• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy zastępowy innego zastępu może być funkcyjnym ?

+2 głosów
Jestem zastępowym starszych chłopców. Po niedawnym naborze zapadła decyzja o założeniu zastępu młodszych chłopców. Dwoje z moich druhów przejeli go, lecz nadal uczęszczają na nasze zbiórki. Drużynowa poprosiła mnie, bym podał jej funkcje w moim zastępie do oficjalnego nadania ich w rozkazie. Pytanie brzmi : Czy ci dwaj druhowie, nadal pozostając w moim zastępie, mogą być także funkcyjnymi u mnie ? Czy funkcje te nie kolidują ze sobą ?
pytanie zadane 6 marca 2014 w Drużyna przez użytkownika Płomienisty (649)   5 11 27
Współczynnik akceptacji: 50%
   

2 odpowiedzi

+3 głosów
 
Najlepsza

Witaj na Zapytaj, Płomienisty!

Może zainteresuje Ciebie wpis o systemie zastępowym na stronie Boy Scouts of America - znajdziesz tam kilka informacji o tym, jak wygląda rola zastępu i zastępowego.

Znajdziesz tu między innymi zapis o tym, że w przypadku nowopowstającego zastępu drużynowy powinien przydzielić im do pomocy doświadczonych harcerzy - tak jak stało się w Twoim przypadku. W rozwoju tego zastępu może pomagać też drużynowy lub przyboczny. Jednak po pierwszym roku działalności (przejście z "New-Scout patrols" do "regular patrols") zastęp ten wybiera już nowego zastępowego spośród siebie, a misja "wspomagających" może się skończyć.

Z drugiej strony czytasz o tym, czym jest zastęp: "System zastępowy pozwala harcerzom na interakcję w małej grupie poza szerszym kontekstem drużyny. Działają oni razem jako zespół i dzielą odpowiedzialność za osiągnięcie sukcesu przez swój zastęp".

Jeśli więc Twoi druhowie pomagają innemu zastępowi rozwinąć skrzydła - super! (może czasami nawet jako zastęp możecie pomóc im pomagać) - jeśli jednocześnie są też w Twoim zastępie, moim zdaniem nie tylko mogą, ale też powinni pełnić w nim jakąś funkcję, by wziąć na siebie część odpowiedzialności za to, że wszyscy razem osiągniecie sukces :) Wyobraź sobie, jak kiepsko by się czuli, gdybyście jako zastęp osiągnęli coś wielkiego, a ich udział w tym byłby minimalny...

Powodzenia i samych sukcesów!

odpowiedź 6 marca 2014 przez użytkownika staszeknowak (1,904)   4 24 49
wybrane 15 lutego 2015 przez użytkownika Płomienisty
+2 głosów
Pytanie jest, jaką funkcję mieliby pełnić u Ciebie i jaką pełnią funkcje w zastępie młodszym?

Domyślam się, że w młodszym są zastępowym i podzastępowym.

Jeśli chodzi o mianowanie ich na funkcje, to trzeba podejść do tego zdroworozsądkowo, najlepiej wspólnie się zastanowić, czy znajdą czas na prowadzenie zastępu i "ciągnięcie" swojej funkcji w zastępie SH.

Moim zdaniem np. nie ma sensu dawać któremuś z nich funkcj proporcowego, bo podczas apelu w drużynie będzie stał ze swoim młodszym zastępem, a nie ze starszymi, więc nie będzie trzymał proporca. Za to nie widzę problemu z funkcją typu fotograf czy gitarzysta, a nawet kronikarz. Trzeba się zastanowić po prostu, czy może zdarzyć się taka sytuacja, że któryś z druhów będzie musiał wybrać jedną funkcje (i z reguły powinna to być funkcja w zastępie młodszym) i jak to wpłynie na realizacje zadań wynikających z jego funkcji w zastępie starszym.
odpowiedź 8 marca 2014 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,312)  

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 292 wizyt
+4 głosów
2 odpowiedzi 752 wizyt
pytanie zadane 30 listopada 2014 przez użytkownika super-zastępowa (338)   6 16 31
–1 głos
1 odpowiedź 510 wizyt
pytanie zadane 1 października 2016 w Drużyna przez użytkownika Pestka (1,154)   25 56 69
0 głosów
1 odpowiedź 155 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia w Drużyna przez użytkownika HarcFil (138)   1 7 9
+10 głosów
2 odpowiedzi 1,682 wizyt
pytanie zadane 5 września 2013 w Drużyna przez użytkownika Marlenn (3,915)   33 56 82
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...