• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Próba na HO/HR po wrześniu 2015 r.

+9 głosów
Czy w związku ze zmianą górnej granicy wieku wędrowniczego, ktoś kto rozpocznie próbę według obecnych zasad (czyli np. przed wrześniem 2015 r. mając 22 lata otwarł próbę na HO / HR) będzie mógł ją kontynuować i zdobyć stopień po wrześniu 2015 r. ?
pytanie zadane 3 lutego 2014 w Próby przez użytkownika ciekawski.swiata (149)   1 2 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

3 odpowiedzi

+3 głosów

Nie, zarówno z formalnego, jak i metodycznego punktu widzenia.

Obniżenie wieku wędrowniczego zostało wprowadzone Uchwałą nr 83/36 Rady Naczelnej. Na jej końcu, w dziale VII. Postanowienia końcowe, stoi:

W okresie do dnia 31 sierpnia 2015 r. wędrowniczkami i wędrownikami są członkowie w wieku 16-25 lat pracujący metodyką wędrowniczą [...]

Oznacza to, że po sierpniu 2015 r. człowiek mający powyżej 21 lat nie będzie już wędrownikiem, a więc nie będzie mógł zdobyć stopnia wędrowniczego.

Z metodycznego punktu widzenia sprawa wydaje się równie jasna: dla 22-latka przeznaczona jest próba HR, nie HO (wystarczy spojrzeć na poziom stopnia). Jeśli 22-latek jest obecnie HO, ma półtora roku na zdobycie HR i podjęcie decyzji, co dalej. Jeśli ten sam 22-latek nie ma dziś nawet HO, jest generalnie źle, bo zdobywanie HO w tym wieku nie ma większego sensu niezależnie od granicy wieku wędrowniczego, więc raczej gość nie wciągnął się przez ostatnie 7 lat w wędrownictwo i teraz jest już na to za późno. Lepiej chyba iść od razu ścieżką kadry specjalistycznej albo instruktorską.

Po to Rada Naczelna dała prawie 2 lata okresu przejściowego, żeby dało się już dziś zaplanować dalsze kroki wobec nadchodzącej zmiany. To nie jest opcja "poczekamy dwa lata i wtedy pomyślimy", tylko "pomyślimy dziś, bo za dwa lata reguły będą już inne".

odpowiedź 4 lutego 2014 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
+2 głosów
Według mnie - tak.

Nie mam pojęcia, czy reguluje to jakikolwiek regulamin. W każdym razie mamy teraz okres przejściowy i na razie przez jakiś czas będzie nie do końca tak, jak w regulaminie, czyli np. osoby starsze niż 21 lat będą kontynuowały swoje próby. Bez sensu byłoby zamykanie prób "na szybko", albo zamknięcie negatywnie prób wszystkim powyżej 21. roku życia we wrześniu 2015.
odpowiedź 3 lutego 2014 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  
–2 głosów
Radzę Ci się spytać drużynowej/drużynowego
odpowiedź 3 lutego 2014 przez użytkownika harcerka1 (149)   1 2 4
Prawo nie działa wstecz, czyli jak otworzysz próbę to możesz ja kontynuować na starych zasadach.
Wcale nie. To nie będzie działanie prawa wstecz - już dziś wiadomo, że wiek wędrowniczy się obniży, próba nie jest jeszcze otwarta, więc nie ma żadnego "wstecz" (można by o nim mówić, gdyby chodziło o próby otwarte w momencie uchwalania uchwały RN, ale m.in. po to jest 2-letni okres przejściowy).
Zatem nie można kontynuować próby choćby dla własnej satysfakcji? Jak dla mnie to takie zmiany i ich kurczowe trzymanie się jest dla mnie bez sensu. A co jeśli zajdzie okoliczność, że dany instruktor zostanie w przyszłości drużynowym wędrowniczym? Będzie prowadzić drużynę nie posiadając HO, ba, nawet naramiennika wędrowniczego, bo nie zdążył tego zrobić przed 2015? Wybaczcie, ale jak dla mnie to dość głupie rozwiązanie.
A można w wieku 24 lat "dla własnej satysfakcji" zdobyć sobie ćwika? Albo zucha gospodarnego? To jest ta sama sytuacja.

Jeśli dany instruktor zostanie kiedyś drużynowym wędrowniczym, zdobędzie pagon na kursie drużynowych wędrowniczych, to druga, zupełnie legalna droga. HO nie będzie mieć, podobnie jak dziś nie ma go wielu instruktorów, którzy w liceum musieli wybierać między wędrownictwem a pracą jako kadra.

Tu nie chodzi tylko o kurczowe trzymanie się regulaminu (choć każdy instruktor składając Zobowiązanie zdeklarował się to robić), a o sens. Zdobywanie HO w wieku 22+ lat sensu nie ma żadnego, a dla HR mamy jeszcze 1,5 roku okresu przejściowego.
Prawo nie działa wstecz, więc nie ma wpływu na próby otwarte przed wejściem w życie uchwały. A uchwała weszła w życie z dniem podjęcia (5.10.2013).
Faktycznie wg jej zapisów skrócony wiek wędrowniczy będzie dopiero za 2 lata, ale już teraz uchwała jest obowiązującym prawem.
Tyle w kwestii formalnej ;)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 683 wizyt
pytanie zadane 11 października 2018 w Próby przez użytkownika Andy (114)   2 2 5
0 głosów
1 odpowiedź 876 wizyt
+10 głosów
7 odpowiedzi 1,153 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2013 przez użytkownika kolorowyy (160)   2 3 6
+4 głosów
2 odpowiedzi 632 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2021 w Próby przez użytkownika Losia (126)   1 1 4
+10 głosów
3 odpowiedzi 775 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2013 w Próby przez użytkownika harcerka13 (815)   14 20 34
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...