• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


drużyna wędrownicza - jak zacząć?

+7 głosów
Planuję w naszym szczepie założyć zastęp/drużynę wędrowniczą, jednak jestem w tym temacie zupełnie "zielona". Proszę więc o radę od czego zacząć, jaki powinnam mieć stopień, jak się do tego zabrać itd. oraz proszę o podrzucenie jakichś tytułów książek poświęconych pracy z drużyną wędrowniczą. Z góry dzięki ;)
pytanie zadane 21 lutego 2014 w Drużyna przez użytkownika jagienka (144)   1 2 4
Współczynnik akceptacji: 0%

edycja 25 lutego 2014 przez użytkownika jagienka
   
Popraw proszę literówki

2 odpowiedzi

+7 głosów

Po pierwsze zacząłbym od "zakręcenia się" w jakiejś drużynie wędrowniczej, albo chociaż patrolu/zastępie wędrowniczym, żeby podłapać tego wędrowniczego "bakcyla", zobaczyć jak pracuje się z tą metodyką, złapać kilka pomysłów. 

W międzyczasie pomyślałbym o otwarciu próby przewodnikowskiej i zdobyciu stopnia HO. Być może mogłabyś realizować próbę jako przyboczna w jakiejś drużynie wędro? 

W trakcie próby niezbędne też będzie odbycie kursów - przewodnikowskiego i drużynowych wędrowniczych - kursy takie możesz znaleźć na przykład tutaj

A w kwestii lektur, zacząłbym od:

odpowiedź 21 lutego 2014 przez użytkownika Gacek (9,215)  
Dorzuciłbym do tego wędrówkę do sukcesu Baden-Powella i oczywiście jej kontynuacje - jak "pokłosie wędrówki do sukcesu", czy "sam wiosłuj w swojej łodzi". Jeśli będziesz pracować z facetami, to koniecznie "Próby wodzów" Leopolda Ungeheuera. Warto rzucić okiem na tematykę woodcraftu ("Zwitek Kory Brzozowej" E.T.Setona). Fajne jest również w temacie stopni wędrowniczych "Jak Orzeł leć" hm. J. Balona. Świetne są Gawędy hm. Glassa. Stare pozycje, ale bardzo dobrze napisane, do tej pory to najlepsze tego typu książki na początek.

Pamiętaj, że wędrownicy będą chcieli robić rzeczy jak najbardziej REALNE. Zabawa będzie już tylko urozmaiceniem, a tym co będzie ich kręcić najbardziej będzie doskonalenie siebie i wpływanie na swoje otoczenie, na rzeczywistość w której żyjemy. Jeśli ktoś umożliwi wędrownikom wzięcie odpowiedzialności za swoje życie, za świat wokół siebie i pokaże im jak naprawdę wpływać na to wszystko - zaskarbi sobie ich wierność bez problemu :-)
Zgadzamy się z Gackiem - stopień przynajmniej HO będzie tutaj bardzo przydatny - dzięki temu nie będziesz mieć problemów z otwieraniem próby wędrowniczej czy na HO. A pwd, kto powiedział że niezrzeszeni w wieku wędrowniczym nie mogą zostać harcerzami i złożyć przyrzeczenia? :)
+1 głos
Poza sprawami formalnymi (stopień, kurs) są jeszcze kwestie mniej formalne.

Masz już jakąś ekipę?

Jeśli tak, to super. Spotykajcie się na jakichś prywatnych wyjściach, zintegrujcie się, niech decyzja o powołaniu drużyny będę wspólną decyzją. Możesz być jej inicjatorką, jak najbardziej, ale niech wszyscy "czują", że drużyna to jest to.

Jeśli nie masz jeszcze takiej ekipy, rozejrzyj się w swoim środowisku, czy jest więcej wędrowników, którzy "nie mają co robić". A potem jakoś ich wyłap, zapoznaj się z nimi bardziej. Na początek zupełnie wystarczy, jeśli rzucisz ludziom temat - "chodźmy na łyżwy/do kina/na wędrówkę/rowery itp.". Pamiętaj, że w drużynie wędrowniczej jesteś bardziej koleżanką, szczególnie jeśli będziecie na początek nieformalną grupą - nie rządź się, nie udawaj szefa, bo zniechęcisz do siebie ludzi. Najważniejsze to dobrze się poznać :)
odpowiedź 23 lutego 2014 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,307)  

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 1,750 wizyt
pytanie zadane 23 maja 2014 w Drużyna przez użytkownika Jędrzej Wiącek (1,403)   9 19 38
+3 głosów
3 odpowiedzi 1,272 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2013 przez użytkownika Piotrek (120)   1 1 5
+1 głos
1 odpowiedź 435 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2018 w Drużyna przez użytkownika Druh Maciej (120)   2 4
+4 głosów
1 odpowiedź 1,216 wizyt
pytanie zadane 25 maja 2014 przez użytkownika moni (185)   2 6 10
0 głosów
2 odpowiedzi 385 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2016 w Drużyna przez użytkownika iśćwświat (119)   1 4 8
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...