• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak przyciągnąć dzisiejszych gimnazjalistów do ZHP?

+13 głosów

Potrzebuję pomocy. 29 kwietnia kończy mi się okres próbny zastępu starszo harcerskiego i do tej pory muszę mieć minimum 8 człownków. Ma ktoś jakieś ciekawe pomysły?

pytanie zadane 15 lutego 2014 w Drużyna przez użytkownika Wilku (170)   2 2 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   
Ilu masz teraz członków w zastępie? Czy wszyscy byli wcześniej w harcerstwie? Co robicie na zbiórkach?
Ogólnie to tak. Jestem ja jako zastępowy, mój pod zastępowy i 3 "szarych" członków. Członkowie są nowi, a ze względu na wiek przeprowadzam zbiórki takie jak dla początkujących, np. zawody w rozpalanie ognisk, pokazy musztry itd.

3 odpowiedzi

+6 głosów
Cześć!

Podążając za obserwacją Baden-Powella, na wędkę zakłada się taką przynętę którą lubi ryba. Zgadzam się z Anną, że gimnazjaliści mają w sobie ogromną obawę przed kompromitacją, ale oznacza to także, że zrobią bardzo wiele by zdobyć uznanie. Bardzo ważne w tym wieku jest poczucie przynależności do wspólnoty. Będą też chcieli czuć, że mają jakiś wkład własny w tę wspólnotę, mogą o czymś decydować, a to co robią jest po prostu cool! Daj im to wszystko, to złowisz ich bez problemu.

Zacznijmy więc od przynęty - niech będzie to jakiś wyczyn, albo najlepiej "epicki przypał". Niech podniesie im poziom adrenaliny, najlepiej zaś, żeby akcja utrzymywana była w atmosferze konspiracyjnej. Najbliższy czas przyniesie Ci do tego mnóstwo okazji - jakaś świetna akcja na dzień kobiet (przyjdźcie do szkoły w garniturach i z kwiatami dla każdej dziewczyny z Waszej klasy -oraz numerem kabaretowym), potem prima-aprilis (zróbcie jakiś niesamowity numer kadrze nauczycielskiej - uprzedzając oczywiście przynajmniej Waszego wychowawcę, on zadba byście nie przegięli i nie mieli nieprzyjemności), w końcu śmigus-dyngus na którego możecie zorganizować wielką bitwę podwórkową. Zacznie się też robić cieplej, więc warto wyskoczyć na boisko pograć w piłkę, zorganizować łuki i strzelnicę (możesz przy okazji wykazać się umiejętnościami z harcerstwa, rysując na ich oczach idealną tarczę na styropianie przy pomocy pisaka i sznurka jako cyrkla), pewnie zorganizować jakieś ognisko na które wpadnie Twój drużynowy, a przy okazji wykonać pole do manso albo innej gry i trochę ekipę rozruszać. Wreszcie - zorganizować wyprawę z mapą i kompasem po jakąś tajną przesyłkę od innego zastępu (co tam będzie - to już Twoje pole do popisu).

Jesteś w bardzo dobrej sytuacji, ponieważ masz już swoją "paczkę". Musicie więc tylko pokazać, że jesteście bandą gości z klasą, a wtedy należeć do tego zastępu lub chociaż brać udział w waszych numerach będzie po prostu prestiżowo. Nie śpiesz się też z mówieniem o drużynie, harcerstwie, szczególnie mundurach - po prostu dobrze się bawcie, a resztę wprowadzisz przy okazji. Na przykład tak: "słuchajcie, to co dziś zrobiliśmy to jeszcze nic! Za tydzień moja drużyna harcerska ma zbiórkę, tam to dopiero będzie się działo... Mógłbym Was wprowadzić jako swoich ludzi - wiecie, jestem tam zastępowym - takim jakby dowódcą...".

Potem będzie z górki. Wybierzcie nazwę zastępu. Ustalcie jakiś okrzyk. Pokaż im tajne pozdrowienie skautów (podawanie dłoni lewą ręką z zaplatywaniem małego palca). I zróbcie zawody w zdobywaniu sprawności (z jakąś fajną nagrodą - jak masz starszą siostrę, to możesz im obiecać randkę z nią :-D).

Możliwości masz nieograniczone.
odpowiedź 16 lutego 2014 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82
+3 głosów
U mnie historia ewolucji form naborowych była długa. Zacząłem jako szeregowy - po pierwszym naborze przyszła jedna osoba, po drugim dwie, po trzecim nikt, a dalsze próby okazywały się coraz większą porażką. Może trafiliśmy na zły grunt, może nie potrafiliśmy zainteresować gimnazjalistów? Aż stałem się drużynowym i wspólnie doszliśmy do wniosku, że dziś nabór w jego "tradycyjnym kształcie" nie ma sensu. Najlepszym rozwiązaniem okazało się polecenie: przyprowadź kuzyna, kumpla z osiedla, ze szkoły, po prostu kogoś, kogo lubisz... Po miesiącu miałem 9 nowych ludzi, niektórzy sami do mnie pisali, niektórych przyprowadzali moi harcerze. Najważniejsze jest to, że były to już zgrane zastępy, bo to przecież ludzie, którzy wychowali się w "jednej piaskownicy", więc praca w systemie małych grup nie była dla nich najmniejszym problemem! :)
odpowiedź 23 lutego 2014 przez użytkownika Bartek Głodek (313)   2 4 12
0 głosów
Z gimnazjalistami cieżko bywa, jest to okres kiedy każdy stara się zjednać sobie rówieśników i boi się zostać wyśmiewanym, dlatego cieżko jest prowadzić nabór w tej grupie. Warto pomyśleć o organizacji naboru terenowego np. jeżeli macie w pobliżu ściankę wspinaczkową warto zaprosić kilka osób do pójścia tam razem z wami pozniej mozecie pójść na pizzę i dobrze się razem bawić.

Wiadomo, że ulotki bądź też ogłoszenia w klasach tu nie zadziałają. Najlepszym sposobem jest wyznaczenie zadania dla czlonków zastępu aby każdy z nich postarał się przyprowadzić na zbiórkę jedą osobę.

Możesz pokazać im zbiórkę z technik zawsze powtarzam ze to najlepsze co mamy w zwiazku, zrób im symulację z pierwszej pomocy pokaż jak wiązać szubienice (UWAGA!! Niebezpieczne - ale idealne na zbyt długi kabel od słuchawek ) spróbuj im przekazać wiadomość morsem za pomocą latarek (okres temu sprzyja bo jest ciemno juz po 16).

Sam byłeś bądź jeszcze jesteś w gimnazjum pomyśl co by Cię zacheciło co chciałbyś robić co sprawia Ci przyjemność.
Grunt to pomysł jeśli bedzie dobry i zapewniał dużo aktywności powinno Ci się udać zebrać kilka osób i z nimi przeprowadzić taką zbiórkę, Wydaje mi się, że to dobry pomysł.
odpowiedź 15 lutego 2014 przez użytkownika Anna Szczęch (648)   4 7 16

Podobne pytania

+5 głosów
1 odpowiedź 552 wizyt
–1 głos
1 odpowiedź 674 wizyt
pytanie zadane 1 października 2016 w Drużyna przez użytkownika Pestka (1,174)   34 58 71
0 głosów
2 odpowiedzi 543 wizyt
pytanie zadane 8 stycznia 2016 w Drużyna przez użytkownika Kuźnia (105)   1 1 3
+1 głos
2 odpowiedzi 360 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2017 w Drużyna przez użytkownika milenabbb1 (110)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 218 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2016 w Drużyna przez użytkownika Anastazja Kokolus (105)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...