Ciężka sprawa, bo próba HR jest bardzo zależna od osoby ją realizującej - tu nie ma uniwersalnych zadań i rozwiązań. Zdobycie stopnia HR jest naszą harcerską maturą, świadectwem dojrzałości - każdy ma inną drogę do tego i jest w innym jej punkcie przystępując do próby HR. Młody człowiek zdobywając HR poświadcza wiele rzeczy: dojrzałość swojego systemu wartości, świadomość społeczną i obywatelską, dążenie do samodzielności ekonomicznej, posiadanie pomysłu na życie i realizowanie go, umiejętność identyfikowania i walki ze swymi słabościami itd., itp.
Jak widać - nie da się tego tak od ręki ubrać w parę zadań bez poznania osób, o których piszesz. Próbę HR układa się z opiekunem - inną osobą posiadającą stopień HR (ew. podharcmistrza), najlepiej jak to jest jakiś autorytet przyszłego HRa - przyjaciel, mentor. Ułożenie takiej próby to dłuższa, szczera i wspólna rozmowa o samym sobie - silnych i słabych stronach, przejrzenie się w lustrze i stanięcie w prawdzie o sobie. Na tej podstawie i w oparciu o opis stopnia z systemu stopni harcerskich definiuje się konkretne, bardzo indywidualne zadania, które harcerz ma zrealizować, aby zaświadczyć, że jest dojrzałym człowiekiem, obywatelem, gotowym do wejścia w dorosłe życie.
Można się pokusić o sypnięcie przykładami zadań do poszczególnych obszarów idei stopnia HR, ale nie wiem czy to dobry pomysł, bo spowoduje tylko zafiksowanie się na nich, co niekoniecznie może pasować do Twoich przyjaciół. Polecam więc wspólną, szczerą rozmowę o sobie i poszukanie drogi do tego harcerskiego świadectwa dojrzałości.