• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Pozwolenie na puszczanie "lampionów szczęścia"?

+9 głosów
Czuwaj!

Na biwaku drużynu, na zakończenie, chcemy wypuścić w niebo kilka tzw. "lampionów szczęścia". Czy ktoś puszczał kiedyś coś takiego? Czy na wypuszczenie takowych lampionów potrzebne jest pozwolenie jakiejkolwiek instytucji?

Z góry dziękuję za odpowiedź! ;)
pytanie zadane 12 lutego 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika abc (427)   9 18 23
Współczynnik akceptacji: 33%
   

3 odpowiedzi

+4 głosów

Na ich użycie prawdopodobnie nie uzyskacie zezwoleń.

Lampiony:

Nie ma jasnego statusu prawnego, ale gdziekolwiek nie wyląduje będzie śmieciem (za zaśmiecanie można dostać mandat 500 zł), może spowodować pożar lub poparzenia i narusza przestrzeń powietrzną, więc w razie czego linia lotnicza lub lotnisko mogą Was obarczyć kosztami wstrzymania ruchu (a to ogromna kasa). Aby być 100% legalni pewnie potrzebowalibyście zgody przynajmniej zarządców wszystkich terenów w określonym promieniu (gmin, Lasów Państwowych itp.), straży pożarnej i Urzędu lotnictwa cywilnego.

Inna sprawa, że Was nie złapią i żadnej odpowiedzialności nie poniesiecie. Ale jakoś nie uważam tego za wychowawcze.

Niektóre organizacje skautowe (np. BSA albo organizatorzy Glastonbury w Wielkiej Brytanii) apelują o nieużywanie lampionów szczęścia, ale większość nie musi, bo wiele państw zabrania ich sprzedaży.

odpowiedź 12 lutego 2014 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
edycja 12 lutego 2014 przez użytkownika karol-gro
Różańce też stanowią zagrożenie, takie ostre sss...!
Majka, o co chodzi w twojej wypowiedzi ???
+3 głosów
Puszczanie lampionów w Polsce jest legalne i nie potrzeba na to żadnych pozwoleń. W 2012r UOKiK wydał oświadczenie (w związku z wnioskiem o wprowadzenie zakazu sprzedaży lampionów), w którym uznał, że lampiony używane zgodnie z instrukcją obsługi są bezpieczne i nie wymagają specjalnego nadzoru.

Przy wypuszczanych w Polsce setkach tysięcy takich lampionów notuje się rocznie kilka incydentów. Statytystycznie więc ryzyko wypadku jest bardzo małe, mimo wszystko trzeba pamiętać, że jeśli coś się stanie winę ponosi użytkownik lampionu. Nie zanotowano do tej pory żadnego wypadku związanego z lampionem w ruchu lotniczym w Polsce.

Na rynku można kupić ekologiczne lampiony szczęścia, które zamiast drutu mają ognioodporny i biodegradowalny sznur, nie zaśmiecają terenu oraz nie kaleczą zwierząt.
odpowiedź 12 lutego 2014 przez użytkownika Kluska (4,447)   23 55 92
UOKiK to nie sąd. Nie decyduje o prawie do używania tylko do obrotu.

Na początek lotnictwo - w linku, który wstawiłem w odpowiedzi jest napisane, że w 2011 Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych otrzymała 4 zgłoszenia o lampionach na lotniskach. O wypadek raczej trudno, ale jeśli samolot musi zrobić dodatkowe okrążenie przed wylądowaniem to koszta są ogromne.

Dalej sprawa pożarowa - jeśli sąd uzna lampion za zagrożenie pożarowe to w świetle prawa będzie to zagrożenie pożarowe. A  wystarczy, że media zatrąbią o jednym spalonym przez lampion domu i powszechna będzie taka ocena. Zwłaszcza, że lampiony nie muszą mieć atestów. A zagrożenie pożarowe 100 metrów od lasu to bodajże 500 zł mandatu (wystarczy, że lampion doleci 100 metrów od lasu)

Ostatnia sprawa to śmieci - jeśli lampion (nawet ekologiczny) spadnie na ulicy, terenie prywatnym i w wielu innych miejscach powinniśmy zapłacić odpowiedni mandat (zaśmiecanie). Oczywiście na 100% nas nie złapią, ale nie możemy powiedzieć, że działamy legalnie.

Podsumowując oczywiście jak puścimy lampion to pewnie nic się nie stanie. Ale może się stać i nawet się nie dowiemy czy właśnie nie zaśmieciliśmy komuś ogródka.

A i sznurek zamiast drutu to faktycznie dobre rozwiązanie ;)
Tak do obrotu, ale nie ma jednocześnie żadnych przepisów prawnych regulujących bezpośrednio kwestię używania lampionów i używanie ich jest legalne. Używanie każdego przedmiotu niesie ze sobą pewne ryzyko, oczywiście to pewien skrót myślowy, ale zawsze decyzja należy do konkretnej osoby czy puści ten lampion czy nie, tak samo jak pozwolimy albo nie dzieciom używać np. siekiery do pionierki na obozie, wypadek też może się zdarzyć i odpowiedzialność spadnie za nas.
Jak w tych ekologicznych, biodegradowalnych lampionach działa niezaśmiecanie terenu? Bo nie bardzo potrafię to sobie wyobrazić. Co się dzieje z czaszą, jak paliwko się wypali?
Bezpośrednio nie ma - racja. Ale jest wiele przepisów, które regulują to pośrednio, a to wystarczy.

Np. wolno puszczać lampiony, jeśli nie zaśmiecamy terenu (biodegradowalny śmieć też jest często karany). Gdzie w Polsce można puszczać lampiony tak, aby po wylądowaniu nie były śmieciem? Ja takich miejsc  nie znam. Oczywiście możemy puścić lampion i stwierdzić, że trudno, ktoś posprząta i tak nas nie znajdą (o ile nie podpiszemy lampionu).

Trochę jak z przechodzeniem na czerwonym świetle jak nic nie jedzie - pewnie nic się nie stanie, raczej nas nikt nie złapie, ale czy chcemy to robić z dzieciakami?
Czasza przeważnie jest z papieru ryżowego, który jest biodegradowalny.
Ale ile trwa rozkład takiego biodegradowalnego lampionu? Bo papierów ryżowych jest kilka rodzajów. Chyba wszystkie są biodegradowalne, ale mają różną trwałość.
Dokładnie to nie wiem, bo większość producentów podaje tylko info, że jest biodegradowalny, znalazłam info że ok.15 dni, ale że tak powiem nie stałam i nie patrzyłam ile się rozkłada naprawdę :)
+1 głos

"Na dniach" spodziewane jest rozporządzenie właściwego ministra,

m.in. precyzujące ograniczenia dotyczące używania lampionów w strefach lotnisk

>>> http://ulc.gov.pl/_download/prawo/projekty/art._87a_ust._4/art_87_ust_4_projekt.doc

odpowiedź 15 lutego 2014 przez użytkownika harclot (2,605)   15 32 82

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,184 wizyt
pytanie zadane 19 listopada 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Uwarowit (465)   10 16 32
+2 głosów
1 odpowiedź 564 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 804 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2022 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Yelle (2,109)   37 64 90
+1 głos
2 odpowiedzi 386 wizyt
pytanie zadane 5 grudnia 2021 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika julkkaga (317)   13 27 34
+3 głosów
1 odpowiedź 533 wizyt
pytanie zadane 15 czerwca 2018 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika oliwiaa94 (120)   1 1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...