• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak ma brzmieć nazwa drużyny artystycznej wielopoziomowej, ADH, ADW czy WDA?

+1 głos
Czuwaj, w mojej drużynie są harcerze w wieku 11 ..... 55nawet lat. Nazywaliśmy się 64 Druzyna Wielopoziomowa "Zośka i Alek". Komendant, za zasługi ustanowił nas drużyną artystyczną i zmienił nazwę na 64 Artystyczna Drużyna Harcerska "Zośka i Alek". Moi podopieczni zadają mi pytania dlaczego tak? Czy tak może być, jeśli jesteśmy trzema grupami metodycznymi - IV-VIkl SP; gimnazjum, a za rok będą już licealiści,  poza tym są 4 osoby z kadry poza druzynowym. Jak naprawdę powinno być? Jesteśmy jedyną drużyną na terenie miejscowości i gminy, chcemy, by tak pozostało. Proszę o pomoc, muszę to wyjasnić drużynie, inaczej stracę autorytet.

pwd. Ewa Dębska
pytanie zadane 22 marca 2014 w Drużyna przez użytkownika pwd Ewa Dębska (121)   1 1 3
Współczynnik akceptacji: 100%

zmienione kategorie 24 marca 2014 przez użytkownika Gacek
   
55?!

to literówka, prawda? jeśli tak to proszę Ciebie, popraw ją ;)

Ja za to czytam coś innego i przecieram oczy. "Komendant, za zasługi ustanowił nas drużyną artystyczną" - jeśli faktycznie tak to przebiegło, to proponuję zapoznać się z Zasadami pracy specjalności harcerskich, szczególnie określonymi w ust. 2 kryteriami drużyny specjalnościowej. vanadey zwrócił już uwagę, że dokument ten w najbliższym czasie czekają gruntowne zmiany, ale na chwilę obecną obowiązuje on wszystkie komendy i nie bardzo widzę tu pole do ustanowień za zasługi...

4 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza

Tutaj kiedyś dyskutowaliśmy na temat kolejności przymiotników w nazwie drużyny pod kątem zasad języka polskiego i przeanalizowaliśmy go dość dokładnie ;) Tutaj skrót:

 • Przymiotniki mogą oznaczać albo kategorię (kiedy mamy jasno zdefiniowane kategorie, np. niedźwiedź brunatny albo drużyna harcerska, wędrownicza itp.) albo cechy (duży stół, w przypadku drużyn to może być np. Warszawska albo Artystyczna). Często kwestia czy dany przymiotnik jest kategoryzujący czy nie jest dyskusyjna.

 • Po rzeczowniku drużyna występują tylko przymiotniki kategoryzujące od najważniejszego.

 • Przed rzeczownikiem występują przymiotniki kategoryzujące (oprócz najważniejszego, który jest obowiązkowo za rzeczownikiem). Poza tym, występują tu określenia cech trwałych lub tymczasowych.

W tym przypadku uważam, że przede wszystkim należycie do kategorii "drużyny harcerskie" (w odróżnieniu od piłkarskich) lub "drużyn wielopoziomowych" (w odróżnieniu od starszoharcerskich). W pierwszym przypadku można by stwierdzić dodatkowo, że należycie do podkategorii wielopoziomowych drużyn harcerskich.

Dodatkowo macie pewną cechę - jesteście "artystyczni". Nie jest to moim zdaniem kategoria, bo jest to taki przydomek i pewnie ma związek z programem (to taka raczej indywidualna cecha). Gdybyście rzeczywiście działali w specjalności to można by to uznać za kategorię, bo bylibyście jedną z drużyn artystycznych w ZHP.

To daje następujące opcje:

 • ADH

 • ADHW

 • ADW

 • AWDH

 • WADH

A teraz pytanie, co chcecie swoją nazwą prezentować (co chcecie by wiedział o Was ktoś, kto zna tylko Waszą nazwę lub skrót) oraz jak to brzmi i jak się wymawia.

Mnie skrót "ADW" kojarzy się z wędrownikami. "Artystyczna Drużyna harcerska wielopoziomowa", choć poprawne, brzmi koślawo. "Wielopoziomowa artystyczna drużyna harcerska" ma dziwną kolejność (specjalność w środku), choć też jest formalnie poprawne.

Pozostaje ADH i AWDH. Zgadzam się z Olą, że słowo "wielopoziomowa" brzmi mało klimatycznie, ale z drugiej strony lepiej Was opisuje. Jeśli boicie się, że ktoś kto Was nie zna uzna Was za samych harcerzy to można jej użyć.

Ogólnie skłaniałbym się do ku ADH, chyba, że wszystkie drużyny wielopoziomowe w okolicy mają wielopoziomowość w nazwie - wtedy ADH może być mylące.

odpowiedź 23 marca 2014 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
wybrane 25 marca 2014 przez użytkownika pwd Ewa Dębska
Wielkie dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź, bardzo mi pomogła.
+3 głosów

W Twoim pytaniu jest kilka wątków.

Najpierw kwestia drużyny artystycznej - jest to jedna ze specjalności i nie można drużyny uczynić artystyczną tylko ze względu na zasługi - jakie one by nie były. Aby uzyskać miano drużyny specjalnościowej, to trzeba spełnić kryteria określone w tym dokumencie.

Co do samej nazwy, to reguluje to ten dokument. Zgodnie z jego zapisami (pkt 4 i 7) to drużyna występuje do komendanta z wnioskiem o zmianę/nadanie nazwy/imienia przedstawiając swój projekt i uzasadnienie, wcześniej przyjmując nową nazwę swoją uchwałą. Komendant może nadać nową nazwę/imię albo tego odmówić jeśli coś jest sprzeczne z zasadami. Ale nie może samowolnie nadać jednostce innej nazwy bez jej zgody. 

Trzeba więc sprawę sobie wyjaśnić z komendantem. Jak już się dogadacie, to sami sobie jako drużyna określacie projekt swojej nazwy. Jak już było wspomniane, to nie ma szczegółowych regulacji w zakresie kolejności składników nazwy drużyny. To jest kwestia uznaniowa, byle tylko zachować poprawność językową. Ja bym doradzał 64 Artystyczna Drużyna Wielopoziomowa "Zośka i Alek", ale to tylko moje zdanie :)

odpowiedź 23 marca 2014 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
Dziękuję bardzo za pomoc. Oczywiście, że staliśmy się drużyną specjalnościową zgodnie z zasadami, po prostu tak to określiłam. Komendant udziela nam wsparcia zgodnie z regulaminem , ale też swoim zdaniem, więc dobrze jak ktoś spojrzy "z boku". :)
+2 głosów

Ciężko powiedzieć, jak powinna brzmieć. Zależy to od tego, co jest przyjęte w środowisku i trochę także od tego, jak chcecie się nazywać.

Zasady i tryb przyjmowania nazw i imion (4 od dołu):

3. Nazwa jednostki organizacyjnej zawiera:

 • słowa “Związek Harcerstwa Polskiego”,

 • określenie jednostki (np. gromada zuchowa, drużyna harcerska, krąg instruktorski, hufiec),

 • określenie miejscowości (np. Krakowska Drużyna Harcerek, Krąg Instruktorski w Malborku),

 • określenie hufca macierzystego, a dla hufców i jednostek chorągwianych – chorągwi.

Nazwa jednostki może również zawierać numer ewidencyjny drużyny i, zgodnie z miejscowymi zwyczajami, wyróżniki określające charakter działania, np. specjalność oraz miano (imię własne), a także imię (bohatera), jeśli jednostka ma imię. 

Jeśli chodzi o to czy harcerska czy wielopoziomowa - to zależy od Was. Są drużyny wielopoziomowe z "harcerska" w nazwie i to jest ok. Pamiętam, że kiedyś w którymś temacie na zapytaj.zhp.pl prowadziliśmy na ten temat dyskusję i padały głosy, że "harcerska" nie wyklucza tego, że są w niej harcerze starsi i wędrownicy, a za to "wielopoziomowa" brzmi tak jakoś "mało harcersko". Oczywiście zależy od "upodobania" :)


Co do artystycznej - nie jest to określone. Może być na końcu, może być na początku, to też zależy od środowiska. U mnie w hufcu wszystkie specjalnościowe mają nazwę specjalności na początku - WGDH (Wodna Gdyńska), TGDH (Turystyczna) - zresztą obie są wielopoziomowe. Za to w hufcu obok mamy np. Harcerską Drużynę Wodną. 

Podsumowując - jeśli byliście wielopoziomową w nazwie i chcecie, żeby tak było, to poproście komendanta, żeby to zmienił w rozkazie. Ale generalnie nie ma aż tak dokładnych wytycznych, żeby powiedzieć czy ma być ADH, ADW czy WDA. Na wzór naszej HDW moglibyście być też HDA - Harcerską Drużyną Artystyczną.

odpowiedź 22 marca 2014 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  
Bardzo dziękuję za pomoc.
Jeśli któraś z odpowiedzi podoba Ci się najbardziej, możesz ją wybrać jako najlepszą klikając na "ptaszka" pod ilością głosów przy tej odpowiedzi :)
0 głosów
WHDA - Wielopoziomowa harcerska drużyna artystyczna (brzmi nieźle)
odpowiedź 20 października 2014 przez użytkownika Tomasz Kosek (137)   3

Podobne pytania

+3 głosów
3 odpowiedzi 2,218 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2013 w Drużyna przez użytkownika drużynowa julka (166)   2 3 7
0 głosów
2 odpowiedzi 241 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2016 w Pomysł na... przez użytkownika julkko (106)   1 3
+5 głosów
4 odpowiedzi 860 wizyt
pytanie zadane 18 października 2014 przez użytkownika wieczny_zuch (1,250)   15 26 41
+19 głosów
10 odpowiedzi 1,836 wizyt
pytanie zadane 23 grudnia 2012 w Drużyna przez użytkownika Gabriel Filipiak (302)   6 8 16
0 głosów
1 odpowiedź 391 wizyt
pytanie zadane 30 lipca 2017 w Drużyna przez użytkownika iśćwświat (124)   3 4 8
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...