• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Próba Wędrownika

+4 głosów
Witam. :)    Otóż mam problem z rozpisanie próby wędrowniczej i wogóle nie wiem jak się za to zabrać.

Oczywiście mam wyznaczony wiek 16 lat.

Proszę o pomoc.;)
pytanie zadane 17 lutego 2014 w Próby przez użytkownika MichałL (219)   4 6 12
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+3 głosów

Przede wszystkim powinieneś porozmawiać o tym ze swoim drużynowym. On zna Ciebie lepiej i zna też zwyczaje panujące w Twoim środowisku.

 

A co do zadań... Spójrz sobie na symbolikę Watry, zastanów się, co w obszarach przez nią reprezentowanych mogłoby być dla Ciebie wyczynem. Może to być wyczyn fizyczny (taki najłatwiej wymyślić), ale nie musi. Próba, w zależności od środowiska może się składać z kilku mniejszych lub większych wyczynów.

 

Tak czy inaczej - pogadaj z drużynowym albo kimś innym, kto mógłby być Twoim opiekunem. Możesz też co nie co poczytać sobie tu - http://szaradruzyna.wedrownik.net/faq.html

odpowiedź 17 lutego 2014 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  
Wielkie dzięki :)
+2 głosów

Postaram się to opisać "poradnikowo", ale zwięźle.

Otóż Próba wędrownicza ma na cel przygotowanie kogoś do bycia wędrownikiem. Więc potrzebna jest wiedza dotycząca samego wędrownictwa:

-Kodeks wędrowniczy, Dewiza, Symbolika Watry, chociaż wstępna historia wędrownictwa - Oprócz historii, nie są to rzeczy zbyt długie, więc fajnie jest je sobie przyswoić. Bardzo często się do tej symboliki nawiązuje, więc wypada coś wiedziec ;)

-Znajomość drużyny, jej tradycji, konstytucji, bohatera  - Nie ma to być wiedza książkowa, ale fajnie by było się orientować np jeżeli twoja drużyna ma swoją piosenkę, naszywkę, super fajne tradycje.

-Praca wraz z drużyną - Skoro masz się stać członkiem drużyny wędrowniczej w której chcesz działać, to dobrze jest zrobić coś wspólnie, może pomóc w organizacji czegoś, może przeprowadzić jakąś zbiórkę.

-Pole Służby/ specjalizacja - Bardzo często łączone pojęcia w praktyce. Chodzi tu o znalezienie sobie stałego miejsca, nie koniecznie w samej drużynie, można być przybocznym, zastępowym, kronikarzem, skarbnikiem itd, można także szkolić się w jakieś dziedzinie i przedstawić swoje hobby drużynie (ratownictwo medyczne, żeglarstwo, terenoznawstwo i duuuzo innych)

 

Teraz zaczyna się ta ciekawsza cześć ;)

Bardzo często spotykałem się z podziałem próby wędrowniczej na zadania z 3 kategorii: Siły Ciała, Ducha i Umysłu (zgodnie z metodyką, i później HO) jako "mini próba" przed HO, pozwalająca zapoznać się z tym stopniem. Myślę że to fajny pomysł i pozwala nakierowac nas na dobre tory.

Tak więc polecałbym z 3 zadanka z kategorii:

-Siła ciała (regularne ćwiczenia, przejście iluś km, zdrowe odżywianie, nie jedzenie słodyczy na biwakach)

-Siła ducha (własny kodeks wartości, nie zaniedbywanie życia religijnego/moralnego, kształcenie się dalej by być bardziej świadomym) - tutaj serio można to rozpisać długo, jak będzie trzeba to rozpiszę na prośbę

-Siła umysłu (czytanie książek,  przeprowadzenie zbiórki wiedzowej, dobre oceny/wyniki)

 

WYCZYN: Wyczyn to bardzo specyficzna rzecz dla wędrowników. Pozwala nam stać się lepszymi niż byliśmy jeszcze wczoraj. Sama idea wyczynu polega na pokonaniu swojej własnej słabości, a nie jak niektórzy mówią przejścia 100km.

Troszeszcze kolokwializująć, wyczyny można podzielić z mojego doświadczenia na 3kategorie:

-fizyczne (przejdę ileś km, przebiegne, zrobię szlak w górach, wyjadę na rajd/wyjazd)

-Pracy nad sobą (pokonanie swojej największej słabości, np dla osoby wstydliwej poprowadzenie konferansjerki, dla osoby leniwej zaplanowanie swojego dnia co do godziny, dla rozrzutnej planowanie wydatków co do złotówki)

-Organizacyjne (związane ze służbą i pracą dla drużyny/środowiska/rodziny, niekoniecznie harcerskie, np zorganizowanie flash moba, koncertu harcerskiego, dyskusji wędrowniczej)

 

Wymagań jest dużo, ale trzeba zrozumieć jak to działa:

Sprawy wiedzowe mają za zadanie stworzyć faktycznego "wędrownika" a nie kolesia z naramiennikiem.

Próba musi skupiać się na zacieśnianiu więzi i działaniu ze środowiskiem, zrobienie próby całkiem "pod siebie" bez jednego zadania z współpracą, zabija całkiem ideę braterstwa

Zadania z 3 kategorii mają na celu przygotowanie do stopnia HO i zwrócenie uwagi na równnowagę w harcerskim życiu, teraz osobiście, a podczas HO w społeczeństwie. Myślę że taka idea świetnie się wypełnia.

Wyczyn ma być czymś ważnym, co zmieni coś w twoim życiu. Nie ma być super ciężki "ogólnie", ale ma być ciężki dla ciebie. Musi być przedyskutowany z opiekunem, ale ma sprawić że będziesz troche lepszy/lepsza.

NIE WYKONUJ KAŻDEGO ZADANIA ZGODNIE Z WYMAGANIAMI. - Najgorsza próba to taka w której jedziesz po koleji po wymaganiach i mówisz sobie "aha, to jeszcze dorzucę to.... no i jeszcze to w sumie mogę bo tego nie mam".

Wykaż się harcerską zaradnością, połącz zadania. Zrób zbiórkę dla drużyny o kodeksie wędrowniczym, znajdź pole specjalizacji w ratownictwie medycznym i jako wyczyn skończ kurs brąza. Wiesz o co mi chodzi? Niech zadań będzie mało, ale będą one dla ciebie i nieszablonowe.

 

 

 

 

odpowiedź 20 lutego 2014 przez użytkownika khashishin (1,261)   6 13 31
Jeżeli masz czas i chęci to możesz rozpisać Siłę Duch bo właśnie z nią mam największe problemy.
A i dziękuje za tak dluga i wyczerpującą wypowiedz :)
Pomogłeś mi i to bardzo jeszcze raz dzięki

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 1,439 wizyt
pytanie zadane 1 stycznia 2015 w Próby przez użytkownika MichałC (209)   5 9 17
+2 głosów
2 odpowiedzi 425 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2014 w Próby przez użytkownika kurczak (443)   11 29 40
0 głosów
3 odpowiedzi 792 wizyt
pytanie zadane 21 maja 2014 w Próby przez użytkownika kurczak (443)   11 29 40
0 głosów
1 odpowiedź 809 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2014 w Próby przez użytkownika Hope. (115)   2 3 5
+1 głos
1 odpowiedź 716 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2014 w Próby przez użytkownika niezalogowany  
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...