• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kto ma pomysł na grę, zabawę o stopniach, funkcjach?

+1 głos
Przygotowuję zbiórkę o oznaczeniach stopni i funkcji właśnie. Chciałbym jakoś uatrakcyjnić ten temat i myślę, że fajna gra lub jakieś zadania związane z tym tematem sprawią, że harcerze więcej zapamiętają ;)

Czy ktoś ma jakieś pomysły? Może robiliście już coś podobnego?

Z góry dziękuję za pomoc! ;D
pytanie zadane 1 kwietnia 2014 w Pomysł na... przez użytkownika Veronica.Olga (304)   3 8 15
Współczynnik akceptacji: 0%

zmienione kategorie 9 kwietnia 2014 przez użytkownika Gacek
   

2 odpowiedzi

+6 głosów
Przygotuj (najlepiej wydrukować na komputerze) memo albo czarnego piotrusia - na jednej karcie obrazki, na drugiej nazwę. Jako element powtórkowy, czyli najpierw muszą chociaż cokolwiek kojarzyć. Ci co wiedzą więcej mogą podpowiadać tym, co wiedzą mniej - w końcu gra polega na sprawdzeniu pamięci i spostrzegawczości, a nie wiedzy (czyli jak ktoś odkryje parę, a nie będzie wiedział, że jest to para, to trzeba mu o tym powiedzieć). Sprawdzone przeze mnie w metodyce harcerskiej, bardzo dobrze się sprawdziło :)
Druga zabawa, to podstawy sznurologii - rozwiesiłam na sznurku możliwe kolory sznurów (bez związku drużyn i kręgu instruktorskiego), a każdy harcerz dostał 3 karteczki z określeniami typu sznura (z ramienia, spod ramienia, poczwórnie pleciony). Każdy zastęp dostawał ode mnie nazwę funkcji i miał podbiec do konkretnego koloru sznura i podnieść karteczkę z danym typem sznura (np. komendant szczepu - mieli biec pod "granatowy" trzymając w górze "poczwórnie pleciony"). Jeśli wiedza sznurologiczna była niwielka to zaczynałam od samego określania jaki kolor występuje na danym poziomie struktury.

W obu zabawach rywalizacja z małymi nagrodami - jeśli robisz konkurs zastępów, to mogą dostać za to dodatkowe punkty.
odpowiedź 2 kwietnia 2014 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
+4 głosów
Możesz zrobić grę, w której dzielimy harcerzy na 2 timy. Każdy harcerz losuje karteczkę z nazwą stopnia - idealny stan jest taki, że w każdym zespole jest taki sam rozkład - oraz przepaskę z krepiny na ramię. Chodzi o to by zdobyć jak najwięcej żyć drużyny przeciwnej poprzez zerwanie przepaski z ramienia - ale uwaga! można zrywać przepaskę tylko od osoby o stopień niżej! i oczywiście ochotniczka/młodzik zapętlają tutaj na HR(ew. można zrobić tak, że wszystkie stopnie niżej, a niepokonanego HR mogą zgarnąć tylko och/mł). Żeby się odrodzić trzeba pójść do neutralnej osoby z kadry i odpowiedzieć na jej pytanie dotyczące oznaczenia dowolnej funkcji - i wraca się do gry :) Tylko to jest takie "podsumowanie" tego, co dowiedzą się w trakcie zbiórki, nie część wprowadzająca w temat.
odpowiedź 5 kwietnia 2014 przez użytkownika strzała (141)   2

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 1,158 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 589 wizyt
pytanie zadane 15 maja 2019 w Pomysł na... przez użytkownika Ronnie (790)   11 29 48
0 głosów
1 odpowiedź 223 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 71 wizyt
pytanie zadane 22 października 2023 w Pomysł na... przez użytkownika Mayaa (116)   3 9
+1 głos
0 odpowiedzi 443 wizyt
pytanie zadane 17 listopada 2019 w Pomysł na... przez użytkownika Theodor (150)   2 4 9
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...