• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Ile minium zadań jest na HR?

+6 głosów
Chodzi mi o to czy jest jakiś limit zadań na ten stopień czy nie :)
pytanie zadane 19 lutego 2014 w Próby przez użytkownika szalonooka (645)   12 33 47
Współczynnik akceptacji: 20%
   

2 odpowiedzi

+5 głosów
Nie ma limitu minimum jak i maksimum.

Osoba przystępująca do próby HR, na podstawie idei stopnia oraz opisu z systemu stopni harcerskich, pod kierunkiem opiekuna przygotowuje swoje zadania, które pozwolą na osiągnięcie opisanych postaw, umiejętności i wiedzy. Ile ich ma być? To wtórne wobec tego, jakie te zadania będą. Trzeba pamiętać, że HR to nasza harcerska matura i w efekcie pozytywnego zakończenia tej próby mamy otrzymać człowieka dojrzałego reprezentującego harcerskie wartości, życiową zaradność i zdolność do świadomego uczestnictwa w dorosłym życiu. Trzeba jednak uważać tworząc zadania, aby nie chcieć zrobić z HRa cyborga, mistrza we wszystkim - to nie tędy droga. To ma być dowód życiowej dojrzałości, a nie pośmiertne odznaczenie.

Zadania potem omawiane są z kapitułą (jeśli takowa istnieje a jak nie to w inny sposób zależny od trybu zdobywania stopnia) i jeśli uzyskają akceptację, to próba jest otwierana i się ją realizuje.
odpowiedź 19 lutego 2014 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
edycja 20 lutego 2014 przez użytkownika cebul
+3 głosów
Myślę że sama idea stopnia HR, mówi o pewnej sporej dozie "zaufania" do osoby go realizującej. Chodzi tu o to żeby wziąć sobie do serca te wymagania i proponowany czas zakończenia próby. Nie może to być w żadnym razie próba do skończenia w pół roku. Polecam przeczytać sobie wstęp do stopnia i wymagania i postarać się zorientować czy w każdym polu już jesteś "mistrzem/mistrzynią" i postarać się wyjść ponadto.

Także minimalnej ilości nie ma, sam przystępujący powinien być świadomy tego czy taka ilość zadań pozwoli mu dobrze rozliczyć się z wymagań.

Sama idea HR troszeczkę się w czasie zmieniała, ale dzisiaj to jak najbardziej tak jak cebul powiedział "harcerska matura" czyli udowodnienie sobie kim tak naprawdę jestem i czy jestem harcerzem w pełni, ale także pokazanie samej dorosłości.

Bardzo często sam ten stopień rozumiany jest jako ostatni "Dla siebie" i dlatego nie koniecznie jest on prowadzony pod jakiekolwiek efekty dla innych, a swój własny rozwój. Jest to chyba najtrudniejszy i najpoważniejszy stopień, który często jest traktowany jako "kolejny szczebelek" dla zainteresowanych radzę popytać jak to wyglądało wsród starszych instruktorów ;).

 

Rady:

1. Znajdź dobrego opiekuna, który zna się na rzeczy

2. Poszukaj, popytaj jak wyglądały próby tych którzy je ukończyli

3.Spróbój stworzyć coś co będzie próbą dla ciebie, ale oczywiście będzie mierzalne i wg wszystkich "wytycznych" zadaniowych ;)

4.Skontaktuj się z Kapitułą
odpowiedź 20 lutego 2014 przez użytkownika khashishin (1,261)   6 13 31
Ostrożnie z tym poziomem mistrzowskim.  HR nie ma być mistrzem we wszystkich dziedzinach życia. Ma być gotowy do świadomego wejścia w dorosłe życie, w którym będzie się kierował wartościami z Prawa Harcerskiego (niekoniecznie samym Prawem!), ale to nadal 20-latek, który faktyczne mistrzostwo może ewentualnie osiągnąć w 1 dziedzinie, którą się szczególnie interesuje, a nie we wszystkich aspektach.

Porównanie do matury jest w tym kontekście bardzo trafne. HR ma pomóc osiągnąć dojrzałość, nie życiowe mistrzostwo. Pamiętajmy, że stopnie harcerskie mają z założenia być do zdobycia przez większość harcerzy, nie przez pojedyncze szczególnie wybitne jednostki.
I trzeba uważać, żeby HR nie stał się stopniem niemal pośmiertnym,c o jeszcze gdzieniegdzie się zdarza.
Tak, to taki mój skrót myślowy był ;). Chodziło mi o mistrzostwo w jednej dziedzinie i poprawę na "odpowiedni" poziom w pozostałych. Człowiek "wykształcony" przez ZHP nie może albo nie powinien przynajmniej obiegać w żadnym polu, a przynajmniej powinien starać się ze swoimi niedoskonałościami walczyć. (Patrzenie na ten stopień tylko z perspektywy wymagań to połowa sukcesu, druga sprawa to przeniesienie wartości z wszystkich innych stopni, dlatego w tym stopniu nie ma tyle wymagań, ponieważ zakłada on osiągnięcie wszystkiego co było wcześniej i o tym w szczególności należy pamiętać kończąc ten stopień. Nie oznacza to wcale że musi być trudny i zawierać wszystkie wymagania, chodzi o takie szczerze rozliczenie siebie ze swojego wychowania harcerskiego). Ale cóż, jedni lubią zdać maturę na 40%, drudzy chcą mieć 100% ;) Więc niczego nie można zabronić.

A co do tego pośmiertnego HR, to jako ciekawostka historyczna, to praktycznie takim był. Są harcerze zasłużeni dla związku którzy na grobie mają wpisane ćwik :), zamiast czasami się "napinać" na niektórych starszych instruktorów, trzeba im wytłumaczyć/przypomnieć jak to wygląda teraz i odnieść się z szacunkiem do druhów i druhen którzy go zdobywali kiedyś ;).
problem jest taki, że u nas w hufcu nie ma osoby ze stopniem HR. A członkowie kapituły sami sobie nie dawno otworzyli ten stopień.
Opiekunem próby HR może być także instruktor w stopniu phm. lub hm. - nie musi mieć HR.
tak wiem, ale chodzi mo teraz o to, że może być problem z dobrym opiekunem, który będzie rozumiał idee tego stopnia - skoro on sam go nie ma.  --- > zrobiłam za szybko skrót myślowy.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 503 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2019 w Próby przez użytkownika julkkaga (317)   12 27 34
+1 głos
3 odpowiedzi 459 wizyt
pytanie zadane 3 maja 2020 w Próby przez użytkownika Ronnie (790)   6 29 48
0 głosów
1 odpowiedź 719 wizyt
+4 głosów
1 odpowiedź 3,378 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2014 w Próby przez użytkownika szalonooka (645)   12 33 47
+9 głosów
3 odpowiedzi 1,792 wizyt
pytanie zadane 3 lutego 2014 w Próby przez użytkownika ciekawski.swiata (149)   1 2 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...