• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Wędrownictwo, a wędrówka.

+2 głosów
Czuwaj!

Maje pytanie zrodziło się z chęci otwarcia kapituły wędrowniczej w hufcu. Czy w próbie wędrowniczej musi być koniecznie element wędrówki, w sensie jeżeli ktoś nie ma wyczynu fizycznego (np. przejdę ileś kilometrów) tylko wyczyn intelektualny np. pokonam swoją słabość w kontakcie z klientami czy cokolwiek innego, to czy taki osobnik musi odbyć chociaż krótką wędrówkę z opiekunem próby, że przejdzie jakiś odcinek trasy? Jest to kwestia sporna osób chcących otworzyć kapitułę bo realizowaliśmy próby w różnych środowiskach.

I jeszcze jedno pytanie czy jeżeli u nas w kapitule ma być jako członek wędrownik z innego hufca to czy w naszym hufcu musi być przyjęty rozkazem do naszego hufca, czy jakoś tak?
pytanie zadane 20 marca 2014 przez użytkownika MajewsQa (327)   8 12 24
Współczynnik akceptacji: 13%

edycja 20 marca 2014 przez użytkownika MajewsQa
   

2 odpowiedzi

+7 głosów
Stawianie wymagania "wyczynu fizycznego" jest ogromnym spłycaniem tego, czym dla wędrownika ma być wyczyn i niebezpiecznie często przekłada się na złe rozumienie przez nich pojęcia wyczynu. Próba mówi "wykonałem przynajmniej jedno zadanie o charakterze wyczynu" i dokładnie to należy przez to wyrażenie rozumieć. Pole wyczynu każdy wędrownik określa indywidualnie.

Kwestia formalna, o którą pytasz - jeśli ktoś z innego hufca podejmuje się funkcji w Waszym, to swoim rozkazem komendant Waszego hufca powinien nadać mu przynależność (nie przydział służbowy) do Waszego hufca. Oczywiście na wniosek osoby zainteresowanej.

I kwestia mojej ciekawości - dlaczego chcecie otwierać kapitułę zajmującą się próbą wędrowniczą na poziomie hufca? Zwłaszcza, że, jak piszesz, jej potencjalni członkowie pochodzą z różnych środowisk? Czy drużyny nie wolą odpowiedzialności za rozwój swoich członków zostawić w swoim gronie? ;)
odpowiedź 20 marca 2014 przez użytkownika staszeknowak (1,904)   6 24 49
+4 głosów

Zadania, które znajdują się w każdej próbie wędrowniczej powinny:

  • stwarzać pole do samodoskonalenia,

  • być związane ze specyfiką wędrownictwa (ideą służby i wyczynu, kodeksem, rozumieniem symboliki oraz miejsca wędrownika w organizacji),

  • być związane z konkretną drużyną wędrowniczą.

W wyniku próby wędrowniczej harcerz starszy staje się wędrownikiem i otrzymuje wręczony w sposób obrzędowy naramiennik wędrowniczy. 

Metodyka wędrownicza mówi tak, jak powyżej. Nie widzę tu nic o obowiązkowej wędrówce :)

Jednak uważam, że może to być fajny zwyczaj przyjęty w środowisku - na zakończenie próby odbywasz niedługą wędrówkę samotnie, bądź z opiekunem, żeby przemyśleć sobie swoja harcerskie życie.

I ja też pytam - czemu przy hufcu? Być może jest jakiś dobry powód. Podręcznik drużynowego drużyny wędrowniczej mówi:  

Próbę w drużynie otwiera rada drużyny (lub wędrowniczy krąg rady). Możemy też powołać kapitułę odpowiedzialną za próby wędrownicze. Jednak kapituły przydatne do prowadzenia stopni wędrowniczych nie zawsze sprawdzają się w przypadku prób wędrowniczych – szczególnie, że próba jest elementem przyjęcia do drużyny, a o tym powinna decydować cała drużyna. Natomiast zupełnie kuriozalną sytuacją jest istnienie kapituły próby wędrowniczej na poziomie hufca.

 
odpowiedź 20 marca 2014 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  
Cczuwaj! Dziekuje za konkretne odpowiedzi, co do Waszych pytań odpowiadam: u nas w hufcu nie na w ogóle rozwiniętego pionu wedrowniczego nie działa zadna druzyna wędrownicza wszyscy młodzi są kierunkowani na proby przewodnikowskie i wciągani do kręgów. Dlatego postanowilam zawziąć sie w sobie i dopełnić starań by powstała kapitula przy hufcu, by młodych najpierw ciągnąć do wędrownictwa, by utworzona została drużyna wędrownicza z tych osób bądź i innych, żeby to zaczęło działać normalnie. :):) skomplikowane\ nielogiczne, ale prawdziwe.
Zmieniłam Twoją odpowiedź na komentarz - jest to bardziej zgodne z działaniem serwisu :)
Na telefonie słabo widać co i jak;p Dziękuję;)
Zwracam uwagę, że taka wędrówka to fajny zwyczaj, ale jako tradycja szczepu lub drużyny. Jeśli kapituła hufcowa będzie tego wymagała to może zostać to odebrane jako odgórnie narzucone i sztuczne.

Wydaje mi się, że nikt nie próbuje umniejszać roli wędrówki w wędrownictwie, zwłaszcza, że w próbie na stopień HO masz sekcję "Siła ciała", a w niej już konkretny zapis:

Zaplanowałam/em i zorganizowałam/em wędrówkę o charakterze wyczynu.

Ale to HO. A nie próba wędrownicza. Ta może pokazać, że fizyczny jak najbardziej daje radę, ale wcale nie na wyczynie fizycznym musi koncentrować się wędrownik ;)

Podobne pytania

+3 głosów
1 odpowiedź 554 wizyt
pytanie zadane 17 lutego 2015 w Wędrownicy przez użytkownika Sławomir Delegiewicz (218)   4 7 13
+2 głosów
3 odpowiedzi 1,275 wizyt
pytanie zadane 11 grudnia 2016 w Metodyka i metoda przez użytkownika Bawi (327)   5 8 21
0 głosów
1 odpowiedź 255 wizyt
+4 głosów
2 odpowiedzi 403 wizyt
pytanie zadane 29 kwietnia 2015 w Metodyka i metoda przez użytkownika ciemslawa (130)   1 2 7
+5 głosów
2 odpowiedzi 428 wizyt
pytanie zadane 2 grudnia 2013 w Próby przez użytkownika Mariusz Paweł Grobli (412)   6 14 21
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...