• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Wybory moderatorów - kadencja 2014 [zamknięte]

+18 głosów

Moi drodzy! Rok temu przeprowadziliśmy pierwsze wybory moderatorów, które pozwoliły nam wybrać obecny skład zespołu czuwającego nad zapytajem

Zespół ten będzie pracował w takim składzie jeszcze do końca lutego, ale już teraz chciałbym im serdecznie podziękować. Kasiu, Mirku, Marku, Tomku - wsparliście zapytaja swoją ciężką pracą w jego trudnych początkach, bez Was ta strona nie mogłaby działać tak, jak działa dziś (a kto wie, czy w ogóle by istniała). Z całego serca pragnę Wam za to podziękować! [kłaniam się ślicznie w pas]. A tobie Tomku szczególnie za dołączenie do zespołu programistycznego, świetna robota! I nie, żebym coś sugerował, ale ucieszyłbym się widząc Wasze kandydatury i w tym roku! ;)

Teraz nadchodzi kolejna szansa, by znaleźć się w tym zespole! Ogłaszam wszem i wobec II Wybory Moderatorów! [tutaj puść sobie jakieś fanfary ;)].

Wybory moderatorów

Moderatorów strony wybieramy my wszyscy. I wybieramy ich spośród siebie. W jaki sposób? To proste:

 1. Jeśli chcesz zostać moderatorem tej strony napisz w odpowiedzi na to pytanie kilka słów na temat swojej kandydatury: Dlaczego chcesz zostać moderatorem? Jak nasza społeczność (ta strona) skorzysta z tego, że będziesz moderatorem? Co chciałabyś/chciałbyś zmienić, poprawić, wprowadzić? A co Ty zyskasz z bycia moderatorem?
 2. Do końca lutego to pytanie będzie otwarte i trwać będzie głosowanie na najlepszych kandydatów na moderatorów - każdy z nas może zdecydować o przyszłości tej strony.
 3. Po zakończeniu głosowania kandydatom z najwyższą liczbą głosów przyznane zostaną stanowiska moderatorów. Ilu? Planujemy poszerzenie naszego grona moderatorów o ok. 5 osób, lecz to wszystko zależy od Waszego zainteresowania! Jeśli kandydatur będzie niewiele, to wiadomo, nie ma z czego wybierać. 
 4. Swoje kandydatury mogą zgłaszać jedynie osoby, które mają minimum 200 punktów reputacji - chcemy, by moderatorami były osoby faktycznie zaangażowane w nasz serwis, w pomaganie innym.

Warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie i przygotowanie swojej kandydatury w ciekawy sposób. 

 

Co robi moderator?

Do głównych zadań moderatorów należą:

 • dbanie o porządek na stronie - blokowanie "hejtów", zachowań nieporządanych,
 • porządkowanie lub dodawanie tagów i kategorii do pytań,
 • pomoc użytkownikom, 
 • dbanie o poprawność językową i stosowanie się do etykiety obowiązującej na naszej stronie,
 • udział w forum moderatorskim, na którym dyskutujemy nad przyszłością zapytaja.

Czy coś jeszcze? Napiszcie w swoich kandydaturach jak widzicie tę funkcję i siebie w niej! 

 

Co mi da bycie moderatorem?

 • trochę większe uprawnienia na stronie (edycja cudzych pytań, kategorii, tagów itp.),
 • pracę w ciekawym zespole, 
 • realny wpływ na kształt tego serwisu, 
 • doświadczenie,
 • w razie potrzeb - na zakończenie kadencji na życzenie moderatora zostanie mu wystawiona opinia (może to być np. element Twojej próby).

 

Czy moderatorem zostanę dożywotnio?

Nie. Wstępnie kadencja moderatora trwa rok. Za rok planujemy kolejne wybory. Ale kto Wam broni wziąć w nich udział ponownie?

 

Zatem, drodzy Zapytajowicze, do klawiatur! Stanowisko moderatora czeka właśnie na Ciebie! 

P.S. Szukamy również programistów do naszego zespołu. Takie pojęcia, jak PHP, HTML, CSS, JavaScript czy jQuery to nie jest czarna magia dla Ciebie? Napisz do mnie!

komentarz zamknięcia: Zakończono wybory
pytanie zadane 15 lutego 2014 przez użytkownika Gacek (9,226)  
Współczynnik akceptacji: 66%

zamknięte 28 lutego 2014 przez użytkownika Gacek
   

7 odpowiedzi

+16 głosów

Cześć :)

Jestem drużynową drużyny wielopoziomowej :) Aktualnie pwd, z otwartą próbą phm.

Dlaczego chce zostać moderatorem?

Jak zobaczyłam ten temat pomyślałam sobie "A może ja?... albo na razie nie", a potem zostało mi to zaproponowane, przemyślałam jeszcze raz i jednak tak :)

Jak strona skorzysta?

Wchodzę na zapytaj.zhp.pl prawie codziennie i czytam wszystkie "zaległe" pytania.

Jestem wyczulona na punkcie ortografii, interpunkcji i literówek.

Mam jakąś znajomość informatyki - może nie jestem programistą, ale radzę sobie nieźle :) (no dobra, mam Linuksa, to chyba mówi samo za siebie? ;) ).

Prowadzę drużynę wielopoziomową, więc jestem na bieżąco z metodykami - harcerską, SH i wędrowniczą. Działam również w Referacie Harcerskim chorągwi i "dorywczo" przy Zespole Pilota chorągwi - mam całkiem niezłe pojęcie na temat specjalności, szczególnie wody. 

Co chciałabym zmienić?

Zastanawiam się cały czas nad możliwością dyskusji - w niektórych wątkach dyskusja byłaby przydatna, z drugiej strony musiałoby to być zrobione na tyle sprytnie, żeby w liście pytań nie było mnóstwa wątków dyskusyjnych i nie ginęło jedno pod drugim. Może jakieś osobne listy? Nie mam jeszcze konkretnego pomysłu, ale myślę, że gdyby nastąpiła dyskusja nad tą kwestią to mogłabym do niej trochę wnieść.

"Ulepszenie" kategorii - rzeczywiście czasem ciężko coś przypisać. Taka propozycja na szybko - może można by było każde pytanie przypisać np. do maksymalnie 2 kategorii? Np. jeśli chcę zapytać o finanse w drużynie to teraz mam do wyboru kategorię "finanse" i kategorię "drużyna" co nieco komplikuje wybór i późniejsze poszukiwanie.

Dobrze by było również, żeby np. w "Jak to działa?" pojawiła się tabelka z uprawnieniami w zależności od punktów. Bo ja czasem sobie wchodzę w mój profil i widzę "o jakieś nowe uprawnienie, ciekawe od kiedy i skąd" ;)

I jeszcze - nie będę już tego pisać - ale bardzo podobają mi się propozycje na zmiany Royasa i Qjona i jak najbardziej się pod nim podpisuję.

Co zyskam będąc moderatorem?

Władzę! devil A serio - większą możliwość pomocy innym, doświadczenie, możliwość pracy w ciekawym zespole (niezależnie od tego, kto w nim będzie, jestem pewna, że będzie ciekawy)

 

odpowiedź 23 lutego 2014 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  
Wiem, Mint z założenia jest "lżejszy" niż Ubuntu.
A wracając trochę do wyborów - liczba komentarzy pod kandydaturą też się liczy? xD
Chyba niestety nie, ale jest to do przemyślenia w kwestii regulaminu przyszłorocznych wyborów  ;) Ale 2 głosy to niedużo - ściągaj znajomych na zapytaj i niech głosują! :D
A taka promocja własna w stylu namawiania znajomych jest w porządku? :)
Zgodnie z zasadą "co nie jest zabronione"... :D A serio - to promocja zapytaja nie tylko w gronie jego użytkowników. Powiedziałbym, że taka akcja namawiania znajomych jest wręcz pożądana - a nuż widelec któryś z nich pozostanie potem z nami...?
To ja dodam swoje kilka groszy do tematu.
Poznałem "zapytaja" przez prośbę o "strzałkę" i chyba zostanę na dłużej, więc promocja jest :)
Co do linuksów - canonical strasznie blokuje pakiety ostatnio. Nawet aircracka nie ma :/
+13 głosów

Rzutem na taśmę, zgłaszam się! Ja, Justyna Kluska, lat trochę więcej niż 18!

Dlaczego chce zostać moderatorem? (trochę na wesoło:) 

Od czasów mojego narodzenia śniłam ciągle o jednym. Nie do końca wiedziałam co to jest, dlatego przez całe życie poszukiwałam. Karate - to nie to. Skok ze spadochronem - też nie to. Medycyna - też nie. Harcerstwo - o tak! Spełniałam się, rozwijałam. Jednak w mojej głowie ciągle pojawiały się marzenia i sny. Nie wiedziałam czego one dotyczyły. Ponownie zaczęłam poszukiwania. Facebook - to nie to. Blog - to też nie to. Fotoblog - też nie. Zapytaj.zhp.pl - o tak! To to! Mogłam dzielić się swoim doświadczeniem z innymi, często z kimś z drugiego końca Polski. Kiedy sama miałam pytanie - błyskawicznie otrzymywałam odpowiedź. Było świetnie. Po czasie znowu te sny... Tym razem wiedziałam o co chodzi. Chce być moderatorem! To mój nowy cel i marzenie!! :D:)

Jak nasza strona skorzysta z tego?

Wchodzę na zapytajka raczej codziennie, pilnie czytam nowe pytania i odpowiedzi. Obecnie jestem komendantem szczepu, ale pełniłam wiele funkcji (drużyna, członek KRH, komendy hufca, namiestnik), dlatego w wielu tematach czuję się dobrze i mogę pomóc. Interesuję się też wszystkiem co skautowe.

Co chciałabym zmienić?

Chciałabym:

- żeby nasi zapytajowi ekspreci zostali przedstawieni na stronie - myślę że miło będzie jak będzie wiadomo, kto odpowiada na pytania do ekspertów,

- żeby zostały usunięte pytania, które zostały zamknięte, ponieważ zadane zostały w formie pytania jak na forum,

- więcej osób korzystało z serwisu -> ciekawe promo.

Można też wprowadzić nowe odznaki, bo nie wierzę, że nie czekacie kiedy dostaniecie kolejną:)

 

Co zyskam będąc moderatorem?

Nowe unikalne ciekawe doświadczenie,  pracę w fajnym zespole, plus 100 do szczęścia :D 

odpowiedź 24 lutego 2014 przez użytkownika Kluska (4,447)   23 55 92
Widzę, że w rubryce rozrywkowej rośnie Bananowi godny przeciwnik :D
Pytań do ekspertów już od ok. pół roku nie ma, ten model się nie przyjął, więc i nie ma ekspertów, których moglibyśmy przedstawiać ;)
Mi się sama idea tych pytań podobała i pomysł, jest sporo pytań na które są co prawda odpowiedzi, ale mimo wszystko nie są pełne. Może warto by to było trochę zmienić i w jakiś inny nieco sposób wprowadzić jednak ten element ekspertów.
Problem z pytaniami eksperckimi tkwi w ekspertach, zwyczajnie ich brak "na pełen etat", tzn. brak było dostatecznie wielu ekspertów z różnych dziedzin. Oczywiście mówię w skali strony, a nie związku :P
Ale przez ideę rozumiesz to, że mieli na nie odpowiadać eksperci z konkretnej dziedziny, czy raczej to, że były to pytania ukryte przed użytkownikami?
I tak i tak. Myślę, że mimo wszystko warto, żeby opcja pytań ukrytych była - nawet jeśli niewiele osób by z tego korzystało, to jednak skoro skorzystali to znaczy, że potrzebowali takiej pomocy i to jest ważne. ZHP to jednak mały świat i często jest taka obawa przed zadaniem kłopotliwych pytań odnośnie działania danego środowisko, bo zaraz wyjdzie kto to zadał itd. Nawet jeśli by było kilku takich ekspertów, nie ze wszystkich dziedzin, to fakt że oni będą, i będzie wiadomo do kogo się pisze, bardziej zachęci do zadawania pytań. Przychodzi mi jeszcze do głowy inna rola ekspertów - mieliby oni możliwość oznaczania odpowiedzi  jakimś tam plusem czy gwiazdką, czy czymś, na zasadzie "odpowiedź przeczytana/zatwierdzona" przez eksperta, coś w rodzaju takiej gwarancji, że to jest ok. Jest wiele pytań, gdzie każda odpowiedź się różni i każdy się na coś powołuje, zwłaszcza w tych trudnych kwestiach, typu finanse, i czasami nie do końca wiadomo co jest ok a co nie.
Tylko, że pytania eksperckie w zasadzie dzieliły się na dwie grupy:
1. Pytania, które mogły zostać z powodzeniem zadane na forum ogólnym, nie było potrzeby ich jako eksperckie oznaczać.
2. Gorzkie żale ze złudzeniem anonimowości - czyli też nie było sensu angażować ekspertów.
Co do tego oznaczania odpowiedzi, pomysł może i fajny, ale ponownie rozbija się o bazę ekspertów. Ja tam nadal wierzę w mądrość tłumu i głosowanie
Tłum górą:D a na serio to przydał by się ktoś, kto zna się na prawie, bo jednak w tej kwestii jest zawsze wiele niedomówień. Podoba mi się opcja, że przesyłasz też pytanai do GK i to jest super.
+10 głosów

Cześć, tu Agnieszka!  wink

 

Dlaczego chcesz zostać moderatorem? Jak nasza społeczność (ta strona) skorzysta z tego, że będziesz moderatorem? 

 • Wchodzę na zapytaj.zhp.pl kilka razy dziennie.
 • Monitoruję nowe pytania.
 • Zwracam szczególną uwagę na pisownię i szczegóły językowe w pytaniach/odpowiedziach, mogłabym pomóc w zredagowaniu wpisów, by były przyjemniejsze dla oka naszych kochanych Zapytajowiczów smiley
 • Lubię serwis zapytaj.zhp.pl smiley

Co chciałabyś/chciałbyś zmienić, poprawić, wprowadzić? 

 • Nazywam się "Agnieszka Wojciechowska" i to chciałam wpisać jako swoją nazwę użytkownika, jednak liczba znaków jest zbyt ograniczona - to bym zmieniła ;)
 • Jakąś inną zakładkę dla pytań, które zostały zamknięte, ale pozostawione do komentowania. Takie tematy są w dziale "bez odpowiedzi" i są mylące, np. http://zapytaj.zhp.pl/8145/czym-jest-dla-ciebie-zhp . Mnie, jako użytkownikowi, trochę to przeszkadzało. Chciałam pomóc osobom z pytaniami z tej kategorii (jakby tego nie nazwać), ale trafianie na takie pozamykane wątki zniechęca trochę i robi dział trochę nieczytelnym.

A co Ty zyskasz z bycia moderatorem?

 • Doświadczenie i sławę! devil
odpowiedź 16 lutego 2014 przez użytkownika Agnieszka (Lemur) (1,033)   6 12 21
Brawo dla pierwszej odważnej! :D Oj sławy to możemy zapewnić na wiadra, powodzenia w wyborach! :D
Zgadzam się z koleżanką
Jestem za Tobą Agnieszka xD Byłaś pierwszą która się zgłosiła, pierwszą która użyła tutaj emotek! I to jest fest pozytywne. Masz mój głos ;)

Ojej! Dopiero teraz przeczytałam Marku! laugh

+9 głosów
Czuwaj!

Jestem Ola i jestem drużynową :).

Dlaczego chciałabym zostać moderatorem?

- Bardzo lubię serwis Zapytaj i często wchodzę tu by poprostu poczytać różne pytania, a jak znam odpowiedź to także na nie odpowiedzieć. W wolnej chwili przeczytałam wszystkie istniejące pytania od początku istnienia serwisu. W końcu istnieje on po to, by dzielić się swoją pasją, doświadczeniami i umiejętnościami.

- Harcerstwo jest moją naprawdę wielką pasją (pewnie jak większości z Was) dlatego chciałabym robić jeszcze więcej rzeczy związanych ze skautingiem.

- Jestem jeszcze stosunkowo młoda i nie mam zbyt dużego doświadczenia w byciu moderatorem jednak wydaje mi się że to właśnie w harcerstwie można zacząć coś robić - przecież zanim nie doszliśmy do harcerstwa nie znaliśmy szyfrów, technik rozpalania ognisk, zapewne nie graliśmy jeszcze na gitarach itd. a właśnie dzięki harcerstwu się tego nauczyliśmy.

Co chciałabym zmienić:

- Wprowadzić nowe tagi, często brakuje mi możliwości opisania jakiegoś pytania, bo brakuje tagów, a na te 500 punktów przecież trzeba zasłużyć. Nie utrudniajmy nowym użytkownikom korzystania z serwisu!

- Wprowadzić nowe podziały kategorii, każda z kategorii mogłaby być jeszcze bardziej podzielona, by ułatwić szukania właściwego pytania. Zwłaszcza jeśli serwis ma się jeszcze bardziej rozszerzyć.Na przykład kategorię "Próby" możnaby rozszerzyć na Stopnie instruktorskie, Stopnie harcerskie, Sprawności.

- Rozpropagować serwis wśród członków innych organizacji harcerskich. Kiedy natykają się oni na nazwę "Zapytaj.zhp.pl" to sądzą, że strona ta zrobiona jest specjalnie dla członków ZHP. Chciałabym żeby mimo nazwy była ona dla wszystkich członków skautingu w Polsce.

A co ja zyskam?

- Dużo nowych umiejętności i doświadczenia

- Więcej harcerstwa :)

- A może wpiszę tą funkcję także do jakiejś próby.
odpowiedź 16 lutego 2014 przez użytkownika ola7 (884)   12 25 41
edycja 18 lutego 2014 przez użytkownika ola7
Druhno, własne tagi można dodawać ;)
Obecnie jest tak ustawione, że można tworzyć nowe tagi o ile ma się co najmniej 500 punktów.
I wszystko jasne! :)
Jest szansa chociaż informacji o tym w pojawiających się "uprawnieniach"?
:) Szansa jest, ale raczej nie od razu. Tzn. wymagałoby to większych modyfikacji w kodzie strony, a są jeszcze inne zmiany do czekające na wprowadzenia, które się aktualnie testują. Osoby, które nie posiadają wystarczającej liczby punktów, są o tym informowane w momencie próby utworzenia nowego. Jeszcze inna sprawa, że po wyborach ten limit może zostać zmodyfikowany lub całkiem zniesiony. Zobaczymy.
Albo chociaż spis granic punktowych i otrzymywanych uprawnień jakoś ogólnodostępny. Na razie nie jest to najistotniejsze, ale pewnie byłoby wygodniej ;)
+9 głosów

Bondziorno, Maciej Roch "Banan" Banaszyński się zgłasza cool

Może coś o sobie... W ZHP leci już 7 rok, niebawem przejmuję drużynę HS, pwd. także zbliża się wielkimi krokami... Interesuję się muzyką, ratownictwem, pozarnictwem i sportem. Grywam na gitarze i na nerwach :P Rozmiar buta 43, oczy brązowe, chusta i beret bordowa cheeky

Dlaczego chcę zostać moderatorem? Zawsze lubiłem czuć władzę warnując i banując chłopów i pachołków na internetowych forach devil A tak na serio, to:

 • nołlajfię codziennie na zapytaju, tak wiec na coś się to w końcu przyda
 • jako że ukonczyłem w liceum profil humanistyczny jestem niezwykle uczulony na punkcie ortografii i interpunkcji, zatem mogę godzinami poprawiać posty innych
 • sprawdzić się na tej funkcji, nauczyć się czegoś nowego, poznać ekipę zapytaja z tej drugiej, półboskiej strony wink

Co chciałbym zmienć w serwisie?

Jeszcze o tym nie myslałem, jestem bardzo ugodowym człowiekiem i niewiele mi do szczęscia nie trzeba, z tego powodu nie widze tu (na chwilę obecną) rażacych błedów, nieczytelności itp.

Co zyskam?

Władzę, władzę i jeszcze raz piniądzie devil

odpowiedź 18 lutego 2014 przez użytkownika Los Bananos (2,991)  
Los Bananos - stała rubryka rozrywkowa na zapytaju! :D
Oczywiście, dowcipy, anegdoty i inne głupoty :D
Najlepszy człowiek na moderatora. Polecam, nie znajdziecie drugiego takiego, on nawet na zbiórki nie chodzi tylko na zapytaj siedzi ;). Kiedyś na biwaku cały dzień nic nie robił bo na pytania odpowiadał.
Banan, jeszcze trochę i na fb będziesz miał swój prywatny funpage. :)
+9 głosów

Zgłaszam się.

Chciałbym pozostać moderatorem. 

Dlaczego? Lubię tę stonę, chciałbym aby się rozwijała i była jak najbardziej pomocna. Wydaje mi się, że to co robiłem przez ostatni niemal rok, trochę się do tego przyczyniło. Chciałbym po prostu robić to nadal. W działaniach czysto moderatorskich skłaniam się ku temu, aby nie poprawiać niechlujnie zadanych pytań, a raczej aby zwrócić uwagę pytającemu i wyjaśnić powody, dla których warto zadawać pytania starannie. Dopiero gdy po pewnym czasie widać, że autor nie jest zainteresowany poprawą, edytuję, aby na przyszłość łatwiej było odnaleźć takie pytanie. Zaglądam tu dosyć często, więc w miarę szybko reaguję na problemy czysto porządkowe typu podwójnie zadne pytanie. Największą trudność sprawia mi zamykanie pytań, które nie pasują do założeń tego serwisu, ale mogłby być zaczątkiem ciekawej i wartościowej dyskusji. Niestety bardzo brakuje na forum.

Większą radość daje mi jednak to, że jako moderator należę do ekipy, która ma bezpośredni i realny wpływ na kształt zapytaja. Tu chciałem podziękować Gracji, Kasi, Mirkowi, Markowi i Szymonowi za ciekawą i owocną współpracę. A Szymonowi za wciągnięcie do "ekipy" technicznej.

Trudno mi odpowiedzieć "co bym zmienił". Po rozmowach na forum moderatorskim i przeczytaniu ankiet, jest parę zmian "w drodze", trochę pomysłów. Nie wiem teraz, które od kogo wyszły i nie chciałbym ich sobie przywłaszczyć, ani zdradzić przedwcześnie.

 • Mój pomysł sprzed paru dni (jeszcze nie dyskutowany): chciałbym aby była techniczna możliwość (dostępna dla moderatorów) zmiany komentarza w odpowiedź i odpowiedzi w nowe pytanie (głównie pod wpływem tego co się stało w tym pytaniu http://zapytaj.zhp.pl/8273 i paru wcześniejszych sytuacji).
 • Aby był tutaj (tzn. w ramach zapytaja) taki mini blog z tym co się aktualnie dzieje, z ostatnimi zmianami itp. Tak, żeby nie było to tylko na Facebooku.

Ach, jeszcze zdanie o mnie

Tomek Rojek, jestem w trakcie zostawania po raz trzeci drużynowym 33 CDH Czarne Stopy z Cieszyna.

odpowiedź 19 lutego 2014 przez użytkownika royas (22,194)  
edycja 19 lutego 2014 przez użytkownika royas
Masz rację, równolegle działające z serwisem forum byłoby bardzo ciekawym rozwiązaniem.
Oficjalne forum ZHP już raz było. I zostało ubite przez Centralę pod całkowicie fikcyjnym pretekstem, a długie lata dyskusji odpłynęły w niebyt. Więc jeśli robić forum, to od początku tak, żeby po kolejnych wyborach nie dało się go ukazem zaorać "bo możemy". Mówiąc wprost: nawet jeśli nie poza domeną zhp.pl, to przynajmniej na zewnętrznym serwerze pod egidą czegoś większego (żeby kiedyś z kolei obrażony admin go nie wyłączył).
Wystarczy robić regularne zrzuty bazy danych. Na zapytaju mamy comiesięczne zrzuty + stronę-klona gotową do działania natychmiast. :)
Przezorny zawsze ubezpieczony, pewnie wydrukowane logi są tez bezpiecznie ukryte w sejfie w Szwajcarii :P
Można wiedzieć jaki był powód zamknięcia tego forum?
Jeśli się nie mylę, to oficjalnym powodem był ogrom spamu i brak osoby do ogarniania tego.
No to w sumie nie dziwię się, na forum zrzeszającym tysiące użytkowników nie sposób od tego stronić, ale to nie powód, by całkowicie porzucać ideę jednolitego forum harcerskiego.
Patrz http://zapytaj.zhp.pl/5128/.

Według mojej wiedzy żadnego oficjalnego powodu nigdy nie podano. Fakt, spam na forum był, ale to było kilka postów tygodniowo, do ogarnięcia albo przez jednego admina, albo trywialnymi środkami technicznymi (captcha albo po prostu zatwierdzanie nowych użytkowników). W najgorszym razie można było zostawić forum tylko do odczytu. Wydział GK odpowiadający za forum przez wiele miesięcy nie kiwnął palcem w bucie.

Jakieś 3 miesiące temu słyszałem, że jednemu z instruktorów obiecano zrzut bazy forum, żeby dało się postawić wybrany kawałek read-only gdzieś na boku. No i minęły 3 miesiące...
+9 głosów

Hej,

Nazywam się Karol. Na co dzień jestem informatykiem (pracuję i studiuję) i drużynowym drużyny harcerskiej. Pełnię także parę innych funkcji jak członek kapituły stopni, administrator strony hufca.

Poza harcerstwem i informatyką interesuję się jeszcze ekonomią i żeglarstwem. Na wiele tematów mam coś do powiedzenia, dlatego pewnie tyle na tym serwisie spędzam czasu ;)

​Dlaczego chcesz zostać moderatorem?

Chwilę się nad tą decyzją zastanawiałem, ale ostatecznie zostałem przekonany.

Bardzo podoba mi się ten serwis i myślę, że mogę być tu użyteczny, a strona na mojej moderacji dużo skorzysta (patrz kolejne pytanie).

Jak nasza społeczność (ta strona) skorzysta z tego, że będziesz moderatorem?

Często tu jestem, więc mogę moderować wszystko na bieżąco. Na co dzień zwracam uwagę na poprawną polszczyznę - to może być przydatne w pracy.

Ale Zapytaj to nie tylko bieżąca moderacja, ale przede wszystkim wciąż rozwijajacy się serwis. Mam kilka spostrzeżeń, mam nadzieję, że mój udział w dyskusji nad serwisem będzie przydatny...

Co chciałabyś/chciałbyś zmienić, poprawić, wprowadzić?

​Mam kilka konkretnych propozycji:

 • na stronie dodawania nowego pytania umieściłbym  linki do podstawowych źródeł wiedzy - wyszukiwarki, regulaminu mundurowego, musztry i ceremoniału itp. Można też, wzorem Wykopu, przed potwierdzeniem umieszczenia pytania wyświetlić podobne już zadane (często pytanie jest duplikatem pytania, które pojawia się w sekcji Podobne Pytania na dole).(Dawno chyba nie zadawałem pytania ;) )
 • Usprawnienia edytora pytań i odpowiedzi:
  • ​edycja HTML
  • Uwzględnianie znaków nowej linii (teraz, jeśli edytujemy HTML musimy wstawić znacznik br)
  • ​Sprawdzanie pisowni (przeglądarkowe albo jakieś własne) już realizowane
 • Współczynnik akceptacji XX% zastąpiłbym "XX% wybranych odpowiedzi" albo jakoś inaczej​
 • ​Kategorie chyba warto ponownie przemyśleć, jakoś często trudno do czegoś przypiąć pytanie.
 • ​Usunąć z listy "Pytania bez odpowiedzi" pytania zamknięte (i tak na nie nie odpowiemy) - już realizowane.

​To takie rzeczy, które mi się teraz nasuwają. Pewnie znajdzie się tego więcej...

A co Ty zyskasz z bycia moderatorem?

​Z pewnością ciekawe doświadczenie... no i satysfakcja!

odpowiedź 20 lutego 2014 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
edycja 22 lutego 2014 przez użytkownika karol-gro
Super! Świetnie, że się zgłaszasz! Podobne pytania przy dodawaniu pytania się wyświetlają - po wpisaniu tytułu pojawia się bodajże 5 podobnych pytań. Nad sprawdzaniem pisowni już pracujemy - w fazie testów.
Zgadzam się z lepszą nazwą na współczynnik akceptacji ;) Bo na razie to wygląda jakby ten ktoś nie był akceptowany jak ma mało %
Pytania zamknięte zdecydowanie usunąć
Dlaczego usuwać zamknięte pytania, skoro zawierają odpowiedzi, których ktoś może szukać?
Zamykamy jedynie pytania, które w jakiś sposób nie spełniają kryteriów tej strony (są duplikatami, nie są pytaniami lub nie dotyczą harcerstwa). W drugim i trzecim przypadku takie pytania są albo usuwane, albo ukrywane. Ale w przypadku duplikatów pozostawiamy je w celach łatwiejszego wyszukiwania treści (np. indeksowania przez wyszukiwarki itp.).
Czasem jednak zdarza się, że pod pytaniem, które powinno zostać usunięte rozwija się jakaś dyskusja, wówczas czasem takie pytania są pozostawiane.
Nie chcę ich usuwać z serwisu, a jedynie z podstrony "Pytania bez odpowiedzi":  http://zapytaj.zhp.pl/unanswered
Wchodzący tam szukają pytań, na które mogli by sami odpowiedzieć. A skoro pytanie jest zamknięte to odpowiedzieć już się nie da.

Lista pytań zamkniętych i otwartych, które nie mają odpowiedzi nie jest chyba potrzebna.
Rozumiem. Możliwość wykluczania tych pytań ze spisu pytań bez odpowiedzi jest w najnowszej wersji silnika, planujemy jego aktualizację na marzec.

Podobne pytania

+7 głosów
2 odpowiedzi 604 wizyt
pytanie zadane 6 marca 2016 w meta-zapytaj przez użytkownika Gacek (9,226)   54 113 185
+7 głosów
5 odpowiedzi 2,995 wizyt
pytanie zadane 28 lutego 2015 w meta-zapytaj przez użytkownika Gacek (9,226)   54 113 185
+11 głosów
4 odpowiedzi 807 wizyt
pytanie zadane 15 lutego 2013 przez użytkownika Gacek (9,226)   54 113 185
+1 głos
1 odpowiedź 144 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2021 w meta-zapytaj przez użytkownika afftlen (755)   5 9 19
0 głosów
1 odpowiedź 178 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2020 w meta-zapytaj przez użytkownika Joanne (215)   2 8 13
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...