• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Odznaka liści dębu

+11 głosów
Czuwaj, nurtuje mnie pewne pytanie.

Czy znaczek listka dębowego (złoty lub srebrny) ma jakies sciśle określone reguły? Czy jest całkiem zaleźne od ustaleń środowiskowych?

Może od razu przykład: moja drużynowa oddaje mi druzyne po 7 latach jej prowadzenia. Nauczyła mnie wielu rzeczy, stała się dla mnie wręcz mentorką, w zwiazku z tym w formie podziękowania chciałbym, żeby jej to wręczyć jako pamiątke.
pytanie zadane 12 lutego 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Los Bananos (2,991)  
Współczynnik akceptacji: 60%
   
jeśli się nie mylę t liście dębu dostaje się: srebrny po 5 latach a złoty po 10 latach bycia instruktorem
No właśnie nie wiem, na WGL jest też że może to być upominek, pamiątka. Jeden hufiec ma 2 srebrne za 10 lat, inny za 10 lat jeden złoty.
Niestety nie jest to oznaka pełnienia funkcji instruktorskiej, a czasu służby instruktorskiej rozumianej jako zaliczona służba instruktorska. Kiedyś noszono listki jako oznakę stażu na funkcji drużynowego, co swoją drogą mogłoby wrócić.
Pardon, racja - zaliczonych lat służby. Choć idealnie byłoby zrobić z tego oznaczenie minionych lat w byciu drużynowym.
Co do noszenia jednego - moim zdaniem, nosi się tyle ile "pasuje" do liczby lat i układa się je w formie takiego wieńca... ;) Przynajmniej ktoś mi tak powiedział na Zjeździe ZHP :)
Na WGL mają też napisne, że noszone na patce prawej kieszeni. :|
Dlatego wiec się zaczynam zastanawiać, czy jest to uznane za oficjalne odznaczenie, czy też nie, ile stron internetowych tyle wersji, więc ogólny mętlik w głowie

3 odpowiedzi

+7 głosów
 
Najlepsza

Zgodnie z obowiązującym regulaminem jest to oznaka służby instruktorskiej:

4.3 Oznaczenia służby instruktorskiej
Oznaczeniem służby instruktorskiej są metalowe listki dębu. Srebrny listek oznacza 3 lata służby,  złoty – 5 lat.

Mowa więc o służbie instruktorskiej, a dokładniej o liczbie lat zaliczonej służby instruktorskiej, o czym mówi odrębna instrukcja. Nie jest uregulowany obecnie tryb przyznawania tych listków. Jak ma się odpowiednią liczbę lat służby instruktorskiej, to się przypina taki listek (listki) - właściwie do posiadanego stażu.Nie trzeba całej otoczki formalno-obrzędowej, chyba, że są w środowisku jakieś zwyczaje z tym związane (byle nie były przegięciem).

Nie jest to oznaka stażu na konkretnej funkcji (w pewnym okresie było tak, że liczono staż na funkcji drużynowego, obecnie tak nie jest).

odpowiedź 12 lutego 2014 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
edycja 13 lutego 2014 przez użytkownika cebul
Cześć,

nie mogę znaleźć teraz tego dokumentu. Mógłbyś go jakoś podlinkować ponownie?

 

//edit: no ba, w regulaminie mundurowym, jakby ktoś szukał.
+5 głosów
Obecny regulamin mundurowy: złoty z 5 lat słuzby, srebrny za 3 lata służby. Nie spotakałem się z tym, że należy nosić jeden.

W regulaminie odznak '97 było, że są przyznawane zgodnie z zasadmi przyjętymi w hufcu. I niektóre hufce nawet w internecie opublikowane te reguły - kto przyznaje, na czyj wniosek itp.
odpowiedź 12 lutego 2014 przez użytkownika royas (22,184)  
+1 głos
W hufcu możecie stworzyć własną formę wręczania listków dębowych, czy to będzie kapituła czy to będzie wręczał komendant nie ma znaczenia możecie sami określić ile listków można nosić na mundurze itd. Zwyczajowo było przyjęte kiedyś że listki nosi się pod krzyżem  harcerskim. Nie dawano w moim hufcu wróciliśmy do zwyczaju wręczania listków ale bardziej z powodu by znaleźć sposób docenienia i motywowania instruktorów za wieloletnią służbę. Jakbyś miał więcej pytań jak to zrobiliśmy i jak u nas to działa napisz do mnie, postaram ci się odpisać i podesłać naszą formę do której po wielu rozważaniach i dylematach doszliśmy.
odpowiedź 13 marca 2014 przez użytkownika k2dom (407)   2 3 13
Pod krzyżem nosimy ordery lub baretki (i, z tego co pamiętam, w starym regulaminie też tak było). Listki przyczepia się obok krzyża

(taki detal ;) )
nie z boku krzyża tylko na dole po prawej i lewej stronie na wysokości między ramionami bocznymi a dolnym :) jak już coś niektórzy jeszcze stosują wersję 4 listkową gdzie znajdują się też u góry krzyża po prawej i lewej stronie nie mam obrazka by to pokazać :) ale może kiedyś narysuje ;)
Wiem, o co Ci chodzi, bo też takie widziałem :) Ale akurat regulaminowo rację ma qj0n - http://dokumenty.zhp.pl/pliki/glowny_20070925_85138_u_gk_209_2005.pdf str. 9 oznaczenie 4.3 - chociaż nie sądzę, by umiejscowienie pod Krzyżem było uchybieniem podlegającym pod Sąd Harcerski, w sumie tak na obserwację więcej osób (jeśli w ogóle) nosi listki tak jak piszesz Ty, a nie jak w regulaminie ;)

Podobne pytania

+6 głosów
1 odpowiedź 280 wizyt
pytanie zadane 26 sierpnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Marlenn (3,915)   33 56 82
+5 głosów
2 odpowiedzi 2,046 wizyt
pytanie zadane 21 czerwca 2013 przez użytkownika JM (1,837)   22 45 64
+6 głosów
1 odpowiedź 1,479 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika scm (138)   1 4 6
0 głosów
1 odpowiedź 446 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Zyga (751)   8 16 29
+8 głosów
1 odpowiedź 978 wizyt
pytanie zadane 14 marca 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika royas (22,184)   84 264 489
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...