• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jakie błędy zawiera regulamin mundurowy ZHP?

+27 głosów

Jakie błędy w obowiązującym regulaminie mundurowym ZHP wyszły na przestrzeni 9 lat jego obowiązywania?

Zgodnie z uchwałą ostatniego Zjazdu ZHP niedługo opracowywany będzie tekst jednolity regulaminu mundurowego i będzie to okazja do poprawienia wszelkich niedoróbek czy luk, które przez lata znaleźliśmy. Jedna prośba: pytanie dotyczy błędów regulaminu, a nie sytuacji, gdy nie podoba nam się któreś przyjęte w regulaminie rozwiązanie...

(Pytanie zadaję w imieniu Zespołu ds. „opcji zero” przy GK ZHP, za zgodą administracji serwisu. Wskazane w odpowiedziach błędy uwzględnimy przy poprawianiu regulaminu, w kolejności uzyskanych przez nie punktów).

edit:  Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Wszystkie błędy spróbujemy poprawić, wszystkie uwagi i propozycje rozważymy i docelowo przedstawimy Głównej Kwaterze wraz z rekomendacją, do jakiej dojdziemy. :)

pytanie zadane 26 lutego 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
Współczynnik akceptacji: 50%

edycja 16 marca 2014 przez użytkownika vanadey
   
Z dotychczasowych dyskusji tutaj, na fejsie i na dawnym forum.zhp wiadomo przynajmniej o następujących błędach:

W regulaminie podstawowym

- nie jest określone, jaki sznur nosi szef klubu specjalnościowego
- terminologia naramiennik/pagon jest niespójna (w świecie zewnętrznym naramiennik to pasek wszyty w mundur i zapinany na guzik, pagon to naszywka na niego)
- niejasne jest, czy zuchy mogą nosić pagony w barwach gromady na naramiennikach (kiedyś nie nosiły, bo mundury zuchowe nie miały naramienników)
- regulamin odwołuje się do pojęcia instruktora komendy hufca, co dziś jest bardzo niejasne (bo nie chodzi tu o członka komendy hufca)
- brak jakiejkolwiek wzmianki o zasadach noszenia chusty narodowej
- brak określenia sznura funkcyjnego drużyny (podczas gdy jest funkcyjny zastępu i szczepu)
- zasady noszenia sznurów odwołują się do funkcji podstawowej, ale nigdzie nie określono, co to jest; za tym idą niejasne zasady oznaczania kilku pełnionych funkcji
- istnieją funkcje oznaczane wyłącznie suwakami na sznurze funkcji podstawowej (funkcyjny szczepu, funkcyjny związku drużyn, członek rady chorągwi...), ale nie wiadomo, jak je oznaczać, gdy jest to jedyna pełniona funkcja
- nie jest określone, gdzie nosimy Harcerski Znak Balonowy (na logikę i z tradycji wiadomo, że tam, gdzie Spadochronowy, ale regulamin o tym milczy)

W regulaminie wodniackim

- brak odwołania do regulaminu ogólnego przy zasadach noszenia rzeczy innych niż oznaki instrumentów metodycznych
- dawna „odznaka ratownika medycznego” nazywa się dziś inaczej
- opis skarpet powinien być w istniejącej części „obuwie, skarpety”, a nie „spodnie, spódnica”
- nie jest określony wzór znaczka na czapkach zuchowych („amerykankach”, „papajkach”) oraz kwestia, czy jest on przyszywany, czy stanowi element wzoru czapki
Czy uwagi dot. umundurowania w specjalności konnej też wchodzą w rachubę? Bo to w sumie powinien być osobny dokument, tylko w związku z "opcją zero" nigdy nie został przyjęty. Choć jak widać wodniakom pozwolono, nie wiem dlaczego zatem wykręcano się od ponad 2 lat od przyjęcia regulaminów konnej właśnie opcją zero...
Regulamin mundurów konnych „się pisze”, jakiś czas temu miałem nawet tekst w rękach, finalny projekt powinien być gotowy w ciągu miesiąca-dwóch. W tej chwili to kwestia ilustracji i uspójnienia formy z podstawowym.

Jeśli się uda, fajnie byłoby w miarę finalny tekst ujednoliconych regulaminów wraz z proponowanym poradnictwem powiesić do szerokich konsultacji przed ostatecznym zatwierdzeniem... Taki jest plan postępowania w przypadku całej reszty „opcji zero”, zobaczymy jak tu wyjdzie.
Czy są w przygotowaniu regulaminy mundurowe jeszcze innych specjalności?
Nie.

Przyczyna formalno-organizacyjna jest taka, że w ostatnio obowiązującym regulaminie z 1997 r. były określone mundury podstawowe, wodniackie i konne. Reforma mundurowa z 2005 r. przedefiniowała mundury podstawowe, zaś specjalnościowe zostawiła ze starego regulaminu. Teraz po prostu udało się sfinalizować ich modernizację.

Uzasadnienie merytoryczne jest zaś takie, że pozostałe specjalności nie wymagają osobnych mundurów. Wodniacy mają swoje z przyczyn głównie tradycyjnych – harcerstwo wodne powstało u samego zarania harcerstwa, skauting wodny (Sea Scouts) istnieje w wielu organizacjach skautowych i na ogół też ma odrębne mundury. Drużyny konne potrzebują mundurów kawaleryjskich, bo w podstawowych nie da się występować na imprezach jeździeckich (jest to sprzeczne z przepisami). Inne specjalności doskonale funkcjonują w podstawowych mundurach.
to dodałem do swojej odpowiedzi jeszcze jeden punkt. Może powinno się przykleić pytanie, żeby nikomu nie umknęło?
Tak, z pewnością - przykleję je dziś wieczorem, gdy skończą się wybory moderatorów.

13 odpowiedzi

+1 głos

W akcie wątkomancji pozwolę sobie odkopać pytanie, wrzucając informację, że w dniu dzisiejszym w serwisie ZHP pojawił się ujednolicony regulamin mundurowy przyjęty przez GK ZHP z końcem marca 2015 r. (uchwała wprowadzająca). Mam nadzieję, że zdecydowaną większość zgłoszonych tu uwag udało się w nim uwzględnić. :)

Za jakiś czas pojawi się jeszcze poradnictwo do regulaminu, w tym wyjaśnienie kwestii budzących wątpliwości, jeśli takowe zostaną zgłoszone.

odpowiedź 21 kwietnia 2015 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
Gdzie można zgłaszać wątpliwości do nowego regulaminu ?
Wątpliwości – pytaj, spróbuję wyjaśnić, jeśli będę umiał. Będzie powstawało poradnictwo (trochę już mamy), właśnie wyjaśniające zgłaszane wątpliwości.

Jeśli będą konkretne zastrzeżenia, że coś jest źle albo brakuje... to w sumie nie wiem, bo temat właśnie został zamknięty, ale jak wyślesz na [email protected], na pewno nie zginie – będziemy zbierać i po jakimś czasie przedstawimy Giece na przyszłość. Chyba że wyjdzie jakaś rażąca bzdura, to wtedy pewnie GK decyduje się znowelizować uchwałę, ale mam nadzieje, że nie wyjdzie...  ;)

5) funkcja podstawowa – w przypadku członków ZHP pełniących kilka funkcji, do celów oznaczeń sznurami funkcyjnymi funkcją podstawową jest najwcześniej wymieniona spośród następujących funkcji: a) drużynowego, b) szefa kręgu lub klubu specjalnościowego, c) funkcja pełniona w szczepie, d) funkcja pełniona w jednostce, do której członek ZHP ma przydział służbowy, e) inna funkcja.

oraz 

134. Jeśli członek ZHP pełni wyłącznie funkcję oznaczaną suwakiem, dla której nie określono oznaczenia sznurem funkcyjnym, określenie „sznur pełnionej funkcji podstawowej” oznacza sznur szary.

--> Poprosiłbym o interpretacje powyższego dla osoby która pełni funkcję:
Przewodniczącego kapituły stopni wędrowniczych Szczepu oraz członka zespołu w Chorągwi :)

---> Czy celowo "zapomiano" w punkcie 5 o funkcjach w związkach drużyn traktując je jako 5e czy powinny się znaleźć w 5c ?

1. Szef KSW to funkcyjny szczepu, a więc granatowy suwak na czymś. Członek zespołu w chorągwi ma prawo nosić albo złoty suwak na czymś, albo cały złoty sznur.

Czyli teoretycznie mamy dwa warianty: albo złoty sznur z granatowym suwakiem, albo szary sznur z dwoma suwakami: granatowym i złotym. Ale p. 5 określa, że podstawowa jest funkcja w szczepie, a więc wariant 2. Moim zdaniem - bardzo dobrze, choć akurat ta konkretna kombinacja jest najmniej szczęśliwa chyba ze wszystkich.

2. Celowo. Chodziło o to, że szczep jest przede wszystkim wspólnotą wychowawczą, a ZD jest już (albo będzie za pół roku...) w większym stopniu jednostką organizacyjną, której bliżej „ideowo" do hufca niż do szczepu. A idea jest taka, żeby przede wszystkim podkreślać i promować funkcje pełnione „jak najbliżej harcerzy", bo one są dla Związku najważniejsze, a nie funkcje na wyższych szczeblach struktury.
1 Celowo taki mało szczęśliwy przykład - zastanawiam się tylko czy nie będzie to martwy punkt regulaminu. Oczywiście można wymyślać jeszcze lepsze kombinacje alpejskie z multifunkcjami.
Idea na + jak najbardziej by promować funkcje "bliskie harcerzowi"  ale regulamin to regulamin i nie powinno być miejsce na interpretacje bo po co regulamin który można interpretować na kilka sposobów ?

Inny przykład -> drużynowy + komendant hufca, zdroworozsądkowe podejście - zbiórka drużyny zakładam granatowy, w przypadku startu hufca, sznur komendanta Hufca. A co na to regulamin widzimy, no chyba, że na coś źle patrze to proszę mnie poprawić :)

2. OK
Jeśli chodzi o podaną kombinację funkcji: tu nie ma problemu z interpretacjami. Regulamin rozstrzyga tę kwestię jednoznacznie. Oczywiście jeśli ktoś się uprze i ubierze złoty sznur z granatowym suwakiem, też będzie to jednoznaczne i czytelne... ale nie do końca zgodne z regulaminem.

A drużynowy  KH to inna sytuacja. Obie te funkcje mają tylko „pełne” sznury, żadnej nie da się oznaczyć suwakiem... więc delikwent może sobie wybrać i pewnie będzie robił tak, jak piszesz. W tym przypadku nie występuje pojęcie „sznura funkcji podstawowej” i jest to w 100% celowe rozwiązanie.
Również chciałem dopytać.

1.  Co z osobami pełniącymi funkcję w hufcu (chorągwi, GK), ale niekoniecznie w zespołach instruktorskich? Np. instruktor biura, bibliotekarz, administrator ewidencji.

2. Dobrze rozumiem, że z nowych zapisów wynika, że osoby dla których jedyną funkcją jest bycie członkiem rady chorągwi/naczelnej nosi sznur szary z złotymi/skórzanymi suwakami? Podobna sytuacja jest z osobami, które są tylko członkami komisji rewizyjnej bądź sądu. Brzmi to troszkę dziwnie, choć może to kwestia przyzwyczajenia.

3. Patrząc na załącznik 1 można odnieść wrażenie, że jest jakby niedokończony. Niektóre elementy są w pełni opisane i opatrzone rysunkiem, inne tylko opisane, a są też takie które zostały pominięte. Wynika to z tego, że pominięte elementy są na tyle oczywiste, że nie potrzebują wyjaśnień czy może jest to niedociągnięcie przy tworzeniu tegoż załącznika?
ad. 1. Technicznie rzecz biorąc, każda taka osoba jest gdzieś w strukturze hufca czy chorągwi ulokowana. W hufcu na ogół nikt się nie przejmuje takimi formalizmami, ale już w chorągwi organizacja komendy i jej zespołów zawsze jest spisana. Tak więc: te osoby będą członkami zespołu instruktorskiego. :)  (U nas jest to np. Wydział Organizacyjny, pod który podlega m.in. biuro).

ad. 2. Tak właśnie. Jest to dyskretna sugestia, że opisana sytuacja nie jest optymalna...  ;)

ad. 3. Jest to niedociągnięcie. Cierpliwości...  :)
Ja mam jeszcze jedno spostrzeżenie: regulamin definiuje wzór pasa zuchowego. Ale wszędzie jest mowa tylko o pasie harcerskim, jako obowiązkowym (przynajmniej nie znalazłem, żeby zuchy mogły inny).

Więc czy zuchy mogą nosić pas zuchowy (czy gdzieś jest to dopuszczone)?
Teraz nie mogą, ale powinny móc i będą mogły.
0 głosów
To ja przy okazji jeszcze jedną rzecz dot. wodnych mundurów instruktorskich. Trochę na pograniczu rozwiązań ale moim zdaniem jednak błąd.

Mianowicie brak możliwości noszenia olimpijki na granatowej koszuli letniej.  Może to powodować pewne utrudnia przy np. zmianach temperatury w związku z wejściem do pomieszczenia itp. a czysto technicznie przeciwwskazań chyba nie ma. ;)
odpowiedź 16 marca 2014 przez użytkownika JM (1,842)   25 45 64
Nikt nigdy chyba nie wpadł na taki sposób noszenia olimpijki... Problem polega na tym, że w służbach mundurowych olimpijkę nosi się zawsze do koszuli z krawatem (patrz np. §32 p. 10 Rozporządzenia MON z 2004-12-02). My nosiliśmy ją też do t-shirta czy innego półgolfu, ale olimpijka do koszuli w tym samym kolorze z rozpiętym kołnierzem wygląda fatalnie.

Z przeciwwskazań czysto technicznych byłoby do tego przekładanie Krzyża, sznura itp., wraz z ew. zawiązywaniem krawata.

Wydaje mi się, że dużo lepsze jest noszenie koszuli w pomieszczeniu, a przy wyjściu na chłód ubieranie na nią okrycia wierzchniego...
To w końcu odcinamy się od służb mundurowych czy na nich wzorujemy, bo trochę się już gubię... Ale ok, niech i tak będzie. :)

 

Jest jeszcze kwestia nieszczęsnego emblematu na czapkę instruktorską. Wg mojej wiedzy (niekoniecznie pełnej), ten okrągły wzór pojawił się mniej więcej wtedy gdy patki ze stopniami wylądowały przy szwach rękawów...

Pytanie czy jest sens wprowadzania wzoru, z którego obecnie mało kto korzysta (widziałem takie emblematy tylko u instruktorów z Łodzi)? Tym bardziej, że wzór z wieńcem zbliżonym kształtem do marynarki handlowej i wojennej funkcjonował w ZHP już przed II wojną, a jest obecnie bardziej popularny. No i zwyczajnie, w przeciwieństwie do okrągłego, jest estetyczny.
Wydaje mi się, że co do zasad noszenia mundurów warto się praktyce służb przyglądać... choćby po to, żeby rozumieć, DLACZEGO różne elementy wyglądają jak wyglądają. Na przykład, po co są szlufki na dole olimpijki, po co jest guzik pod naramiennikiem tejże itp. Nie twierdzę, że musimy wszystko małpować, ale jak już coś zmieniamy, znajmy punkt wyjścia. A tu moim zdaniem praktyka służb jest dobra, a koszula bez krawata pod olimpijką wygląda po prostu nieestetycznie, podobnie jak np. noszenie koszuli mundurowej na spodnie. Ale to tylko moje zdanie.

Co do wzoru odznaki na czapkę, nie wypowiadam się. Moim zdaniem odznaka jest do zaorania razem z czapką. ;)
0 głosów

ja bym jeszcze uporządkował noszenie skórzanych sznurów, dziś nosi go każda osoba umieszczona w rozkazie Naczelnika (vide rozkaz z marca 2014 -17 stron z nazwiskami!!!) i tak członek zespołu ma taki sam sznur, jak członek GK ZHP wybrany na Zjeździe. Trochę to nielogiczne... a w niektórych miejscach stężenie skóry na metr kwadratowy jest porażające laugh

A członkowie Rady Naczelnej noszą suwaki... czyli analogicznie do poziomów niżej członek RN to funkcyjny GK. wink ZHR jakoś sobie poradził - wprowadził dodatkowy kolor

odpowiedź 15 sierpnia 2014 przez użytkownika "Mors" (846)  
To jest objaw szerszego problemu: zrównania oznaczeń członków komendy i instruktorów danego szczebla. Dlatego członek HKSI "nosi się" tak samo jak członek KH (co nie jest chyba strasznym problemem), ale też członek chorągwianej komisji historycznej - jak członek KCh (co już jest słabe, bo ten drugi jest władzą statutową rozpoznawaną przez organy Państwa i ponosi odpowiedzialność materialną za swoje działania...).

Pomysł jest oczywiście słuszny, ale nie wiem, czy będzie wola w GK, bo to jednak modyfikacja obecnego regulaminu, a nie tylko poprawianie błędów. Ale zobaczymy.  :)

Podobne pytania

+5 głosów
1 odpowiedź 899 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika royas (22,194)   94 264 490
0 głosów
2 odpowiedzi 967 wizyt
pytanie zadane 11 października 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika karbon (1,594)   15 30 63
+1 głos
4 odpowiedzi 3,256 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Hozis113 (145)   2 2 7
–5 głosów
0 odpowiedzi 984 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika wii vivi (156)   9 12 23
+5 głosów
1 odpowiedź 525 wizyt
pytanie zadane 4 października 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika fuego1234 (729)   11 22 37
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...