chce zdobywać stopień wędrowniczy, idzie tam i ją otwiera/ zamyka/ zmienia zadanie. Więc nie możesz jej powołać.

Co do rozkazu przyboczny ich nie pisze. Jest to w kompetencjach drużynowego.

Jeżeli ta osoba chce otworzyć próbę wędrowniczą, niech uda się do kapituły w hufcu.

Ty natomiast możesz być opiekunem tej próby jeżeli oczywiście masz otwarte HO ;)).
odpowiedź 3 kwietnia 2014 przez użytkownika Marek Guzik (215)   4 4 11
Jej, ale nakręcone...

Bardziej naturalną sytuacją jest powoływanie kapituły właśnie nie przy hufcu, a przy drużynie, ew. szczepie.
Naramiennik wędrowniczy w drużynie wędrowniczej może przyznawać cała drużyna, ew. osoby, które mają naramiennik.

Tylko drużynowy może napisać rozkaz i ja nie widzę problemu z tym, żeby w rozkazie znalazł się zapis "Na wniosek opiekuna/rady drużyny przyznaję naramiennik wędrowniczy..."

Żeby być opiekunem na naramiennik nie trzeba mieć otwartego HO, wystarczy mieć naramiennik :)
Nie widzę sensu powoływania kapituły w drużynie, bo właśnie jest tam rada drużyny, która może decydować. Z HO nie będę sie kłócił bo jest bardzo prawdopodobne to co mówisz. A osobiście zasugerowałem się tym jak to u mnie w hufcu działa i uważam że jest to sensowne i logiczne, bo wspomaga samorozwój osoby która chce być opiekunem.
Z tego co napisałeś w odpowiedzi trochę wynikło (wg mnie), że nie widzisz opcji zdobywania naramiennika w drużynie, ale z komentarza wynika, że jednak tak, więc chyba chodzi nam o to samo :)

Widzisz, u Ciebie w hufcu działa kapituła hufcowa, u mnie jest, ale nie do końca się to sprawdza. Nie jest to jedynie rozwiązanie, choć pewnie w niektórych przypadkach warto je rozważać.
Jeżeli hufcowa kapituła działa to tam powinno otwierać się stopnie wędrownicze, chyba że jest sie w DW to wtedy w niej. Jeżeli nie jest sie w DW i nie ma kapituły decyduje rada drużyny/drużynowy. co do działalności kapituły w drużynie, w instrukcji działania drużyny z 27.02.2003r (uchwała nr 43/2003) nic nie jest napisane że można lub że nie można. W instrukcji działania szczepu zapis o możliwości utworzeniu kapituły. Stąd wnioskuję że prawnie nie można. Bo teoretycznie jeżeli regulamin czegoś nie reguluje to nie powinno tego być. Tak ja rozumiem luki w regulaminach :))

Dlaczego w hufcu?!

Zgodnie z wędrowniczym FAQ przygotowanym przez Wydział wędrowniczy GK: Próba Wędrownicza powinna być realizowana w drużynie.

Nie będę tu całego cytował, ale w pkt 19 jasno określają, że zdobywanie poza drużyną zalecają tylko w sytuacjach awaryjnych, jeśli nie ma możliwości w drużynie.

Tak samo w opisie metodyk (patrz odpowiedź Adama) określono, że próba wędrownicza jest elementem wejścia do grupy wędrowników, więc dlaczego ma być realizowana poza tą grupą?
 
Ale żeby nie opierać się tylko na cytatach można podejść zdroworozsądkowo. Próba ma zapoznać harcerza ze specyfiką pracy wędrowników i ma bardzo indywidualny charakter. Logiczne wydaje mi się, że najlepiej robić to w grupie, w której będzie się działało wędrowniczo, a nadzór powinna sprawować osoba, która zna harcerza i ma z nim dużo kontaktu.
 
Dlatego niezależnie czy działamy w drużynie wędrowniczej czy w wielopoziomowej czy jakkolwiek inaczej w grupie pracującej metodyką wędrowniczą to powinniśmy próbę odbywać "u siebie". Hufcowa kapituła może być opcją awaryjną, jeśli nie ma ani jednego naramiennika w drużynie.
 
A co do kapituł w drużynach to np. kapituła stopni (no w sumie nie naramiennika, ale blisko) jest dopuszczona w drużynach wędrowniczych i wielopoziomowych (z wędrownikami) przez metodykę wędrowniczą.

Zgadzam się w całości z ostatnią wypowiedzią qj0n-a. Dodałbym jednak, że próba wędrownicza („próba na naramiennik”) jest prostym zapoznaniem z zasadami funkcjonowania w zespole wędrowniczym i robienie z niej faktycznego wyzwania i/lub przedsięwzięcia wymagającego rozbudowanego programu jest błędem. Od tego są stopnie wędrownicze. Zdobycie naramiennika oznacza po prostu „nie jestem już HS-em, zostałem wędrownikiem”, to nie jest dodatkowy stopień harcerski.

A w odniesieniu do przewijających się wątków formalnych chciałbym zwrócić uwagę, że w drużynie wędrowniczej to nie rada drużyny prowadzi próby i przyznaje stopnie. W myśl „Systemu Stopni Harcerskich” robi to ogół drużyny zgodnie z konstytucją drużyny i to jest bardzo istotna różnica – wędrownicy podejmują takie decyzje wspólnie, nie dostają ich z wyżyn władzy. ;)

0 głosów

ostatnio szukałem materiałów na ten temat, nie ma ich za wiele ale najwięcej odpowiedzi znalazłem tu:

http://www.czuwaj.pl/wiecej.php?news=350 - odpowiada KIEROWNIK WYDZIAŁU WĘDROWNICZEGO GK ZHP

odpowiedź 9 kwietnia 2014 przez użytkownika tipi83 (101)   2

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 1,032 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2014 w Wędrownicy przez użytkownika rolfrog (429)   12 19 35
+1 głos
1 odpowiedź 199 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2020 przez użytkownika julkkaga (312)   10 26 33
0 głosów
1 odpowiedź 296 wizyt
pytanie zadane 12 maja 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Kafyka11 (105)   1 4
+1 głos
1 odpowiedź 182 wizyt
pytanie zadane 19 października 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika zyku97 (889)   9 26 42
+8 głosów
2 odpowiedzi 752 wizyt
pytanie zadane 21 marca 2014 w Drużyna przez użytkownika Rivila (234)   3 7 11
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...