• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kto może przyznać Naramiennik i HO drużynowej drużyny harcerskiej?

+3 głosów
Gdy byłam jeszcze przyboczną w tej drużynie - drużynowa otworzyła mi Naramiennik i HO... zostałam drużynową i zastanawiam się kto może mi to zamknąć i przyznać... komendant hufca? Nie przedstawiałam próby żadnej Kapitule, ponieważ w regulaminie nie ma takiego obowiązku.
pytanie zadane 10 marca 2014 w Próby przez użytkownika Rivila (234)   3 7 11
Współczynnik akceptacji: 67%
   
Naramiennik wędrowniczy oraz stopień HO zdobywa się pracując w środowisku wędrowniczym. Czy w Twojej drużynie jest część wędrownicza? Czy działasz w namiestnictwie?
Mam w drużynie jeden zastęp wędrowniczy i działam razem z nimi. Jednak nikt nie ma Naramiennika.

2 odpowiedzi

+5 głosów
 
Najlepsza

W Twoim pytaniu występują co najmniej trzy osobne zagadnienia:

  1. jak zdobyć naramiennik w środowisku, gdzie nikt go jeszcze nie ma?
  2. jak wygląda praca wędrownicza w drużynie wielopoziomowej?
  3. kto przyznaje naramiennik, stopnie, sprawności itp. drużynowemu?

Na pierwsze pytanie nie ma jednej najlepszej odpowiedzi, ale kilka dobrych podpowiedzi znajdziesz w Wędrowniczym FAQ Szarej Drużyny (to dość oficjalne źródło).

Kwestia druga nie jest obecnie formalnie uregulowana, ale dość łatwo to wydedukować. Problem polega na tym, że drużyna wędrownicza działa jako kolektyw i wiele decyzji podejmuje swoją całością. Przykładowo, stopnie wędrownicze nadaje drużyna wędrownicza jako całość, nie drużynowy - on tylko obwieszcza w rozkazie decyzję drużyny (patrz regulamin stopni). Przenosząc to na grunt drużyny wielopoziomowej, wydaje się, że najlogiczniejsze będzie przeniesienie tego trybu na wszystkich członków w wieku wędrowniczym + instruktorów, czyli w Twoim przypadku chyba zastęp wędrowniczy. (Nadawanie stopnia HO przez ogół drużyny, czyli w większości harcerzy i HS-ów, wydaje się rozwiązaniem gorszym).

Trzecie zagadnienia jest wprawdzie jednoznacznie opisane w regulaminach, ale w imię zdrowego rozsądku często spotyka się od niego odstępstwa. Jeśli drużynowy działa w zespole wędrowniczym (w tym również jako jego lider), instrumenty nadaje mu zespół, on to ogłasza w rozkazie i wszystko jest proste. Gorzej, jeśli drużynowy nie działa wędrowniczo, bo np. prowadzi gromadę z przybocznym. Wtedy nie bardzo wiadomo, kto może mu przyznać np. stopień (teoretycznie nikt, bo stopnie wędrownicze powinno się zdobywać wyłącznie w zespole wędrowniczym, nie indywidualnie) albo sprawność czy znak służby (tu regulamin mówi, że tylko drużynowy...). Zdarza się, że w takich sytuacjach instrument nadaje przełożony inny niż drużynowy, np. komendant szczepu czy hufca. W Twoim przypadku problemu nie ma, bo masz zespół wędrowniczy.

Reasumując, sensowne wydaje mi się takie rozwiązanie: naramiennik zdobyć w zastępie wędrowniczym, korzystając ze wsparcia kogoś mającego doświadczenie wędrownicze, a potem HO zamknąć w tym samym trybie (do realizacji próby potrzebujesz opiekuna i zakładam, że już go masz). Równolegle koniecznie pracować nad pójściem na kurs drużynowych wędrowniczych, bo do pracy z wędrownikami zawarta w nim wiedza naprawdę się przyda.

odpowiedź 10 marca 2014 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
wybrane 11 marca 2014 przez użytkownika Rivila
Tylko zastanawia mnie, czy nikt nie będzie miał problemów jeśli "Na wniosek Zastępu Wędrowniczego...." przyznam sobie Naramiennik i stopień (o ile dobrze zrozumiałam). To troszkę dziwnie wygląda...
„Podaję do wiadomości decyzję Zastępu Wędrowniczego o przyznaniu stopnia H.O. dh. X” ;) W ten sposób generalnie załatwia się formalnie rozwój drużynowego wędrowniczego, jeśli ten jest nadal wędrownikiem. Wygląda to dziwnie z perspektywy drużyny harcerskiej, gdzie drużynowy podejmował faktyczne decyzje, ale w wędrowniczej jest trochę inaczej.
To by było najmniej skomplikowane wyjście z sytuacji... ;)
+3 głosów

Jako drużynowa drużyny, w której pracują wędrownicy, powinnaś mieć ukończony kurs drużynowych wędrowniczych - bo dopiero on kończy Twoje przygotowanie do pełnienia funkcji drużynowej. Na zakończenie takiego kursu jego komendant nadaje Tobie naramiennik.

W wymaganiach dotyczących otwarcia próby HO jest zapis o zdobyciu naramiennika wędrowniczego - tak naprawdę więc nie powinnaś zacząć realizować tej próby nie posiadając go. Jednak co do samej procedury zamknięcia próby na stopień - instrukcja dopuszcza możliwość powołania kapituły stopni wędrowniczych, a nie jej konieczność. O tym, jak to wygląda w danej jednostce powinna stanowić jej Konstytucja (nawet jeśli masz tylko zastęp wędrowniczy, powinniście taką posiadać - choć może nazywać się inaczej).

Częstym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rozmowa kończąca próbę z opiekunem, a następnie przedstawienie swojej próby Radzie Drużyny (w Twoim przypadku raczej zastępowi wędrowniczemu). Wtedy cała Rada decyduje o zamknięciu próby i przyznaniu stopnia, a drużynowa może (na wniosek Rady Drużyny) przyznać stopień sobie samej. Jest to rozwiązanie dopuszczalne przez instrukcję raczej na zasadzie "że nie jest zabronione" niż na zasadzie, że jest zalecane :) W sprawach dotyczących kapituły, ale rozstrząsających z grubsza ten sam problem (stopień przyznawany przez osoby, które go nie posiadają) pisano już tutaj: http://zapytaj.zhp.pl/7071/kapitu%C5%82a-w%C4%99drownicza-posiadaj%C4%85ca-sk%C5%82adzie-stopniem-otworzy%C4%87?show=7071#q7071

Jeśli nie działasz w namiestnictwie ani (zakładam) szczepie, to faktycznie Twoim bezpośrednim przełożonym (choć nie szefem Twojego zespołu wędrowniczego) jest w tej chwili komendant hufca. W niektórych hufcach powołuje się kapituły stopnia HO/HR (przy KSI lub niezależnie) i jeśli tak jest w Twoim przypadku, to na Twoim miejscu skontaktowałbym się z jej przedstawicielem i dogadał sprawę. W przeciwnym wypadku postaraj się zasięgnąć rady instruktora komendy odpowiedzialnego bezpośrednio za pracę z Tobą, np. programowca. Być może pomogą Ci w tym konkretnym przypadku, proponując Ci na przykład przedstawienie próby wraz ze swoim opiekunem na posiedzeniu komendy hufca. I myślę, że przed podjęciem decyzji o skorzystaniu ze ścieżki nr 1 najpierw sam spróbowałbym pójść w tę stronę.

odpowiedź 10 marca 2014 przez użytkownika staszeknowak (1,904)   6 24 49
Dzięki za informacje :D drużyna działała w szczepie jednak szczep rozwiązano, bo drużyny się porozpadały :( Co do otwierania Naramiennika i HO jednocześnie to taki zwyczaj w szczepie... którego już niestety nie ma. Jutro popytam o to w hufcu i może uda mi się czegoś dowiedzieć. :D

Podobne pytania

+5 głosów
1 odpowiedź 1,898 wizyt
+7 głosów
2 odpowiedzi 6,494 wizyt
pytanie zadane 7 sierpnia 2013 w Próby przez użytkownika LennCart (336)   4 5 15
+2 głosów
1 odpowiedź 595 wizyt
pytanie zadane 7 czerwca 2013 w Próby przez użytkownika harcerka13 (815)   14 20 34
+2 głosów
1 odpowiedź 1,986 wizyt
pytanie zadane 5 czerwca 2013 w Próby przez użytkownika Arges (148)   4 4 10
0 głosów
2 odpowiedzi 1,109 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2014 w Pomysł na... przez użytkownika Hope. (115)   2 3 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...