• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Obóz poza ZHP

+10 głosów
Ootrzymałem propozycję zorganizowania obozu harcerskiego przez prywatną firmę. Porównałem organizację tego obozu przez ZHP.

Cena: 760zł/820zł
Formalności: załatwia firma/załatwiam sam
Opiekunowie: we własnym zakresie/ we własnym zakresie

Ogólnie rzecz biorąc, firma, która zaproponowała mi organizaję tego obozu, sama zgłasza wyjazd w kuratorium, załatwia polisę, przejazd autokarem, kierownika i w razie potrzeby dwóch opiekunów. Co o tym sądzicie, jak postąpilibyście w mojej sytuacji?
pytanie zadane 4 lutego 2014 w HAL/HAZ przez użytkownika Petrus (537)   8 22 29
Współczynnik akceptacji: 0%

zmienione kategorie 19 lutego 2014 przez użytkownika Gacek
   
Kluczowe pytanie: co tak podnosi koszt obozu robionego w ramach ZHP? Baza? Koszty pośrednie? Droższe przejazdy/wyżywienie, bo firma ma u dostawców rabaty za skalę? Od tego w dużej mierze zależałaby odpowiedź.
Temat ten był poruszany dość szeroko w październikowym Czuwaj! (nr 10/2013, str. 24-25)

2 odpowiedzi

+2 głosów
Istnieje pewien powód, dla którego harcerze sobie sami wszystko organizują.

Chodzi tutaj o wychowanie. Nie tylko młodych harcercerzy, ale też samej kadry (wzajemne oddziaływanie). Organizacja obozu to w sumie służba na rzecz środowiska harcerskiego. Do tego zadania delegujemy tak, by dla każdego było jakieś wyzwanie. W ten sposób uczymy i wychowujemy bieżącą i przyszłą kadrę.

Do tego uczestnicy powinni być świadomi, jak dużo pracy kadra wkłada w tę służbę. Kadra jest dla nich wzorem do naśladowania, więc niech pokazuje im, że poświęca swój czas dla innych.

Tyle jeśli chodzi o teorię. Jeśli jednak masz problem z organizacją obozu, np. braki w kadrze to opcja tej firmy ma sens, choć ta część, którą oni się zajmują nie jest jakaś duża. Do tego widzę, że firma jest tańsza od organizowania samemu - dowiedz się dlaczego. Może mają świetną umowę z bazą lub autokarami? A jeśli tak to może sam taką wynegocjujesz (i będzie jeszcze taniej). A może zorganizujesz obóz przez firmę, ale dokumentację zrobicie we własnym zakresie (w tym wypadku firma będzie tylko pośrednikiem w zakupie usług i powinno być to jeszcze tańsze).
odpowiedź 4 lutego 2014 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
Po pierwsze u mnie w hufcu pobierany jest "podatek" 4% od całej kwoty obozu, przekazywany na konto hufca. Nie mam nic przeciwko współfinansowaniu, ale moich dzieci po prostu na to nie stać, niektórzy mają problem z podstawową składką.
To nie jest jedyna opcja którą porównywałem, od dwóch miesięcy próbuję różnych "dróg", póki co ta jest najkorzystniejsza. Chodzi mi tylko o wskazania "minusów" bo ja ich nie widzę...
Po drugie kierowcy autokaru jadą za gotówkę nie wystawiając faktury
Po trzecie wyżywienie, które baza przygotowuje na miejscu, oczywiście ze wszystkimi standardami, ale z pominięciem wymaganej dokumentacji ze strony ZHP.
U mnie w hufcu "podatek" jest jeszcze większy. Ustalony od ilości dni, co w tym roku na 10-dniowym obozie pół-wędrownym wyszła 1/8 kosztów (12,5%), ale ja tnę koszty dość mocno, co nie znaczy, że nam brakuje kasy :)
Kierowcy autokaru nie wystawiają faktury? Mieliśmy autokar kiedyś na zimowisko. Była podpisana umowa, jestem przekonana, że faktura też musiała być...
Wyżywienie. Jakiej dokumentacji w tej kwestii wymaga ZHP, a która nie jest wymagana przez państwo?
Kierowcy pewnie nie wystawiają faktury firmie. Dzięki temu nie płacą podatku VAT (nie, nie jest to legalne) i jest taniej.

4 % to nie jest jakoś bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że firma musi zatrudnić księgowych, kierownika itp. i musi z czegoś im zapłacić.
+2 głosów

Biorąc pod uwagę Twoje rozwinięcie pod postem qj0na, zrobiłbym tak: poszedłbym do komendy hufca, przedstawił im ofertę firmy i zapytał, czy robiąc obóz w ramach ZHP możecie się jakoś do niej zbliżyć i co oni mogą Wam zaoferować. Jeśli nic, szczegółowo wyjaśniłbym rodzicom sytuację i za ich zgodą zrobiłbym obóz poza strukturami Związku.

Sorry, ale dopóki do władz różnych szczebli nie dotrze, że mają ułatwiać drużynom życie i wspierać ich działalność, a nie stanowić obciążenie, nie odbijemy się jako Związek od dna i wiecznie żywy będzie podział "my-oni". Jeśli obóz w ramach Związku wychodzi dla drużyny zauważalnie mniej korzystnie niż robiony na zewnątrz, przez komercyjną firmę, która jeszcze na tym zarobi, z definicji system jest postawiony na głowie.

odpowiedź 4 lutego 2014 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
Pogadać w komendzie jak najbardziej. Moja komenda np. wychodzi mnie więcej z takiego założenia - jedziecie z prywatną firmą = nie jedziecie jako harcerze = nie bierzecie mundurów. U nas źle zostałoby odebrane pojechanie na obóz komercyjny i nazwanie go "harcerskim". Poza tym - jeśli na obozie stanie się coś złego (nie życzę) i sprawa pójdzie do mediów, to bardziej będą mówić, że "harcerze", a nie "taka i taka firma", co odbija się na wizerunku Związku.
Rozumiem stanowisko komendy, ale nie można zabronić harcerzom noszenia mundurów – prawo do tego mają jako członkowie ZHP, nie tylko w ramach przedsięwzięć ZHP.

Co do możliwych konsekwencji wizerunkowych zgadzam się w pełni, ale to komendy hufca i chorągwi powinny dbać o to, by środowiska chciały organizować HAL w ramach Związku. To komendy są dla drużyn, nie odwrotnie, powtórzyły to dobitnie m.in. dwa ostatnie Zjazdy ZHP.
Coś złego może stać się na obozie niezależnie od tego, kto rozlicza sprawy formalne. I pewnie media nie będą wnikać w to, jaka osoba prawna organizuje obóz.
Właśnie o tym mówię. Będą mówić, że "harcerze cośtam zrobili", bo zobaczą mundury. I mało kto w mediach będzie się zastanawiał, kto jest za to odpowiedzialny prawnie.
Oczywiście, że w przypadku jakiejkolwiek awarii media poprzestaną na stwierdzeniu "obóz harcerski". Stąd uzasadnione chęci komendy hufca, by mieć nad obozami drużyn jakiś nadzór, bo w razie czego i tak afera obciąży Związek. Tylko że tego nie powinno się i nie da się narzucać siłą, a zachęcać korzyściami. Przecież jeśli HAL w Związku byłaby droższa i niepotrzebnie trudniejsza niż na zasadach ogólnych, znaczyłoby to po prostu, że Związek przeszkadza w organizowaniu HAL.
Pierwsze rzecz jaką zrobiłem po otrzymaniu tej oferty to konsultacje z rodzicami - 100% za! Średnio mnie interesuje jak się firma rozlicza z kierowcami i skąd ma pozostałe ulgi. Dla mnie najważniejszy jest tani i bezpieczny wypoczynek moich dzieci. Jeżeli chodzi o bazę i organizatorów spędziłem tam większość wakacji swojego życia, więc nie jadę w ciemno.
Jeśli firma księguje 100% wpłaconej kwoty to ok, ich sprawa jak się rozliczają. Ale jeśli część pieniędzy oczekuje w gotówce, poza księgowością to może być problem, bo rodzice nie będą mogli dostać faktury. Nie wiem też jak jest wtedy z odpowiedzialnością karną. A jak któryś rodzic zrobi aferę to potem przeczytamy w gazetach, że harcerze unikają płacenia podatków...

A co do ulg to jeśli zależy Ci na tanim wypoczynku to taka wiedza pozwoli Ci (niekoniecznie w tym roku) zorganizować obóz jeszcze taniej. Pamiętaj, że w 760 zł jest marża firmy, pensja kierownika i od tego jeszcze VAT, z tego jeszcze będziesz w stanie zejść.
To również sprawdziłem, rodzice otrzymują fakturę zgodą z kwotą wpłaty. Ten ośrodek to "rodzinny" biznes. Nie jest to jakiś monopol, ci ludzi po prostu chcą ułatwić życie :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 608 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2017 w HAL/HAZ przez użytkownika młodadrużynowa (105)   1 1 3
+1 głos
0 odpowiedzi 379 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika Bogna (110)   1 3
+6 głosów
1 odpowiedź 610 wizyt
pytanie zadane 25 lipca 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika wąski!:D (717)   22 39 58
+10 głosów
3 odpowiedzi 890 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika Gracja Bober (4,602)   30 59 101
0 głosów
1 odpowiedź 382 wizyt
pytanie zadane 25 października 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika bob (210)   4 8 12
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...