Z jednej strony:
Warunki otwarcia próby
-
Złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego.
-
Przedstawienie KSI programu swojej próby, zapewniającego realizację wymagań.
-
Ukończone 16 lat.
Z drugiej natomiast:
KSI ma prawo:
-
(...)
-
przyjąć dodatkowe wymagania na stopnie, wynikające z potrzeb środowiska i programu jego rozwoju, (...)
W praktyce więc KSI może dodawać do prób dodatkowe wymagania. Moim zdaniem ten zapis nie tyczy się natomiast warunków otwarcia próby, które nie są przecież tym samym, co wymagania na stopień.
Ponadto:
Warunki zamknięcia próby
3. Posiadanie wiedzy i umiejętności na poziomie stopnia harcerka orla-harcerz orli.
Nie jest więc napisane również nigdzie, że instruktor zamykający próbę musi mieć stopień HO. Co to oznacza w praktyce - chociażby to, że instruktor przychodzący do organizacji jako dorosły nie realizuje prób na stopnie harcerskie (bo nie podlega żadnej metodyce) - ale ścieżka do instruktorstwa nie jest dla niego zamknięta. Domyślnie instruktor zostający nim przez "rekrutację wewnętrzną" powinien realizować próbę na stopień HO i właśnie przez nią osiągnąć opisany poziom.
Rozumiem, że hufcowa KSI kieruje się taką logiką, że jeśli ktoś nie ma naramiennika - trudno będzie mu zdobyć stopień HO do końca próby przewodnikowskiej. Myślenie takie ma logiczne uzasadnienie, ale brak jest jego odzwierciedlenia w regulaminach - chyba że takowy zapis jest w regulaminie Waszej hufcowej KSI.
Podsumowując, w dokumentach wewnętrznych nie ma nigdzie informacji o tym, że osoba otwierająca próbę musi mieć naramiennik wędrowniczy. W mojej komisji, jeśli kandydat przedstawi program swojego rozwoju gwarantujący spełnianie wymagań zamknięcia próby - nie ma problemu z otwarciem próby bez naramiennika wędrowniczego. Wszystko zależy od człowieka i rozmowy :)