• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Drużyny wędrownicze w nazwie warszawskiego szczepu

+2 głosów

Otrzymałem częściową odpowiedź na moje poprzednie pytanie co do nazw szczepów. System nazewnictwa Chorągwii Stołecznej według Wikipedii zakłada istnienie szczepów "Warszawskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych" lub "Warszawskich Drużyn Harcerskich". Jeśli chodzi o uwzględnienie drużyn starszoharcerskich to są zapewnie uwzględniane poprzez odrzucenie dodatkowych członów (jak w zwrotach grzecznościowych pomija się starszy, młodszy, sztabowy, dywizji, vice zastępco itp.). Jak to się ma do działaia w szczepie drużyn wędrownicznych? Praktycznie nie spotkałem się z szczepem Warszawskich Drużyn Harcerskich i Wędrowniczych i Gromad Zuchowych, jednak czy instrukcja dotycząca nazewnictwa uwzględnia możliwość wstawienia drużyny wędrowniczej w nazwę?

Czy hipotetycznie w związku z rozwiązaniem gromady zuchowej szczep który ma jeszcze np. 2 drużyny harcerskie i starszoharcerską (czyli spełnia jeszcze wymagania) powinien zmienić nazwę na szczep WDH?

związane z odpowiedzią na: Czy są wytyczne co do nazwy szczepu?
pytanie zadane 6 marca 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,879)   14 29 54
Współczynnik akceptacji: 60%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
Zdroworozsądkowo trzeba to wziąć, moim zdaniem. Jeśli rozwiązanie gromady jest decyzją ostateczną (nigdy już jej nie odtworzymy) to moim zdaniem tak. Jeśli rozwiązujemy ją na rok (problemy kadrowe itp.) - to chyba nie, bo to jest niepotrzebne grzebanie w "tradycji" środowiska i więcej z tym problemów, niż pożytku z tego. Na początku mojego bycia szczepowym rozwiązaliśmy jedną jednostkę i zostało nas w "szczepie" dwie drużyny. Ale hufcowy powiedział "Stachu, za rok będziecie znowu mieć trzy, nie zawieszajcie szczepu, tylko budujcie dalej swoją tradycję". Dziś jestem mu wdzięczny za to podejście nie do końca instrukcyjne, a właśnie zdroworozsądkowe.

Co do wędrowników - ja bym się trzymał interpretacji, że zuch to zuch, a harcerz, HS i wędrownik to harcerz (wszyscy jesteśmy harcerzami, różnią nas tylko metodyki). Dlatego drużyna wędrownicza to również drużyna harcerska (=skupiająca harcerzy w wieku wędrowniczym). A twory w rodzaju szczep WDHSHWiZ już byłyby dla mnie zdroworozsądkowo nie do przyjęcia :)
odpowiedź 7 marca 2014 przez użytkownika staszeknowak (1,904)   4 24 49
edycja 7 marca 2014 przez użytkownika staszeknowak
0 głosów
Zastanawia mnie czy nie łatwiej będzie mu przyjąć nazwę "Szczep Harcerski". Rozwiązuje to wiele problemów. Jeśli chodzi o wydłużanie nazwy to zazwyczaj bierze się to z jakiś tradycji środowiska, zmian ze związków drużyn itp.
odpowiedź 7 marca 2014 przez użytkownika Gisu (648)   4 8 19
Nie do końca odpowiadasz na pytanie Bogdana - przeczytaj sobie pytanie powiązane. Bogdan pyta o konkretną "tradycję środowiska" warszawskiego, którego tradycja jest opisana szczegółowo tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jednostki_harcerskie_w_Warszawie - i pytanie brzmi konkretnie czy szczep WDHi(G)Z po rozwiązaniu gromady powinien się przemianować na szczep WDH.
A może napisałbyś 2. i 3. akapit jako odpowiedź? ;)

Podobne pytania

+6 głosów
1 odpowiedź 350 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 400 wizyt
pytanie zadane 22 października 2018 w Drużyna przez użytkownika dh.Lilijka21 (110)   1 3
+2 głosów
1 odpowiedź 375 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2016 w Drużyna przez użytkownika Anonim1122 (120)   1 4 7
+1 głos
2 odpowiedzi 403 wizyt
pytanie zadane 14 grudnia 2015 w Drużyna przez użytkownika shadrin121 (287)   15 27 36
+6 głosów
3 odpowiedzi 1,364 wizyt
pytanie zadane 14 września 2013 w Drużyna przez użytkownika JM (1,842)   23 45 64
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...