• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jakie są konsekwencje używania oznaczeń instruktorskich nie będąc instruktorem?

+10 głosów

Czuwaj!

 

Mam takie pytanie, które nurtuje mnie od kilku lat.

Otóż... Spotkałam się raz (może nie raz, ale ten jeden przypadek zarejestrowałam) z noszeniem granatowej podkładki bez odbycia, a nawet bez otwarcia próby przewodnikowskiej. Był to komendant jednego z obozów (miał uprawnienia wychowawcy kolonijnego), który trwał ok. 3 tygodni (i przez ten czas myślę, że ta podkładka nie została zdjęta). W stopniach harcerskich był jeszcze HBS, może nie chciał przed harcerzami być bezstopniowym (może chciał być autorytetem). Był pare razy upominany przez komendanstkę zgrupowania, ale do tych upomnień się nie stosował (komendantka w pewnym momencie przymknęła na to oko - jacyś bliscy znajomi).

Nie tylko nie rozumiem zachowania tego druha, chociaż powiedzmy, że jestem skłonna przymknąć oko na powód, ale... Zastanawiam się jak to właściwie jest.

Czy jakiś dokument broni/reguluje używania oznaczeń instruktorskich (właściwie nigdzie nie znalazłam konkretów)? Co jeśli nieinstruktor zacznie takich oznaczeń używać? Chodzi mi głównie o użytkowanie tych oznaczeń na mundurze, ponieważ nie wiem czy druh podpisywał się również w rozkazach i przedstawiał jako pdw-ek. Z drugiej strony: co może być konsekwencją tego, że jakiś nie-instruktor nie dość, że używa oznaczeń instruktorskich to jeszcze podpisuje się/używa danego stopnia - powiedzmy sobie - oficjalnie (rozkazy, apele itp.)?

 

Z góry dzięki za odpowiedź, w razie jakichś pytań do tematu zapraszam do komentowania.

 

Edit: Widzę,że nie ma jednak konkretniejszego opisu nigdzie w dokumentach, także dzięki za pomoc! :)

pytanie zadane 15 lutego 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Agnieszka (Lemur) (1,033)   6 12 21
Współczynnik akceptacji: 100%

edycja 18 lutego 2014 przez użytkownika Agnieszka (Lemur)
   
Mimo upływu roku, nie mogę sobie odmówić komentarza :D Harcerski "Kapitan z Kopenick" . Paradne! Pierwowzór dorobił się nawet....pomnika! A dodatkowo jeszcze nasz "Pułkownik Kwiatkowski"! Najzabawniejsze jest to, że ja też się spotkałem z PAROMA podobnymi przypadkami. Niestety, najbardziej żałosnym był przypadek pewnego druha, który dorobił się legalnie stopnia przewodnika, zaś późniejszą swą harcerska karierę oparł na sfałszowaniu faktów zdobycia kolejnych stopni, z harcmistrzem włącznie. Zrobił to tak skutecznie, ŻE ZOSTAŁ PRZEWODNICZĄCYM NACZELNEGO SADU HARCERSKIEGO ZHP. Z wydanymi pod jego bezprawnym przewodnictwem wyrokami chyba do dziś jest kłopot, bo sa z mocy prawa nieważne.

Czyli my też miewamy harcerskich pułkowników Kwiatkowskich i Kapitanów z Kopenick.

2 odpowiedzi

+5 głosów
 
Najlepsza
System stopni instruktorskich:
Oznaką stopnia przewodnika jest granatowa podkładka pod Krzyżem Harcerskim i granatowa lilijka na lewym rękawie munduru
Czyli noszenie granatowej podkładki oznacza stopień przewodnika. Podobnie wg regulaminu mundurowego podkładka filcowa jest noszona przez instruktora. Jeśli ktoś nie ma stopnia przewodnika nie może nosić oznaczeń tego stopnia ani nazywać się przewodnikiem - jest to zwykłe kłamstwo zabronione przez Prawo Harcerskie.

Ale jakie konsekwencje można wyciągnąć? W ZHP nie ma wymienionych konkretnych konsekwencji dla każdego przewinienia. Zamiast tego przełożony ma cały wachlarz narzędzi. Możemy je znaleźć w statucie (par. 27):
1) upomnienie,
2) nagana,
3) wykluczenie z ZHP,
4) ponadto w stosunku do instruktorów oraz członków ZHP pełniących funkcje instruktorskie pozbawienie, na okres do 4 lat, całości lub części praw członkowskich, w tym zakaz pełnienia określonych funkcji.
Oczywiście w praktyce można stosować także inne narzędzia, np. zwolnienie z funkcji nieinstruktorskiej, ale raczej nie powinno się tego wtedy nazywać karą (nie jest dozwoloną karą przez statut) tylko zmianą zdania na temat danej osoby w związku z nieprzestrzeganiem Prawa ;)
odpowiedź 15 lutego 2014 przez użytkownika karol-gro (17,694)  
wybrane 18 lutego 2014 przez użytkownika Agnieszka (Lemur)
+3 głosów

W kwestii używania oznaczeń wypowiedział się qj0n. Ja jeszcze chcę zwrócić uwagę na ostatnie pytanie:

Z drugiej strony: co może być konsekwencją tego, że jakiś nie-instruktor nie dość, że używa oznaczeń instruktorskich to jeszcze podpisuje się/używa danego stopnia - powiedzmy sobie - oficjalnie (rozkazy, apele itp.)?

Dopóki ktoś nosi podkładkę uzurpując sobie niejako prawa do bycia instruktorem, to może to być powodem do zwracania uwagi/śmiechu/cokolwiek.

Natomiast jak ktoś podszywając się za instruktora w jakimkolwiek stopniu zacznie korzystać z praw przysługującym takim osobom, to zaczyna się problem. Począwszy od tego, że Przyrzeczenia Harcerskie, Obietnice Zuchowe i Zobowiązania Instruktorskie odebrane przez takie osoby są nieważne, wszak w myśl statutu tylko instruktor może je odbiera.

Kolejne problemy mogą się pojawić jak taki udawanay phm./hm. będzie opiekunem jakiejś próby instruktorskiej - KSI będzie miała tu orzech do zgryzienia. Następny obszar to sprawowanie różnych funkcji przypisanych do stopni, zarówno konkretnych (sądy harcerskie, KSI) jak i ogólnie do statusu instruktorskiego (komendant hufca, komendant szczepu i wiele innych). Tak naprawdę decyzje o wyborze/mianowaniu takich osób na te funkcje są nieważne z mocy prawa. Wtedy powinny to rozpatrzyć organy właściwe dla stwierdzania nieważności decyzji odpowiednich osób.

odpowiedź 15 lutego 2014 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 605 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 628 wizyt
pytanie zadane 5 listopada 2017 w Drużyna przez użytkownika Pestka (1,184)   34 59 71
0 głosów
1 odpowiedź 290 wizyt
pytanie zadane 19 września 2018 w Drużyna przez użytkownika DobryPrzyboczny (128)   1 3 6
0 głosów
1 odpowiedź 262 wizyt
pytanie zadane 1 lipca 2022 w Próby przez użytkownika StrzelbA_MK (281)   2 29 36
+1 głos
1 odpowiedź 413 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...