• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jakie błędy zawiera regulamin mundurowy ZHP?

+27 głosów

Jakie błędy w obowiązującym regulaminie mundurowym ZHP wyszły na przestrzeni 9 lat jego obowiązywania?

Zgodnie z uchwałą ostatniego Zjazdu ZHP niedługo opracowywany będzie tekst jednolity regulaminu mundurowego i będzie to okazja do poprawienia wszelkich niedoróbek czy luk, które przez lata znaleźliśmy. Jedna prośba: pytanie dotyczy błędów regulaminu, a nie sytuacji, gdy nie podoba nam się któreś przyjęte w regulaminie rozwiązanie...

(Pytanie zadaję w imieniu Zespołu ds. „opcji zero” przy GK ZHP, za zgodą administracji serwisu. Wskazane w odpowiedziach błędy uwzględnimy przy poprawianiu regulaminu, w kolejności uzyskanych przez nie punktów).

edit:  Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Wszystkie błędy spróbujemy poprawić, wszystkie uwagi i propozycje rozważymy i docelowo przedstawimy Głównej Kwaterze wraz z rekomendacją, do jakiej dojdziemy. :)

pytanie zadane 26 lutego 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
Współczynnik akceptacji: 50%

edycja 16 marca 2014 przez użytkownika vanadey
   
Z dotychczasowych dyskusji tutaj, na fejsie i na dawnym forum.zhp wiadomo przynajmniej o następujących błędach:

W regulaminie podstawowym

- nie jest określone, jaki sznur nosi szef klubu specjalnościowego
- terminologia naramiennik/pagon jest niespójna (w świecie zewnętrznym naramiennik to pasek wszyty w mundur i zapinany na guzik, pagon to naszywka na niego)
- niejasne jest, czy zuchy mogą nosić pagony w barwach gromady na naramiennikach (kiedyś nie nosiły, bo mundury zuchowe nie miały naramienników)
- regulamin odwołuje się do pojęcia instruktora komendy hufca, co dziś jest bardzo niejasne (bo nie chodzi tu o członka komendy hufca)
- brak jakiejkolwiek wzmianki o zasadach noszenia chusty narodowej
- brak określenia sznura funkcyjnego drużyny (podczas gdy jest funkcyjny zastępu i szczepu)
- zasady noszenia sznurów odwołują się do funkcji podstawowej, ale nigdzie nie określono, co to jest; za tym idą niejasne zasady oznaczania kilku pełnionych funkcji
- istnieją funkcje oznaczane wyłącznie suwakami na sznurze funkcji podstawowej (funkcyjny szczepu, funkcyjny związku drużyn, członek rady chorągwi...), ale nie wiadomo, jak je oznaczać, gdy jest to jedyna pełniona funkcja
- nie jest określone, gdzie nosimy Harcerski Znak Balonowy (na logikę i z tradycji wiadomo, że tam, gdzie Spadochronowy, ale regulamin o tym milczy)

W regulaminie wodniackim

- brak odwołania do regulaminu ogólnego przy zasadach noszenia rzeczy innych niż oznaki instrumentów metodycznych
- dawna „odznaka ratownika medycznego” nazywa się dziś inaczej
- opis skarpet powinien być w istniejącej części „obuwie, skarpety”, a nie „spodnie, spódnica”
- nie jest określony wzór znaczka na czapkach zuchowych („amerykankach”, „papajkach”) oraz kwestia, czy jest on przyszywany, czy stanowi element wzoru czapki
Czy uwagi dot. umundurowania w specjalności konnej też wchodzą w rachubę? Bo to w sumie powinien być osobny dokument, tylko w związku z "opcją zero" nigdy nie został przyjęty. Choć jak widać wodniakom pozwolono, nie wiem dlaczego zatem wykręcano się od ponad 2 lat od przyjęcia regulaminów konnej właśnie opcją zero...
Regulamin mundurów konnych „się pisze”, jakiś czas temu miałem nawet tekst w rękach, finalny projekt powinien być gotowy w ciągu miesiąca-dwóch. W tej chwili to kwestia ilustracji i uspójnienia formy z podstawowym.

Jeśli się uda, fajnie byłoby w miarę finalny tekst ujednoliconych regulaminów wraz z proponowanym poradnictwem powiesić do szerokich konsultacji przed ostatecznym zatwierdzeniem... Taki jest plan postępowania w przypadku całej reszty „opcji zero”, zobaczymy jak tu wyjdzie.
Czy są w przygotowaniu regulaminy mundurowe jeszcze innych specjalności?
Nie.

Przyczyna formalno-organizacyjna jest taka, że w ostatnio obowiązującym regulaminie z 1997 r. były określone mundury podstawowe, wodniackie i konne. Reforma mundurowa z 2005 r. przedefiniowała mundury podstawowe, zaś specjalnościowe zostawiła ze starego regulaminu. Teraz po prostu udało się sfinalizować ich modernizację.

Uzasadnienie merytoryczne jest zaś takie, że pozostałe specjalności nie wymagają osobnych mundurów. Wodniacy mają swoje z przyczyn głównie tradycyjnych – harcerstwo wodne powstało u samego zarania harcerstwa, skauting wodny (Sea Scouts) istnieje w wielu organizacjach skautowych i na ogół też ma odrębne mundury. Drużyny konne potrzebują mundurów kawaleryjskich, bo w podstawowych nie da się występować na imprezach jeździeckich (jest to sprzeczne z przepisami). Inne specjalności doskonale funkcjonują w podstawowych mundurach.
to dodałem do swojej odpowiedzi jeszcze jeden punkt. Może powinno się przykleić pytanie, żeby nikomu nie umknęło?
Tak, z pewnością - przykleję je dziś wieczorem, gdy skończą się wybory moderatorów.

13 odpowiedzi

+10 głosów

Patki/naramenniki/pagony. Pasek materiału wszyty w ubarnie i przypinany guzikiem jest patką. Patka na ramieniu jest naramiennikiem. Zwana jest też popularnie (choć ponoć niezbyt po polsku pagonem). W środowiskach, które się trochę na tym znają i w momentach gdy zalezy im na precyzji i poprawności, elementy nasuwane na naramiennik nazywają nasuwką. A jeśli jest zamknięta z jednego końca (pokrywa cały naramiennik) to pochewką. "nasuwka na naramiennik" "nasuwka z nrami pułkowymi" "nasuka z monogramem szkoły", "pochewka z oznaczeniem stopnia". Oczywiście bardzo łatwo spotkać sformułowania "oznaczenie stopni na pagonie/naraminniku"

Sznury. Przy sznurach zastępowego, przybocznego, drużynowego, przewodniczącego kręgu brakuje określenia, że jeśli nie nosi się na nich suwaka wynikającego z pełnienia innej funkcji to wiąże się na nich węzeł.

Rozmieszcenie odznak... błędne numerki dot. lewego rękawa na prawym obrazku (5.3, 5.2) Szóstkowy chyba powinien być w osobnym punkcie 5.3 i odpowiednie opisy na rysunku.

Chusta "w kolorze ustalonym przez" lepszym sformułowaniem byłoby "we wzorze ustalonym przez...", chyba, że faktycznie chusty mają być w jednym kolorze.

Spódnica, a getry: chyba niezbyt jasno to jest napisane, że do spódnicy zwykłej getry się nosi, a do galowej się nie nosi.

Członek a instruktor komendy.  Trochę już o tym wspomniasz, oprócz określenia kim jest instruktor komendy i w zależności od tego jak się to doprecyzuje, warto rozważyć rozróżnienie w oznaczaniu.

Drobne:

  • Brakuje odznaki instruktorów NS (na pasku)
  • 4.1 b. Lilijka - zdanie jest koślawe.
  • 4.1. c. raczej "patce prawej kieszeni"
  • wiem, że utarte jest "sznur spod ramienia" ale czy nie lepsze by było "wokół ramienia"
  • Odznaka kadry programowej.

Edit:

Jeszcze brakuje sformułowania, że luźny koniec sznura (w jeszcze starszych regalminach było, że zakończony gwizdkiem) chowa się do lewej kieszeni munduru (a nie zaczepia do guzika).

Edit 2: Jeszcze w wodnym:

  • Część V nosi tytuł "strój galowy", a w tekście jest "ubiór wyjściowy". Wiem, że nie jesteśmy wojskiem, ale jednak galowy-wyjściowy znaczą co innego. Warto by to ujednolicić. +1 na "ubiór wyjściowy" z mojej strony.
  • "Strój galowy" w podstawowym (zielonym) regulaminie też brzmi trochę dziwnie. Strój to się trochę kojarzy z przebieraniem i strojeniem. Może mógłby to też być "ubiór"? No i czy faktycznie galowy? Galowy jak dla mnie to taki z orderami i błyskotkami - nasz z opisu wygląda raczej na skromny acz elegancki.
  • Nie wiem też co z tą olimpijką jako okryciem wierzchnim na białą koszulę. Ja "okrycie wierzchnie" rozumiem jako legalnie zdejmowalne, a sama biała koszula nie jest już dopuszczona regulaminem.
 
Fajnie, że w wodniackim nie mu słowa o mundurze polowym.
 
Edit 3:
No i jeszcze kwestia "co nie jest zabronione to jest dozwolone", która wypłynęa wielokrotnie chćby na zapytaju, i tu nie mam pomysłu czy i jak to ująć zgrabnie i rozsądnie.

 

 

odpowiedź 26 lutego 2014 przez użytkownika royas (22,194)  
edycja 17 marca 2014 przez użytkownika royas
Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała, nie jest to błąd, ale trochę brakuje wyraźnej wskazówki, żeby sprawności przyszywać w pewnej odległości od góry rękawa. Ostatnio coraz częściej widać harcerzy ze sprawnościami niemal od samej góry, którzy nie zostawiają miejsca na oznakę specjalności i potem mają mały problem.

Zdaje się, że część IV. "OKRYCIA WIERZCHNIE I INNE ELEMENTY STROJU ORGANIZACYJNEGO" z regulaminu wodnego odpowiada części IV. punkt 1.1 "Zastosowania polowe (zajęcia w terenie, gry, w drówki)"

Mi bardziej brakuje w wodnym zapisu dotyczącego możliwości noszenia chust harcerskich w kolorze środowiska do koszulek drużyny podczas zajęć w terenie, jak zwykły moje zuchy.

Ten koniec sznura to chyba do lewej kieszeni jeśli już. ;)
Oczywiście, dzięki, poprawione.
+7 głosów

Ja dodam jeszcze dwie kwestie:

  • dyskutowaną często kwestię wywijek. Fakt, że po prostu zniknęły z regulaminu jest różnie interpretowany (albo jako zakaz, albo jako brak nakazu).
  • Rysunki mają charakter poglądowy i brakuje określenia pozycji słowami. Np. plakietka okolicznościowa w formie paska jest przy krawędzi kieszeni - czy jest to tylko przypadek, czy nie wolno jej przyszywać na środku? Było tu też kiedyś pytanie o dokładne miejsce znaków służb
odpowiedź 26 lutego 2014 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
edycja 28 lutego 2014 przez użytkownika karol-gro
"dopuszcza się noszenie granatowych lub czarnych czapek sportowych z daszkiem osłaniającym oczy przed słońcem, jednolicie dla całego środowiska"

a jednak znalazła się wzmianka w regulaminie o czapce z daszkiem :)
+6 głosów

Nie określeno sposobu oznaczania funkcji suwakiem. Nie jest powiedziane, czy suwak zakłada się zamiast czy obok węzła i jak się postępuje w przypadku sznura z ramienia z dwoma węzłami. Nie ma limitu suwaków i określenia, które się nosi (np. najwyższej funkcji) gdyby taki był.

Nie jest określone jaki sznur nosić w przypadku pełnienia różnych funkcji (nie oznaczanych suwakiem).

Sznury rad chorągwii znajdują sie w osobnym dokumencie powinno być to ujednolicone.

Brak wskazania sposobu umieszczania orderów i odznaczeń państwowych, organizacyjnych.

edit: Nie ma nic o skrzydłach husarskich dla lotników, chyba, że wystarczy regulamin pracy lotniczej 

Stylistycznie

Ujednolicenie stylu pisania (opisowo lub w punktach) w obydwu regulaminach

Ujednolicenie graficzne (szczególnie w wodnym) 

Określenie barw ubrań galowych analogicznie jak innych elementów umundurowania i umieszczenie obok punktów grafik (wymagałoby to oczywiście określenie ogólnej wizji tych strojów)

 

odpowiedź 26 lutego 2014 przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,879)   14 29 54
edycja 28 lutego 2014 przez użytkownika Ciechomski Bogdan
+5 głosów

Do lądowych:

Ja na początek odpowiem pytaniem - czy istnieją szare spodenki do munduru? Czarne mam osobiście, ale szare widziałam tylko w regulaminie... Jeśli ich nie ma, to może je po prostu usunąć z tego regulaminu?

Co z plakietką np. patentu żeglarskiego? Zawsze nosiliśmy tam, gdzie wodniacy - na lewym ramieniu. W wodnym teraz to oznaczenie wylądowało na prawym, gdzie lądowi mają plakietkę specjalności.

Jeśli sznur szeregowego przestał całkowicie istnieć, to myślę, że można by było dorzucić krótki zapis o tym, że osoba nie pełniąca żadnej funkcji nie nosi sznura.

Do wodnego:

Nie rozumiem za bardzo zapisu - "Do spódnic i krótkich spodni można nosić czarne, granatowe lub białe podkolanówki lub skarpety i getry w kolorze wybranym przez środowisko." - IMO "getry" zakrywają podkolanówki lub skarpety, więc po co określony jest kolor podkolanówek/skarpet? Jeśli chodziło tu o wiwijki/wyłogi, to trzeba by było sprecyzować :)

W nakryciach głowy nie ma nic (albo nie widziałam) na temat twardych kapeluszy (tych popularnych w naszym środowisku)

Część V regulaminu, chyba błąd edycyjny: "Do marynarki damskiej lub żakietu zaleca się odpowiednio noszenie szarych, granatowych czarnych lub białych spódnic oraz rajstop w kolorze naturalnym lub czarnym i czarnych czółenek z licowej skóry na płaskim, średnim lub wysokim obcasie.

W przypadku wystąpień reprezentacyjnych, podczas działań na wodzie, dopuszcza się noszenie
„butów pokładowych”."
Nie powinien to być jeden akapit? 
 

 

 

 

 

odpowiedź 26 lutego 2014 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  
Odpowiadając na szybko:

Usunąć szarych spodenek się nie da. Ostatni Zjazd nakazał GK zorganizowanie dostępności wszystkiego, co jest opisane w regulaminie. Tak więc spodenki będą, nawet jeśli w tej chwili ich nie ma.  ;)

Twarde kapelusze to model „Olga”, ujęty w regulaminie.
O skarpetach rozumiem to tak: (czarne, granatowe lub białe podkolanówki) lub (skarpety i getry). A wybór koloru dotyczy podkolanówek i getr.
Rzeczywiście, jest ten kapelusz. Zmyliło mnie zdjęcie tego garnizonowego :)
Royas - nadal nie ogarniam ;) Bo jeśli napisałeś, że wybór dotyczy także podkolanówek, to po co są podane ich kolory?
A może chodzi o to, że podkolanówki to takie całe ze stopą i takie można nosić tylko w podanych kolorach, a druga opcja to zwykła skarpetka + getry (takie z gumką pod stopę), które można sobie wybrać i mogą na przykład mieć paski?
Żeby był wybór koloru ale ograniczony. Ja to tak rozumiem. Technicznie nosisz podkolanówki lub (getry+skarpety), co bez zaglądnięcia do buta jest nieodróżnialne. To co wystaje z buta jest w jednym z podanych kolorów, ale jednolicie w drużynie. Może faktycznie dałoby się to jaśniej ująć.
No właśnie :) Nie żeby mi osobiście jakoś zależało na konkretnej odpowiedzi i wyjaśnieniu tego zapisu, ale chciałam podyskutować głównie dlatego, żeby zobaczyć różnicę w rozumieniu i zobaczyć, czy rzeczywiście jest co poprawiać :)
Oznaki stopni/patentów żeglarskich
To sformułowanie z całą pewnością powinno być poprawione, ponieważ w najprostszym rozumowaniu wychodzi na to, że podkolanówki powinny być czarne, granatowe lub białe, ale getry mogą być w kolorze wybranym przez środowisko, czyli nie koniecznie spośród trzech podanych wcześniej.
+4 głosów
To ja jeszcze dodam kwestię która się często pojawiała - buty.
Z założenia "jednolicie" - ale czy noszenie np. w lecie sandałów do skarpetek ma sens? Bo skarpety/getry są obowiązkowo częścią regulaminu. A obuwie nie jest konkretnie określone. Może przydałby się jakiś podpunkt dot. obuwia - albo określenie, że ma być zakryte, albo (wg mnie lepiej), że w lecie dopuszczalne jest noszenie lekkich butów, w tym sandałów bez użycia skarpet/getrów.
Poza tym niektórzy nadinterpretują określenie "jednolite obuwie" i każą dzieciakom kupować np. czarne glany, nieważne czy komuś to pasuje...
odpowiedź 2 marca 2014 przez użytkownika KoT (6,534)   32 76 127
To dorzuciłbym możliwość chodzenia boso wzorem Wigierczyków :)
Wydaje mi się, że to akurat jest jedno z zagadnień, które należy zostawić środowiskom i ich zdrowemu rozsądkowi...
jednym z wyjść może być zapis "obuwie jednolite kolorystycznie"
"Obuwie jednolite kolorystycznie" nie jest wyjściem z sytuacji, a powiedziałabym, że wręcz ją pogarsza... Wszyscy w czarnych na przykład? A jak ktoś ma na rajdzie niebieskie treki, bo takie kupił, a nie stać go na drugie czarne to lepiej, żeby szedł w trampkach?
Co do zdrowego rozsądku - zgadzam się. Tylko niech zostanie określone, że jak np. sandały to nie muszą być koniecznie getry, bo znajdą się tacy, którzy uznają to za karygodne.
Zgadzam się, takie wprost pisanie o jednolitym obuwiu nie jest dobre. Jest przepis o dążeniu do jednolitego wyglądu i pozostawiłbym rozsądkowi drużynowego i drużyny dostosowanie tego aspektu do warunków i charakteru danej drużyny. To już nie są te czasy gdy jedynym słusznym obuwiem były pionierki lub opinacze. Dużo się mówi, że mundur jest za drogi, kupowanie butów pod mundur tylko potęguje to wrażenie. Buty które pasują drużynowemu, niekoniecznie będą pasować młodemu harcerzowi. A co do sandałów, to już raczej kwestia tego jaką wizję pełnego munduru ma GK. Dla mnie pełny mundur z koszulą w spodniach z sandałami wygląda dziwnie, a wersja "light" typu: chusta, t-shirt, krótkie spodnie mundurowe, sandały jest ok. Ale ogólnie kwestia raczej warta sprecyzowania.
Jakby co - nie naciskam na sandały. Dla mnie też wyglądałoby to dość dziwnie, chociaż rzeczywiście w polowym (koszulka, chusta, spódnica/spodenki, sandały) wyglądałoby to ok. Chciałam po prostu przedstawić problem, na który ktoś jakiś czas temu zwrócił uwagę. Widziałam wodniaków w sandałach i to było według mnie jak najbardziej w porządku :) Chociaż w regulaminie wodniaków nie ma o tym wzmianki. Natomiast właśnie zauważyłam, że jest tam określone, że w czasie zajęć lądowych mają mieć obuwie "w kolorze czarnym lub białym" co według mnie jest już za mocno określone...

Według mnie przydało by się sformułowanie o obuwiu krytym, bo sandały czy klapki nie są chyba zbyt odpowiednie do munduru.

Co do wodniaków zauważmy, że nie mają oni obowiązku noszenia getrów czy podkolanówek, więc nie ma kłopotu z sandałami :)

Odnośnie koloru butów to jestem w drużynie wodnej od 6 lat i powiem tylko, że nawet gdy nie zwracaliśmy zbytnio uwagi na regulamin (był przestarzały i zbyt zawiły) to buty do munduru nosiliśmy ciemne granatowe lub czarne. Do munduru wodniackiego inne obuwie wygląda po prostu nieestetycznie.

Poza tym mundury wodniackie są oparte przede wszystkim na dawnych wzorach marynarskich (o czym mowa jest nawet w regulaminie), a czarne bądź białe obuwie ma charakter stricte tradycyjny.

+3 głosów
Jak już są na ten temat dyskusje to może warto zastanowić się nad spodniami określonymi w regulaminie. Mimo że ujęte są jednolite spodnie, to dalej wiele środowisk nosi "ciapki", a z kolei w innych nosi się granatowe jeansy. Pytanie czy to ma wyglądać ładnie, czy sami sobie nie robimy problemu z dorzuaniem kolejnych sztywnych reguł.

Ale to tylko taka sugestia.
odpowiedź 1 marca 2014 przez użytkownika Gisu (648)   4 8 19
+2 głosów
Ja z chęcią skorzystam z okazji i podrzucę pewną propozycję: czy nie byłoby możliwe, by czarne pasy parciane były dozwolone w noszeniu także przez harcerzy, a nie tylko harcerki? Spotkałem się z przypadkami, gdy drużyny mające np. czarną barwę chust wyrażały wolę takiego ukompletowania. Szczególnie teraz, gdy będą one również w mundurze wodnym, dlaczego by nie także w standardowym męskim jako opcja, np. jeśli jakaś drużyna nosi czarne spodnie lub ma czarne chusty i chce takie ukompletowanie wprowadzić? Wiem, że miały być zgłaszane jedynie poprawki błędów, a nie pomysły, niemniej uznałem, że warto o tym wspomnieć.
odpowiedź 9 marca 2014 przez użytkownika Piotrek Pojnar (102)   1 2 7
edycja 9 marca 2014 przez użytkownika Piotrek Pojnar
Myślę, że w przypadku noszenia do czarnych spodni nie jest to zły pomysł, bo brązowego paska, ani brązowych butów do takich spodni nosić się nie powinno.
Czemu nie? Brązowe elementy do czarnego też wg mnie pasują, a w regulaminie jest to dozwolone. A z kolei właśnie czarny pasek parciany jest dozwolony tylko dla harcerek, no i teraz bd jeszcze w drużynach wodnych. Analogicznie zielony jest tylko dla harcerzy, a też by moim zdaniem dziewczynom pasował do zielonych spodni, notabene ujętych dla nich w Regulaminie ( chociaż już do szarej spódnicy czy czarnych spodenek nie bardzo pasuje), ale oficjalnie zielonego paska nosić nie mogą. Niemniej dziewczyny zielone pasy noszą często i tak, bo kto ma stary zielony pas, to nosi i nikogo to nie razi ;) . A właśnie w przypadku czarnego paska u harcerzy jest sytuacja następująca: może wg mnie pasować zarówno do krótkich spodenek zielonych - oryginalnych ZHP, jak i długich czarnych, jak i do czarnych galowych, etc. więc jako opcja fajnie by było to umożliwić :D . A propos - właśnie w tym miejscu, mimo że w Regulaminie nie jest ujęty czarny pasek dla chłopaków, postaci na ilustracji Regulaminu noszące czarne spodnie właśnie takie paski posiadają ;) .

brązowe elementy do czarnego to faux pas. Zielony pasek parciany może ładnie prezentować się na zielonych spodniach (ale czarny nie przeszkadza), ale jak zauważyłeś do szarej spódnicy niezbyt pasuje. Więc należałoby mieć dwa, albo czarny. 

Jeśli chodzi o kolory pasków skórzanych do  etykiecie dopasowuje sie je do innych elementów skórzanych jak buty, czy w naszym przypadku daszek i pasek rogatywki. W stroju galowym męskim (koszula mundurowa + spodnie wizytowe) z jednej strony dodatki powinny być brązowe (jak w rogatywce, czy kap. skautowym z skórzanym paskiem, także wieczorem bo to el. munduru) z drugiej zakładając czarne spodnie nie można założyć innych butów i paska niż czarne (sądzę, że założenie czarnych butów do czarnych spodni przy brązowej rogatywce mniej by raziło niż brazowe buty do czarnych spodni). Jeśli chodzi o pełny strój galowy (garnitur) to sprawa jest otwarta i załeży od koloru garnituru (jesli szary lub granatowy to czarny, jeśli w kolorze munduru to trzeba zdecydować czy uniwersalnie czarne czy pod kolor rogatywki brązowe), ale nalezałoby wybrać jeden w regulaminie i sie jego trzymać .

W codziennym stroju harcerzy ideałem byłoby dopasowanie, ale tu jest to strój polowy więc nie trzeba go rozpatrywać w kategoriach dress codu.

W sumie nie wiem czy nie należałoby sprecyzować w regulaminie zasad noszenia stroju galowego dla tych kilkudziesięciu- stu kilkudziesieciu osób, które powinny lub chciałyby taki nosić. Wyobraźmy sobie grupowe zdjęcie instruktorów w identycznych garniturach, czy spodniach wizytowych i do tego każdy ma inne buty.

Kwestię pokazania na rysunkach innych pasów niż dopuszczone w regulaminie też trzeba poprawić.

+1 głos
W regulaminie mundurów wodnych, jest zapis o tym, że wędrownicy na koszulach mogą nosić nasuwkę z watrą. Brak jednak możliwości oznaczania przez nich na koszulach stopni harcerskich. Mowa jest tylko o opcjonalnym oznaczaniu stopni harcerskich przez instruktorów.
odpowiedź 26 lutego 2014 przez użytkownika JM (1,842)   25 45 64
"W drużynach wędrowniczych dopuszcza się noszenie granatowych koszul mundurowych (patrz mundur instruktorów) jednolicie w całym środowisku. Zasady noszenia oznak i odznak stosuje się wówczas odpowiednio [...]"

To "stosuje się odpowiednio" ma ściśle zdefiniowane znaczenie prawne, tu: stosuje się jak dla instruktorów. Czyli wędrownicy mogą nosić stopnie na patkach bezpośrednio na naramiennikach lub na pagonach (nasuwkach) nasuniętych na naramienniki.

Oprócz tego można oczywiście oznaczać stopnie przez nabicie na Krzyżu, równolegle lub jako jedyny sposób.
W systemie stopni harcerskich oznaczenie na naramiennikach i patkach jest podstawowe, a oznaczenie na krzyżu dodatkowe. Swoją drogą sformułowanie w Systemie jest trochę dziwne "zdobycie stopnia potwierdza się wpisem do książeczki harcerskiej i oznaczeniem na pagonach...", brzmi to tak jakby oznaczenie na mundurze było takim samym potwierdzeniem jak wpis do książeczki. Wiem, że trochę czepialskie, ale kiedy o tym pisać jak nie teraz :)
Z postanowieniem SSH to oczywiście prawda... tyle że złośliwi wodniacy wpisali sobie w regulamin:

"Z uwagi na charakter munduru instruktorskiego dopuszczalne jest noszenie jedynie wybranych oznak w celu zachowania eleganckiego wyglądu. W każdym przypadku obowiązkowe jest noszenie na mundurze Krzyża Harcerskiego [...]"

Noszenie oznaczeń stopni na naramiennikach jest opcjonalne, Krzyża - obowiązkowe. Można by się spierać, czy wolno wtedy nosić Krzyż z nabitym oznaczeniem stopnia, bo skoro delikwent już taki ma... Ale faktycznie, warto by to uściślić. (Założenie było takie, że taka kombinacja jest dozwolona z uwagi na charakter munduru).
Sprytni ci wodniacy. :)
W takim razie punkt wymaga przeredagowania tak, żeby dało się go bez problemu po polsku zrozumieć. ;)

"W drużynach wędrowniczych dopuszcza się noszenie granatowych koszul mundurowych (patrz mundur instruktorów) jednolicie w całym środowisku. Zasady noszenia oznak i odznak stosuje się wówczas odpowiednio, z wyjątkiem ograniczeń liczby, zakresu i czasu noszenia, które obowiązują jak w przypadku munduru wędrowników niespecjalnościowych. "

Bo pierwsze co się nasuwa po przeczytaniu, to to, że oznacza się tak jak w regulaminie dla niespecjalnościowych. Jeśli jest inaczej, to ostatni fragment ([...]  które obowiązują jak w przypadku munduru wędrowników niespecjalnościowych. ") jest po prostu zbędny i może wprowadzić w błąd.

Wiem, że się czepiam szczegółów ale jak nie teraz to kiedy? :)
Może faktycznie wyszło mało klarownie... Chodziło o to, że wędrownicy oznaczają na koszuli wszystko według zasad jak dla instruktorów, z wyjątkiem ograniczeń, ile czego można nosić i jak długo, gdzie obowiązują zasady jak dla wędrowników niespecjalnościowych (czyli na razie brak ograniczeń). Ale pewnie, jak nie jest to jednoznaczne, to trzeba poprawić sformułowanie. :)
+1 głos

Ja głównie o wodnym:

- W regulaminie pojawia się sformułowanie "Instruktorzy specjalności wodnej". Przyznaję, że mieliśmy mały kłopot z interpretacją tego określenia. Jest to osoba posiadająca stopień instruktorski ZHP, czy wodny (np. MIŻ, IŻ)? Nie jest to określone więc teoretycznie można przyjąć, że ktoś kto nie ma stopnia instruktorskiego ZHP, ale ma stopień Instruktora Żeglarstwa może takowy mundur nosić.

- W stroju galowym jest określenie "granatowa marynarka żeglarska", jednak nigdzie nie jest opisana (ze szczątkowego opisu niewiele wynika).

- "Oznaki funkcji określa Regulamin Mundurowy ZHP." dalej jest "Sznury funkcyjne noszone są z szyi, zakładane pod kołnierz żeglarski. Zakończenie sznura wpuszczane jest w rozcięcie stanowiące przedłużenie kołnierza z przodu munduru, tak by węzeł lub suwak sznura był widoczny w sznurowaniu kołnierza." Brakuje jednak uściślenia w jaki sposób traktować zapisy w regulaminie mundurowym ZHP określające sznury funkcyjne jako "z ramienia" czy "z szyi". Zastanawia mnie też jak na mundurze wodniackim wyglądał by sznur poczwórnie pleciony (np. komendant szczepu czy związku drużyn).

- "Funkcje specyficzne dla środowisk wodnych, np. Kierownika Wyszkolenia Żeglarskiego, Komendanta Ośrodka Wodnego czy Bosmana, traktuje się jak funkcyjnych odpowiedniego szczebla struktury i oznacza odpowiednio." O ile rozumiem jeszcze, że bosman będzie traktowany jako kwatermistrz, to jednak inne funkcje mogą być różnie interpretowane, przez co mogą wystąpić różnice w oznaczaniu ich przez różne środowiska. Można by uściślić jakim funkcjom one odpowiadają.

A tak ogólnie to brakuje określenia w jakim kolorze powinno być oznaczenie funkcji szóstkowego w gromadzie.

odpowiedź 11 marca 2014 przez użytkownika Paula (162)   1 1 6

"Instruktorzy specjalności wodnej" to instruktorzy ZHP pracujący w środowiskach specjalności wodnej.

Strój galowy celowo jest niedookreślony, bo jest to strój cywilny, nie mundur. Te zapisy mają jedynie podpowiedzieć, w jakim stroju cywilnym instruktor-wodniak może sensownie zaznaczyć, że jest też instruktorem ZHP.

Co do sznurów, opisane rozwiązanie zostało przyjęte w pełni świadomie. Problem jest czysto teoretyczny, ponieważ bluzy mundurowe z kołnierzem są przeznaczone dla harcerzy, nie instruktorów, a sznurami noszonymi wg regulaminu podstawowego z szyi bądź sznurami poczwórnie plecionymi oznacza się wyższe funkcje instruktorskie. Instruktorzy pełniący te funkcje będą nosić mundury instruktorskie, nie harcerskie.

Co do funkcji wodniackich, problem też chyba nie wystąpi, ponieważ np. kwatermistrz nie ma własnego sznura, a jest oznaczany jako funkcyjny szczepu, hufca czy innej jednostki, której kwatermistrzem jest. Analogicznie, bosman drużyny jest po prostu jednym z funkcyjnych drużyny, komendant bazy hufcowej – jednym z funkcyjnych hufca itp. KWŻ na obozie drużyny byłby analogicznie na ten czas funkcyjnym drużyny.

Oznaczenie szóstkowego jest w barwach gromady. Gromady wodne mają tu mniejsze pole do popisu niż „zwykłe”, ale często jakieś barwy sobie i tak wybierają i oznaczają np. sznurowaniem munduru, beretem, koszulką pod mundurem, plakietką itp. Jeśli nie mają nic takiego - wybierają sobie po prostu kolor gwiazdek i oznaczeń szóstkowych i stosują go jednolicie.

+1 głos

Wiem, że trochę późno, ale nowego tekstu jednolitego jeszcze nie widziałem, więc jeszcze dorzucam:

Na zapytaju właśnie zauważono, że kapelusz typu "Olga", choć wg tekstu jest dozwolony dla instruktorek, jest narysowany tylko przy wędrowniczkach.

odpowiedź 29 czerwca 2014 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
edycja 29 czerwca 2014 przez użytkownika karol-gro
Widziałem, dzięki za czujność. Nie jest jeszcze za późno, z tekstem jednolitym czekamy na koniarzy. :)

Podobne pytania

+5 głosów
1 odpowiedź 895 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika royas (22,194)   90 264 490
0 głosów
2 odpowiedzi 937 wizyt
pytanie zadane 11 października 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika karbon (1,594)   15 30 63
+1 głos
4 odpowiedzi 3,200 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Hozis113 (145)   2 2 7
–5 głosów
0 odpowiedzi 978 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika wii vivi (156)   9 12 23
+5 głosów
1 odpowiedź 517 wizyt
pytanie zadane 4 października 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika fuego1234 (729)   11 22 37
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...