• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jakie są zalety powołania Niepublicznych Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli / Dokształcania zawodowego przy chorągwi?

+6 głosów

Witajcie!

Szperając w Internecie zauważyłem, że niektóre chorągwie (Kuj-Pom, Śląska, czy któraś jeszcze?) powołały Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli (Kuj-Pom: http://www.quercus.bydgoszcz.pl/news.php, Śląska: http://odnii.slaska.zhp.pl/).

Jeśli jest tutaj ktoś zbliżony do w/w źródeł - zastanawia mnie, jakie są zalety takiego rozwiązania? Co dzięki temu zyskuje chorągiew i jej kadra? Jakie dodatkowe uprawnienia daje taka placówka i jak one się przekładają na koszty szkoleń? Czy placówki te są prowadzone na zasadach wolontariatu, czy mają stałych pracowników?

Temat interesuje mnie szczególnie mocno, bo moja chorągiew przymierza się do podobnego kroku i bardzo interesuje mnie, jak sprawdza się to z punktu widzenia instruktorów "na dole" :)

Pozdrawiam,
Staszek

pytanie zadane 27 lutego 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika staszeknowak (1,904)   4 24 49
Współczynnik akceptacji: 75%
   

1 odpowiedź

+2 głosów
 
Najlepsza
Takie rozwiazanie ma co najmniej 2 zalety.

Po pierwsze organizując kursy w których biora udział nauczyciele (np. kursy przewodnikowskie i drużynowych dla nauczycieli, którzy chcieliby poprowadzić drużyny- praktykowane najczęsciej w małych miejscowościach, gdzie brak licealistów i studentów) możesz im wystawić podwójny dyplom- harcerski i wydany przez ośrodek doskonalenia nauczycieli, który to dyplom liczy się tym nauczycielom do awansu zawodowego.

Po drugie organizując inne warsztaty lub kursy, skierowane bardziej do nauczycieli niż do instruktorów, możesz zarabiać na inne potrzeby chorągwi.
odpowiedź 27 lutego 2014 przez użytkownika Agnieszka Sowińska (932)   3 7 21
wybrane 28 lutego 2014 przez użytkownika staszeknowak
Rozumiem, nie brzmi najgorzej. Czy w takim wypadku kadrą na kursach mogą być jednak wyłącznie nauczyciele czy nie ma takich wymagań?
Nie musza być to nauczyciele. Jest kilka statusów osób uczących w placówkach doskonalenia nauczycieli: nauczyciele-konsultanci, nauczyciele-doradcy metodyczni oraz specjaliści niebędący nauczycielami.
Specjalistami w takich placówkach mogą być osoby, które ukończyły studia wyższe i mają przygotowanie niezbędne do realizacji zadań statutowych danej placówki doskonalenia nauczycieli. Zakładając że jednym z takich zadań może być np rozpowszechnianie metody harcerskiej, instruktor harcerski który ma ukończone studia wyższe i BOKK może być specjalistą w takiej placówce.
Nie do końca rozumiem do kogo skierowane jest zdanie:
"  Po drugie organizując inne warsztaty lub kursy, skierowane bardziej do nauczycieli niż do instruktorów, możesz zarabiać na inne potrzeby chorągwi..."
Tzn. kto (fizycznie) miałby "... zarabiać na inne potrzeby chorągwi..." ?
Zarabiać miałby Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli organizując kursy typowo dla nauczycieli. W takim ośrodku możesz zatrudnić pracowników i/lub wolontariuszy, którzy to poprowadzą odpłatne kursy. A dochód z takiego ośrodka jest przekazywany Chorągwi.

Podobne pytania

+3 głosów
1 odpowiedź 497 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2013 przez użytkownika Yelle (2,091)   33 62 87
+10 głosów
4 odpowiedzi 544 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 538 wizyt
pytanie zadane 1 stycznia 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika lunanitor (115)   1 1 4
+2 głosów
1 odpowiedź 670 wizyt
pytanie zadane 8 września 2014 przez użytkownika roz (186)   1 5 11
+1 głos
1 odpowiedź 253 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2014 przez użytkownika IkatrinI (212)   3 7 15
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...