• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jakie zadania na HR.

+4 głosów
Kilkoro harcerzy z mojego bliskiego grona przyjaciół chce otworzyć próbę na HR, ale nie wiemy jakie zadania mogą sobie  ułożyć.  ( znaczy brak pomysłów)/ Mógłby ktoś nasunąć jakieś zadania, kóre byłby by pod wymagania i oczywiście na poziomie HR. :)
pytanie zadane 26 marca 2014 w Próby przez użytkownika szalonooka (645)   14 33 47
Współczynnik akceptacji: 20%
   

1 odpowiedź

+7 głosów
Ciężka sprawa, bo próba HR jest bardzo zależna od osoby ją realizującej - tu nie ma uniwersalnych zadań i rozwiązań. Zdobycie stopnia HR jest naszą harcerską maturą, świadectwem dojrzałości - każdy ma inną drogę do tego i jest w innym jej punkcie przystępując do próby HR. Młody człowiek zdobywając HR poświadcza wiele rzeczy: dojrzałość swojego systemu wartości, świadomość społeczną i obywatelską, dążenie do samodzielności ekonomicznej, posiadanie pomysłu na życie i realizowanie go, umiejętność identyfikowania i walki ze swymi słabościami itd., itp.

Jak widać - nie da się tego tak od ręki ubrać w parę zadań bez poznania osób, o których piszesz. Próbę HR układa się z opiekunem - inną osobą posiadającą stopień HR (ew. podharcmistrza), najlepiej jak to jest jakiś autorytet przyszłego HRa - przyjaciel, mentor. Ułożenie takiej próby to dłuższa, szczera i wspólna rozmowa o samym sobie - silnych i słabych stronach, przejrzenie się w lustrze i stanięcie w prawdzie o sobie. Na tej podstawie i w oparciu o opis stopnia z systemu stopni harcerskich definiuje się konkretne, bardzo indywidualne zadania, które harcerz ma zrealizować, aby zaświadczyć, że jest dojrzałym człowiekiem, obywatelem, gotowym do wejścia w dorosłe życie.

Można się pokusić o sypnięcie przykładami zadań do poszczególnych obszarów idei stopnia HR, ale nie wiem czy to dobry pomysł, bo spowoduje tylko zafiksowanie się na nich, co niekoniecznie może pasować do Twoich przyjaciół. Polecam więc wspólną, szczerą rozmowę o sobie i poszukanie drogi do tego harcerskiego świadectwa dojrzałości.
odpowiedź 26 marca 2014 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
cebul dobrze pisze - ja zacytuję tutaj dla dopełnienia tylko słowa Ryszarda Polaszewskiego z mojej rozmowy z nim, gdy ja stałem przed wyzwaniem otwarcia próby na HR: "Jeśli ktoś potrafi rozpisać próbę HR, to znaczy, że jest dostatecznie dojrzały, żeby ją otworzyć" ;)
to jeszcze przy okazji mam pytanie. Ostatnio w naszym hufcu kapituła stopni wędrowniczych otworzyła HR osobą po 25 roku życia. Czy jest to dozwolone? I jeszcze jedno czy dozwolone jest to, żeby osoba w wieku 30 lat robiła próbę na naramiennik wędrowniczy? Moim zdaniem nie, ale chciałabym się poradzić w tej kwestii ;)
O tym chyba mieliśmy już tu dyskusję, a jak nie to dobrze zrobić odrębne pytanie, bo to temat-rzeka :) Jeśli chodzi o moje zdanie, to zarówno naramiennik jak i HO/HR są dla ludzi w wieku wędrowniczym, czyli 16-25 lat (21 lat niedługo).
czyli tak jak ja myślałam.

O 25+ i HR było trochę tu. Generalnie nie ma to sensu, ale jeśli ktoś tak zrobi to też nie ma się co strasznie oburzać. Myślę, że lepiej się skupić na tropieniu rzeczy naprawdę szkodliwych typu 2 letnie próby harcerza.

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 514 wizyt
pytanie zadane 3 maja 2020 w Próby przez użytkownika Ronnie (790)   11 29 48
0 głosów
1 odpowiedź 835 wizyt
+6 głosów
2 odpowiedzi 1,008 wizyt
pytanie zadane 19 lutego 2014 w Próby przez użytkownika szalonooka (645)   14 33 47
+9 głosów
3 odpowiedzi 1,871 wizyt
pytanie zadane 3 lutego 2014 w Próby przez użytkownika ciekawski.swiata (149)   1 2 3
+1 głos
1 odpowiedź 1,300 wizyt
pytanie zadane 14 czerwca 2018 w Próby przez użytkownika Roux (371)   21 33 41
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...