• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Koniec infantylnego wizerunku ZHP?

–6 głosów

Niedawno wyszedł nowy regulamin drużyn wodnych, a w nim widzimy nowe, ciekawe mundury instruktorskie (wzorowane na wojskowych). Czy to oznacza nową politykę władz ZHP w celu wykreowania nowego wizerunku ZHP jako profesjonalnej organizacji?  (edit: zmieniłem nazwę pytania na bardziej precyzyjną)

 

pytanie zadane 9 lutego 2014 przez użytkownika Tomasz Benedysiuk (231)   3 6 14
Współczynnik akceptacji: 100%

edycja 10 lutego 2014 przez użytkownika Tomasz Benedysiuk
   
Nie podpisuj swoim nazwiskiem pracy, której nie jesteś autorem. Grafika prawa pochodzi z państwowych przepisów, więc nie jest objęta prawami autorskimi, lewa z regulaminu ZHP, pewnie też nie jest problemem jej wycięcie.
Ale podpisanie ich swoim nazwiskiem, bez zaznaczenia, że są one skądś skopiowane to przestępstwo.
Grafiki są, jak najbardziej ogólnie dostępne. Ale już opisanie, zestawienie ich w danej formie, porównanie jest mojego autorstwa, także  nie widzę w czym tkwi problem. Jeśli wydam książkę i umieszczę w niej ogólnodostępną grafikę to też jest przestępstwo? Może się mylę?
Tak, w książce nawet ogólnodostępne grafiki są podpisane (lub wymienione na początku) wraz z zaznaczeniem, że nie jesteśmy ich autorami.
Używać ich jak najbardziej masz prawo nawet bez podpisu. Ale jeśli coś podpisujesz własnym nazwiskiem to niektórzy mogą stwierdzić oświadczasz, że jesteś autorem "utworu" jak i wszystkich jego części i rościsz sobie prawa autorskie.

Zgodnie z art. 115 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych:
"1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3."

Oczywiście to, czy w tym przypadku wprowadzasz w błąd, że jesteś autorem czy nie jest dyskusyjne i zdecydowałby o tym dopiero sąd ;) Ale wystarczy podpisać, że grafiki pochodzą z regulaminów i już nie można Tobie zarzucić plagiatu.
Ok, dzięki za uwagę. Konstruktywna krytyka zawsze w cenie :)

5 odpowiedzi

+5 głosów
 
Najlepsza

Zadajmy sobie najpiew pytanie skąd się wziął w ZHP mundur. Ano wziął się z wojska.

Zadajmy sobie kolejne pytanie. Dlaczego mundur harcerski tak bardzo przypomina żołnierski mundur polowy*? Gdyż jest to strój użytkowy. (Ból siedzenia ludzi traktujących mundur tylko na poziomie zbroi repfrezentacyjnej za 3, 2, 1...)

Obiła mi się niegdyś o uszy mądrość, którą postaram się tu przytoczyć, ale której dosłownie podać nie zdołam. 

W wojsku piękna jest prosta forma. Patrz. Taki czołg. Tu nie ma ozdobników i rzeczy niepotrzebnych.

Słowem. Wojsko wypracowało pewne rozwiązania, które się sprawdziły w warunkach bojowych dosłownie i w przenośni. Dlaczego ZHP, które chcąc nie chąc, zawiera elementy militarne, miałoby ze sprawdzonych wojskowych wzorców nie korzystać i starać się forsować swoje? Wszak jest to oszczędność czasu i pieniędzy. Przecież ten projekt się sprawdził i działa, a nasz mógłby długo ewoluować i wprowadzać chaos. To raz. Dwa. Nie rozumiem pewnego sformuowania. 

Czy to oznacza nową politykę władz ZHP w celu wykreowania nowego wizerunku ZHP jako profesjonalnej organizacji w miejsce wizerunku organizacji dla dzieciaków?

ZHP nie kreuje i nie powinno kreować innego wizerunku jak organizacji dla DZIECI i MŁODZIEŻY, gdyż celem ZHP jest kształcenie tychże. Zresztą... Kreowanie wizerunku wymaga więcej niż wprowadzenia nowego kroju mundurów dla instruktorów żeglarskich. Co z innymi w takim wypadku? Takie mam wrażenie, że sie druhu doszukujesz.

Przez "wizerunek organizacji dla dzieciaków" rozumiem, że mówisz o tym jak niepoważnie wyglądają niektóre drużyny, a nie owijając w bawełnę 65% naszej organizacji. Też mnie kole w oczy jak widzę milion kolorów dżinsów, a już szału dostaję widząc drużynę w moro. Przeżyłbym gdyby drużyna miała to moro jednolite jeszcze, ale jak widywałem, że druhowie nosili różne wzory to... Nie ważne. Gdyż jest to już nie na temat ;)

*dużo kieszonek, dość uniwersalny krój itd.

odpowiedź 9 lutego 2014 przez użytkownika JW (1,403)   10 19 38
wybrane 10 lutego 2014 przez użytkownika Tomasz Benedysiuk
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :)
Miałem na myśli obraz harcerstwa, jaki jest w społeczeństwie - zielone ludziki biegające po lesie, albo właśnie drużyny wyglądające byle jak z milionem kolorów spodni, pogniecionymi mundurami. Jak nas widzą tak nas piszą, także zastanawiałem się czy te mundury to przypadek czy element kompleksowej polityki (patrz - mundury galowe o których było głośno na ostatnim zjeździe).
No cóż. Mocno trzymam kciuki, aby mundury galowe przeszły. Myślę, że to bieganie po lesie raczej budzi pozytywne odczucia. "To jest harcerz. Człowiek uczynny i wesoły. Nie potrzebuje komputera i jest daleki od dzisiejszej "młodzieży". Przynajmniej z takimi opiniami spotkałem się ja, a nie owijając - wzorowym harcerzem nie jestem :D

Kończąc myśl. Moim zdaniem kompleksowa zmiana wizerunku to zadbanie przez odpowiednie organa hufców o odpowiednie umundurowanie podopiecznych :)
+2 głosów
Nie wiem czy moge sie tu wypowiadac, bo jestem jeszcze "niezrzeszona" i dopiero planuje wstapic do harcerstwa, ale temat mnie poruszyl. Mnie np. NIE podobaja sie "basebolowki", ani w policji, ani tym bardziej nie moge sobie tego wyobrazic w harcerstwie! To wyglada jak jakis ochroniarz, czyli inaczej "ciec nocny na bramie". To odejscie od tradycji!! I wcale nie wyglada profesjonalnie!!! (no i poza tym co to ma byc: amerykanizacja poskiego harcerstwa?!???) A co do obrazu harcerstwa w spoleczenstwie, to po pierwsze on sie nie zmieni przez to, ze instruktorzy beda nosic inne mundury, a po drugie ja np. nigdy nie uwazalam harcerstwa za infantylne. Jesli chcecie stworzyc image harcerstwa jako organizacji powaznych ludzi, ktorzy po prostu reprezentuja szlachetne i pozytywne idealy, to moze po prostu starajcie sie organizowac druzyny dla ludzi doroslych. Jest pewnie dostatecznie duzo ludzi, ktorzy chetnie zdobywaliby nowych przyjaciol, nowe umiejetnosci i doswiadczenia, dobrze sie bawic (np. w survival) bedac zorganizowani wlasnie w Zwiazku i jeszcze na dodatek wiedzac, ze robia cos pozytecznego i ponadczasowego i przyszlosciowego: "dla lepszego swiata", dla innych ludzi... ze reprezentuja alternatywe np. dla bezsensownego swiata konsumpcjonizmu itp. Taka w kazdym razie jest moja motywacja i mam nadzieje, ze znajde jaks druzyne/grupe harcerska, ktora wlasnie bylaby dla "starych" (ale mlodych duchem ;-) ). Jakby bylo nas wiecej, stalibysmy sie zauwazalni, i nikt by juz nie mowil, ze harcerstwo jest tylko dla dzieci...
odpowiedź 11 lutego 2014 przez użytkownika stara gropa (178)   2 2 5
Mogę Cię uspokoić, że baseballówek nie będzie. :)
Ufff... no to mnie uspokoiles :-) Dzieki!!
A swoja droga, fajne macie logo (ja mam byka jako znak zodiaku ;-) Zainteresowalam sie wasza grupa, moze was odwiedze jak bede w domu na Wielkanoc... widzialam wasza strone na facebooku, ale zeby sie skontaktowac, czy dowiedziec wiecej musialabym miec konto i byc zarejestrowana ? (akurat mam troche uprzedzenia do facebooka)
Napisz już niemalże tradycyjną pocztą na [email protected] i coś wymyślimy :)
Dorośli działają w kręgach instruktorskich lub akademickich czy starszyzny :P
+1 głos
Nie rozumiem pytania za bardzo... Mundur instruktorski wodny rzeczywiście wszedł w regulaminie niedawno, ale istnieje od jakiegoś czasu i właściwie niewiele się różni od naszych "zielonych" mundurów - oczywiście poza kolorem. Nie ma guzików przy kołnierzu i w ogóle guziki ma "zwykłe", a nie harcerskie.

Czy nasze mundury powodują, że jesteśmy nieprofesjonalną organizacją? IMHO nie... Są dość mocno galowe i "eleganckie"...
odpowiedź 9 lutego 2014 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  
Że mundury instruktorskie istnieją już od jakiegoś czasu nie wiedziałem, zwracam honor. Po prostu od razu rzuciło mi się w oczy podobieństwo, no i to że wyglądają naprawdę fajnie. No a czym innym jest profesjonalizm sam w sobie a czym innym jest marka czy wizerunek, a to chyba nasza największa bolączka - mimo że robimy dużo dobrego to często psujemy sobie opinię na zewnątrz...
0 głosów
Jeśli chodzi o mundur instruktorski to w nowym regulaminie nie ma nic nowego poza tym, że zniknęła biała koszula letnia i została zastąpiona granatową (bardziej praktyczną). Zresztą granataowe koszule noszone są od ładnych paru lat.

Podobieństwo grafik wynika z tego, że te które obecnie znajdują się w regulaminie były robione dosyć prowizorycznie. ;) Zresztą na tym akurat rysunku mamy nakrycie głowy, którego w regulaminie nie ma. :)
odpowiedź 9 lutego 2014 przez użytkownika JM (1,842)   25 45 64
edycja 12 lutego 2014 przez użytkownika JM
Pewnie to jakieś proroctwo a nie niedopatrzenie :P
Widniejące w grafice nakrycie głowy jest przewidziane w regulaminie. ;)
Podczas działań na wodzie, jeśli mundurowe nakrycie głowy w takich działaniach przeszkadza. ;)

Ale "bejsbolówka" sama w sobie nie jest przecież mundurowym nakryciem głowy...
Masz rację - ale jak pisałem w obszerniejszej odpowiedzi, grafiki miały być materiałem poglądowym dla GK ZHP na dzień zatwierdzania regulaminu - stąd przedstawiały różne opcje / kombinacje umundurowania na różne okazje. ;)
0 głosów
Temat dość stary, ale dopiero teraz na niego natrafiłem. A że w dotąd zamieszczonych odpowiedziach widzę nieco braków, pozwolę sobie uzupełnić:

1. Regulamin mundurowy dla drużyn wodnych, w tym wodne mundury instruktorskie, to nic nowego. Nieporozumienie wynika z zaniechań, jakie miały miejsce po wprowadzeniu reformy mundurowej - z różnych przyczyn część regulaminu mundurowego ZHp dotycząca wodniaków czekała na zatwierdzenie ok. 9 lat (zapisy dotyczące mundurów specjalności konnej chyba nadal jeszcze czekają).

2. Przygotowując tekst regulaminu braliśmy pod uwagę specyfikę munduru wodnego. Stąd inny kroj dla harcerzy i instruktorów (instruktor, który często pełni tez funkcje oficerskie na rejsach musi być łatwo rozpoznawalny, na mundurach harcerskich nie da się oznaczyć sznurem niektórych funkcji itd.).

3. Różnice pomiędzy starym i nowym regulaminem dla wodniaków są niewielkie. Koszula instruktorska zmieniła kolor na granatowy (przewidywaliśmy pozostawienie koszul w kolorze białym, ale tego nie zatwierdzono), znikła dawna galówka w rozumieniu munduru (ale pozostała jako jeden z możliwych wzorów stroju galowego). Istotne zmiany, to możliwość noszenia granatowych koszul przez wędrowników (jednolicie w drużynie), doprecyzowanie umundurowania zuchów oraz doprecyzowanie zapisów dot. nakryć głowy i innych detali (np. czapka z daszkiem jest przewidziana podczas zajęć w terenie i na wodzie mimo, że podstawowym nakryciem głowy jest beret).

4. Podstawowym sortem mundurowym instruktorów wodnych od wielu lat pozostaje olimpijka. Koszula z krótkim rękawem jest alternatywą - została zaprojektowana kilka lat temu i do dziś trafiła do prawie 500 osób.

5. Kwestie guzików i innych detali, to wynik braków na rynku. Powinny być zgodne z wzorem ZHP, ale z tej racji, że przez lata całe mundur wodny był trudno-dostępny i że środowiska same starały się zapewnić sobie sorty, nikt nie był w stanie zamówić takich guzików (bo wykonanie partii przekraczało znacznie potrzeby drużyny).

Na koniec słowo o grafice: na pracę redakcyjną mieliśmy z Andrzejem Sawuła bardzo mało czasu. Stąd grafiki przygotowaliśmy tylko do celów poglądowych dla GK na istniejących podkładach - docelowo miały być zmienione na inne, zgodne z trendem graficznym w ZHP (ale najwyraźniej na razie brakuje mocy przerobowych, aby to wykonać). ;)

Pozdrawiam
odpowiedź 24 września 2014 przez użytkownika panwac (112)   2 2 6

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 312 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2017 w Pomysł na... przez użytkownika ewelina_krk (110)   1 3
+4 głosów
1 odpowiedź 519 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2013 przez użytkownika KopczyK (3,470)   10 33 72
0 głosów
2 odpowiedzi 315 wizyt
pytanie zadane 7 czerwca 2017 przez użytkownika royas (22,194)   90 264 490
+6 głosów
3 odpowiedzi 769 wizyt
pytanie zadane 23 listopada 2014 przez użytkownika Los Bananos (2,991)   17 42 80
+7 głosów
1 odpowiedź 1,039 wizyt
pytanie zadane 6 stycznia 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)   21 46 139
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...