• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Oznaki stopni/patentów żeglarskich

+4 głosów
Po wprowadzeniu regulaminu mundurowego specjalności wodnej, zniknął fragment o oznaczaniu stopni żeglarskich. Jest tylko ogólny punkt "oznaczenie uprawinień specjalnościowych". Czy konkretne oznaczenia są już uregulowane w innym dokumencie? Czy będą?
związane z odpowiedzią na: Jakie błędy zawiera regulamin mundurowy ZHP?
pytanie zadane 27 lutego 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika royas (22,194)  
Współczynnik akceptacji: 38%
   
Nie odpowiadam, bo nie wiem dokładnie. Według mnie na tę chwilę nie ma.
I dorzucam się do pytania - jakie będzie teraz oznaczenie stopni żeglarskich, skoro PZŻ zmienił ich ilość? Albo raczej - kiedy będzie to wiadomo i gdzie się pojawi? Może dobrym miejscem byłby jakiś załącznik do regulaminu wodnego?
Nie jestem pewna, czy moje pytania nie zawierają się w Twoich, tylko są zawężone, ale tak czy inaczej - jestem bardzo ciekawa odpowiedzi...

1 odpowiedź

+5 głosów
Nie są, może kiedyś będą.

Problemy z dotychczasowymi oznaczeniami były dwa. Po pierwsze, system patentów PZŻ uległ w międzyczasie bardzo głębokiej zmianie, zmniejszono ich liczbę, a co gorsza ostatnio zmieniono nazwę jednego z nich (sternik jachtowy stał się jachtowym sternikiem morskim). Dotychczasowy system oznaczania się przez to nie zawalił, ale mocno stracił na logiczności.

Po drugie jednak, co było dużo ważniejsze, uregulowania państwowe zmierzają wyraźnie do zniesienia monopolu patentów PZŻ. Już obecnie funkcjonują inne, równoległe systemy patentów czy certyfikatów kompetencji (ISSA, RYA), bynajmniej nie gorsze jako narzędzia do stymulowania rozwoju specjalnościowego. Do tego pojawił się nowy system uprawnień zawodowych i cały czas trwa przepychanka, czy aby nasze rejsy nie będą ich wymagały. Wszystko to sprawiło, że stosowanie oznaczeń tylko jednego, wcale nie najlepszego systemu, uznane zostało za słabe. Ponadto istnieją też patenty motorowodne, które zdobywamy, które miały kiedyś analogiczne oznaczenia... tyle że dwie plakietki się nie mieszczą.

Na razie ten zapis został w regulaminie dla rezerwacji miejsca na mundurze. Jeśli za jakiś czas nadal będziemy chcieli specyficznych wodniackich oznaczeń patentów, trzeba będzie stworzyć dużo szerszy system obejmujący więcej niż tylko patenty PZŻ i PZMWiNW. A piszę „jeśli”, ponieważ Wydział Wędrowniczy pracuje intensywnie nad zastąpieniem u wędrowników sprawności uprawnieniami i certyfikatami zewnętrznymi (patrz również uchwała programowa ostatniego Zjazdu ZHP), a istotną częścią tych prac jest stworzenie całościowego systemu oznaczania ich na mundurze.
odpowiedź 27 lutego 2014 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
edycja 27 lutego 2014 przez użytkownika vanadey
Rozważane jest utworzenie czegoś na kształt sprawności mistrzowskich, których podstawą byłby rozwój specjalistyczny. Przykładowo, uzyskanie sprawności określonego poziomu związane by było z nabyciem określonych kwalifikacji i potwierdzeniem ich stosownym patentem lub certyfikatem (także określonego poziomu). W ten sposób można by było uelastycznić nasz system i uodpornić na zmiany w prawie zewnętrznym.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 323 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2014 w HAL/HAZ przez użytkownika soleil1 (181)   3 7
0 głosów
1 odpowiedź 2,414 wizyt
pytanie zadane 8 maja 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Mayy Ukkel (176)   5 7 12
0 głosów
1 odpowiedź 821 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Chochlik (112)   1 2 5
+2 głosów
1 odpowiedź 563 wizyt
+12 głosów
5 odpowiedzi 3,289 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Yelle (2,109)   37 64 90
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...