• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Dlaczego niektóre drużyny chowają chustę w mundur?

+10 głosów
Chodzi mi o to czy to jest bardziej jakiś zwyczaj czy może tak jest w regulaminie, bo nigdzie nie mogę znaleźć :)
pytanie zadane 9 lutego 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika wdooowa (155)   2 2 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

6 odpowiedzi

+5 głosów
Nie ma tego nigdzie w regulaminie - przyjęło się, że chusty mamy na wierzchu.

Zdarza się, że chowa się chustę przy posiłku (żeby do zupy nie wpadła czy coś), ale dla noszenia jej z zasady na wierzchu nie widzę sensownego wytłumaczenia.
odpowiedź 9 lutego 2014 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
tzn, bo wiem że w jednej z drużyn Hufca Radomsko się chowa, ale nie tylko do posiłków, lecz ciągle..
Jakieś dziwadło lokalne po prostu. Po co komu chusta, skoro ją chowają?
Dziwadło... Na Twoim miejscu nie używałbym takich obraźliwych słów, bo może zacząć się wojna :P Wiele jest drużyn mających różne zwyczaje, to z kolorystyką chust, to z umieszczaniem plakietek (widziałem drużyny, w których plakietki środowiska noszono na prawym rękawie). Pozostaje nam nic innego jak nie krytykować i życzliwie się uśmiechać, bo tradycja często jest ważniejsza niż regulaminy mundurowe, bowiem one się zmieniają, a jak drużyna istnieje już -dzieścia lat, to nie dziwię się, co jest dla nich ważniejsze.
Peace ;)
Kto, jak kto, ale ZHP powinno uczyć dzieci i młodzież poszanowania prawa. A jak mamy ich tego uczyć stawiając lokalne, często z sufitu wzięte tradycje ponad wewnętrznym prawem organizacji? To chyba nie tędy droga. Tradycja, tradycją, ale jako organizacja mamy wspólne zasady i mamy ich przestrzegać - nawet w takich drobnych sprawach jak oznaczenie środowiska na mundurze. Ktoś chce mieć prawnie usankcjonowane odstępstwo od regulaminu mundurowego - proszę bardzo, ale musi dostać na to zgodę GK.
Tylko że w przeciągu ostatnich 20 lat ZHP stał się tak sformalizowany, że włos się na głowie jeży, zwłaszcza instruktorom z 20, 30letnim stażem. Kiedyś nie robiono problemów o takie w gruncie rzeczy drobnostki, a teraz to będziemy się za takie rzeczy po sadach harcerskich ścigać.
To nie chodzi o ściganie po sądach harcerskich, a o kształtowanie postaw poszanowania dla prawa. Dura lex, sed lex. Jak się nam jakieś prawo nie podoba, to w ramach demokratycznych, wewnętrznych procedur dążymy do jego zmiany, a do czasu ewentualnego powodzenia naszych starań funkcjonujemy wg obowiązującego prawa, a nie je negujemy, "bo tak każe tradycja".
LOS, nie przesadzaj. Obecny regulamin jest totalnie luzacki, a właśnie kiedyś, w miarę zamiarów stawiania na jakość, czepiano się szczegółów i szczególików - przynajmniej tak to wynika z mojej perspektywy i obserwacji ZHP w latach powiedzmy 1994 - 2000...
+2 głosów
Ostatnio byłam na WKPP i tam też tak nosili, powiedzieli mi, że mają tak schowane bo są drużyną "na próbę" i u nich się tak chowa żeby było wiadomo ;)
odpowiedź 10 lutego 2014 przez użytkownika Natalialay (441)   6 11 23
+2 głosów
Moim zdaniem to element obrzędowości :)
odpowiedź 14 lutego 2014 przez użytkownika Marlenn (3,912)   35 56 82
+2 głosów
u nas jedna drużyna nosi schowane końcówki chust i jest to element obrzędowości ;) sporo czasu zajęło mi odkrycie dlaczego tak noszą ale sie udało. nie wiem ile w tym prawdy ale wieść głosi, że dawno dawno temu drużynowa spieszyła się na obrzędowe ognisko. w pośpiechu zahaczyła o coś końcem chusty. wyglądało to niechlujnie więc drużynowa schowała oba końce u usiadła do kręgu. w trakcie trwania ogniska wszyscy harcerze ukradkiem chowali swoje chusty żeby być takimi jak drużynowa. młodsi naśladowali starszych, drużynowa sie zmieniła ale chusta w mundurze pozostała niezmienna.

wspaniała osobą byłą ta drużynowa, bo tylko człowiek z wielkim autorytetem może sprawić że wszyscy pojdą w ślad za nim.

warto zadać sobie pytanie DLACZEGO? i dojść po do początku tradycji
odpowiedź 20 czerwca 2014 przez użytkownika basiaxxx91 (138)   1 1 4
0 głosów
Niedawno spotkałam się z tym, że przez to chusta jest bliżej serca :)
odpowiedź 5 listopada 2017 przez użytkownika Druh_Bronisław (206)   5 8 16
0 głosów
Co do „chowania” chusty, to jest to forma obrzędowości. W mojej starej drużynie (która miała swoją drogą ponad 20 lat) był taki zwyczaj. Tylko dla jasności nie chodzi o schowanie chusty, bo użycie tego określenia brzmi faktycznie dziwacznie i myli. Ogólnym zamierzeniem zakładania chusty za drugi guzik była nie tylko wygoda i zachowanie chusty w czystości ale również miało to swoją symbolikę. Bowiem miało to wyglądzie przypominać fular ( taka chustka wiązana pod szyja i chowana pod koszula) co miało dodawać elegancji oraz odnosić się do Mickiewicza który często był z fularem przedstawiany.
odpowiedź 11 listopada 2017 przez użytkownika Timeraine (311)   3 8 16

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,198 wizyt
pytanie zadane 20 grudnia 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Justynadh (105)   2 2 4
+1 głos
2 odpowiedzi 469 wizyt
+11 głosów
2 odpowiedzi 1,146 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Rycerka (1,647)   25 38 60
0 głosów
2 odpowiedzi 934 wizyt
pytanie zadane 13 sierpnia 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika KilkaKilka123 (105)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 553 wizyt
pytanie zadane 15 lipca 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika julkkaga (317)   13 27 34
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...