• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Próba łączona na stopień Ćwik

+6 głosów
Czuwaj! Ma ktoś z was może wymagania do próby łączonej z Młodzika na Ćwika ?
pytanie zadane 12 stycznia 2013 w Próby przez użytkownika Bartłomiej Urbański (143)   2 4 7
Współczynnik akceptacji: 0%

zmienione kategorie 15 lutego 2013 przez użytkownika Gacek
   
Ile lat ma próbant i czy ma już stopień młodzika, czy też nie i ile lat jest w harcerstwie? To bardzo ważne w tej sytuacji. (chciałbym się wypowiedzieć, ale potrzebne mi są do odniesienia się te informacje)

4 odpowiedzi

+3 głosów
Mógłbym się pokusić o stworzenie pewnego wzorca dla połączenia prób, ale nadal to byłby wzorzec. Warto, aby druzynowy wspólnie z danym harcerzem dokonał takiego połączenia.

 

Samo połączenie prób jest bardzo dobrym pomysłem. Wymagania dla młodzika są... wymaganiami dla młodzika. Jest pewnym nieporozumieniemk robienie ich trudniejszymi, aby były na poziomie chłopaka z końca gimnazjum.

Przy łączeniu prób weź pod uwagę:

- poziom rozwoju osobowego - raczej harcerz przeszedł dane etapy i pewne wymagania dotyczące rozwoju charakteru można pominąć - które, to już zależy od konkretnej osoby;

- należy zrealizować wymagania dla istotnych elementów wiedzy harcerskiej - aby faktycznie "ćwik" był ćwikiem.

Powodzenia w układaniu próby!
odpowiedź 12 stycznia 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,866)   38 88 189
+3 głosów
Rozumiem, że jest to pytanie skonstruowane na podstawie stwierdzenia widniejącego na regulaminach prób - "jeśli nie posiada stopnia odkrywcy, realizuje próbę ćwika poszerzoną o wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach poprzednich stopni".
 

W takim wypadku przede wszystkim trzeba pamiętać w jakim wieku jest osoba zdobywająca stopień. To drużynowy, znając tą osobę, powinien dodać do próby dodatkowe zadania z poprzednich stopni, ale w oparciu o wiek. Na przykład zadanie z młodzika "Dbam o higienę osobistą i zapobiegam przeziębieniom, odpowiednio się ubierając." czy inne tego typu stworzone są dla 10-11 latków i nie nadają się do realizacji dla osoby w wieku lat 15. To, że nie było się poprzednio harcerzem (albo było i nie realizowało prób) nie oznacza, że taki człowiek całkowicie stanął w rozwoju osobistym i nie potrafi zupełnie nic wokół siebie zrobić.

Gdy ja staję przed takim dylematem, wybieram zadania związane ściśle z harcerstwem. A potem (nie pokazując przyszłemu probantowi tych zadań) rozmawiam z nim, żeby się dowiedzieć co już wie i umie i które z tych zadań można pominąć.

Próba złożona ze wszystkich zadań na poprzednie stopnie jest całkowicie demotywująca. Podobnie robienie dodatkowej próby, żeby "jakoś się podciągnąć" przed rozpisaniem ćwika.

Dlatego proponuję wybrać zadania, które według ciebie są podstawową wiedzą, którą musi posiadać twój harcerz. Byle nie za dużo! A następnie rozmowa.
odpowiedź 12 stycznia 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
+2 głosów
Wszystko zależy w jakim wieku jest osoba i jakie ma doświadczenie za sobą. Do każdego trzeba podejść indywidualnie.

 

Niemniej, w ogólnym przypadku, zdrowy rozsądek sugeruje realizację próby ćwika poszerzonej o te wymagania poprzednich stopni, których dana osoba jeszcze nie realizowała, ale odfiltrowanych z wymagań, które są oczywiste i ta osoba z racji np. wieku czy też wcześniejszych doświadczeń już ma je za sobą albo byłoby bezsensowne wciskanie jej na siłę pewnych rzeczy, bo tylko zniechęcimy.
odpowiedź 13 stycznia 2013 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
+1 głos

Z młodzika na ćwika? Połączyć 3 stopnie w jeden? Trochę słaby pomysł, z kilku powodów:

  1. Liczba wymagań będzie kosmiczna
  2. Poziom zadań z młodzika średnio odpowiada tym ca ćwika.
  3. Regulaminy stopni chyba nawet czegoś takiego nie przewidują, choc to najmniejszy problem.
  4. Skoro osoba jest na poziomie pozwalającym na realizację ćwika, to dlaczego utknęła na młodziku?

Zastanów się, czy nie lepiej zamiast łączyć 3 stopnie w jeden, po prostu skrócić ich wymagany czas realizacji. Jeśli osoba faktycznie jest na takim poziomie, że może zrealizować ćwika, to wymagania na odkrywcę czy wywiadowcę powinien zrobić dość szybko. Albo też można połączyć 2 łatwiejsze (odkrywcę z wywiadowcą), a następnie jako drugą na samego ćwika.

Takie rozwiązanie ma kilka zalet:

  1. Próby nie będą tak przeciążone.
  2. Poprzez realizację dwóch niższych stopni zyskujemy pewność, że kandydat faktycznie jest na poziomie pozwalającym na realizację kolejnego stopnia.
  3. Z jakichś powodów ta osoba ma tylko młodzika. Jeśli znowu zdarzy jej się gdzieś utknąć, to rozbijając próbę na dwa etapy możemy zwiększyć możliwość, że coś będzie już miała. Jeśłi za rok zatnie się gdzieś na wymaganiach ćwika, to realizując 3 próby na raz nie ma nic. Realizując dwie osobno, coś już będzie miał więcej. 

Pamiętaj o tym, by dopasować wymagania niższych stopni do faktycznego poziomu danej osoby. Z jakichś powodów ma ona tę dziurę w realizacji stopni, zatem przykładowe wymagania na wywiadowcę są ułożone dla osób w trochę niższym wieku. Tutaj drużynowy musi się zdać na własną znajomość swoich harcerzy i dopasować próbę do faktycznego poziomu i potrzeb.

odpowiedź 12 stycznia 2013 przez użytkownika Gacek (9,226)  
Dlaczego ktoś mógł utknąć na ćwiku? Bo mógł przyjść do organizacji w wieku lat 14 lub 15 ;)
Nie zgadzam się z druhem w kwestii realizacji poprzednich prób osobno. Jest to całkowicie bez sensu i hamuje człowieka w rozwoju zamiast go do tego rozwoju pobudzać. Dajmy człowiekowi w wieku pozwalającym na realizację próby "ćwika" - zrealizować ją! Ona jest skonstruowana właśnie dla niego.
Druhno, niestety autor nie sprecyzował, zatem możemy się jedynie domyślać, że ma miejsce taka sytuacja, iż ktoś przyszedł do drużyny późno :)
Sama druhna pisze, że osoba w wieku 14-15 lat raczej z automatu będzie miała zaliczone większość zagadnień próby na niższe stopnie, i o tym właśnie piszę. Tu trzeba usiąść z drużynowym, z automatu zaliczyć wymagania te, które się da, zrealizować w trybie przyspieszonym pozostałe i robić dalej stopnie.
W takim wypadku połączona próba wywiadowca-odkrywca zajmie ile? Kilka tygodni? A osoba ma już jakiś konkret i może ruszać do boju z ćwikiem bogata o kolejne doświadczenia. Z pewnością będzie tak łatwiej, niż rzucać kogoś totalnie nie obytego z realizacją prób od razu na głęboką wodę.
A to w takim razie nie do końca druha zrozumiałam :) Myślałam, że ma druh na myśli realizację wszystkich zadań, albo dużej części.
Ale dalej nie zgadzam się z tą dodatkową próbą na poprzednie stopnie.

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 852 wizyt
pytanie zadane 20 grudnia 2014 przez użytkownika carpediem (145)   2 3 6
+2 głosów
1 odpowiedź 1,290 wizyt
pytanie zadane 1 stycznia 2015 w Próby przez użytkownika MichałC (209)   5 9 17
+7 głosów
2 odpowiedzi 1,227 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2013 w Próby przez użytkownika Yelle (2,096)   35 63 88
0 głosów
1 odpowiedź 543 wizyt
pytanie zadane 6 września 2015 w Próby przez użytkownika Hellena (148)   5 6 10
+2 głosów
1 odpowiedź 1,061 wizyt
pytanie zadane 24 maja 2014 w Próby przez użytkownika iter (137)   1 3 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...