• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy są wytyczne co do nazwy szczepu?

+7 głosów
Zastanawiam sie czy jest, był jakiś akt prawny określajacy nazwe szczepu jako: Szczep n Drużyn Harcerskich i (Gromad) Zuchowych, w skrócie: n WDHi(G)Z.
pytanie zadane 9 lutego 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,879)   14 29 54
Współczynnik akceptacji: 60%

edycja 6 marca 2014 przez użytkownika Ciechomski Bogdan
   
Ja nigdy nie rozumiałem tego SDHiGZ... logiczne, że szczep zrzesza drużyny i (czasem) gromady, więc po co to? Chyba lepszy minimalizm.

2 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza

Akurat w tej kwestii obecna chorągiew Stołeczna, a kiedyś ch. Warszawska, przyjęła swoje własne regulacje. W końcówce lat 50-tych, już po zjeździe łódzkim, zaczął się wysyp drużyn. Część się odradzała, ale wiele było po prostu drużynami zupełnie nowymi. Choć kategoryzowano je i nie wszystkie rejestrowano (ze względu na nie spełnianie wymogów), ich numery wzrosły od przedwojennej setki (około roku 1936 powstawały jednostki z numerami 80-90) do ponad dwóch setek jeszcze przed 1960 i ponad trzech po.

Ze względu na to wszystko i chęć uporządkowania wszystkiego zawczasu, w rozkazie Komendanta Chorągwi Warszawskiej z 1958 pojawiła się instrukcja dotycząca nazewnictwa,. Nie będę tutaj wszystkiego rozpisywał szczegółowo, bo na wikipedii jest odpowiedni artykuł.

Z perspektywy członka komendy hufca w tejże (Stołecznej) chorągwi dodam, że tych regulacji w znacznej większości wciąż się trzymamy - zarówno tych dotyczących akronimów jak i numeracji.

odpowiedź 12 lutego 2014 przez użytkownika ziutazky (312)   6 8 16
wybrane 13 lutego 2014 przez użytkownika Ciechomski Bogdan
Z ciekawości: numery nadal są nadawane przez Chorągiew czy to już przejął na siebie hufiec?
Tu powiem tylko wedle swojego doświadczenia z hufca warszawskiego. Gdzieś jeszcze sprzed dekady pochodzi nasz hufcowy wykaz numerów środowisk, które zakończyły działanie na terenie naszej dzielnicy. Równie dobrze taki wykaz można łatwo odtworzyć w oparciu o archiwum chorągwiane - sięga ono od dziś do końcówki lat 50-tych. Nasz wykaz prowadzimy tak, żeby były w nim tylko drużyny obecnie niedziałające (zarówno w ZHP, ZHR, SH i wszędzie indziej w Warszawie) i instruktorom, którzy chcą założyć drużynę o nowym numerze proponujemy któryś z nich. Najczęściej proponujemy ten, który ma jakieś uzasadnienie w danym miejscu (np. działała tam drużyna o takim numerze) - oczywiście decyzja, ostateczne słowo należy do drużynowego.

Zdarzają się drużynowi, którzy chcą innego numeru. Przykładowo kilka lat temu był u nas instruktor, któremu bardzo zależało na numerze jego starego środowiska z hufca praskiego. Skontaktowaliśmy się z komendantem i skoro wyraził zgodę na "przenosiny" numeru, powołaliśmy taką drużynę u nas. Spotkaliśmy się również z sytuacją gdy do naszego hufca przeszła drużyna z Mokotowa, która miała ten sam numer, co jeden z naszych szczepów (stało się tak, bo w latach 90-tych przeszła do SH, po czym wróciła do ZHP nie zmieniając numeru). Skończyło się ponownym połączeniem tej drużyny ze szczepem. Takich przypadków mamy może 1 na 3 albo 4 lata.

Sam powiedziałbym, że nie ma żelaznych, nieprzekraczalnych zasad, a większość działań opiera się na dozie kultury i wieloletniej praktyki. Zresztą są w Warszawie numery środowisk występujące równolegle w dwóch hufcach albo organizacjach - 40, 62, 69..., są to jednak wyjątki.
Drużyny wędrownicze w nazwie warszawskiego szczepu
+4 głosów

Jedyny dokument w zakresie nazw, imion etc. to Uchwała nr 17/XXXII Rady Naczelnej ZHP z dnia 24 listopada 2002 r. w sprawie zasad i trybu przyjmowania nazw i imion Co prawda, odnosi się ona głównie do drużyn/gromad, ale do szczepów też pasuje. 

Nie ma natomiast ścisle określonej formy dla nazwy szczepu, w różnych rejonach kraju jest to różnie robione. Formy, jakie spotkałem, to m.in.:

- Szczep "nazwa_szczepu"

- Szczep jakis_numer WDHiZ (czy też pochodne)

- jakis_numer Szczep Drużyn przymiotnik_od_nazwy_miejscowości

odpowiedź 9 lutego 2014 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
Wiem, że nie wszystkie szczepy mają takie nazwy jak podałem, ale w Warszawie ta forma jest popularna i zastanawiam się, skąd się wzięła.

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 865 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 712 wizyt
+4 głosów
2 odpowiedzi 589 wizyt
pytanie zadane 3 września 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,879)   14 29 54
0 głosów
1 odpowiedź 467 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 395 wizyt
pytanie zadane 22 października 2018 w Drużyna przez użytkownika dh.Lilijka21 (110)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...