• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Funkcja drużynowej podczas HALiZ

+4 głosów
Za kilka dni jadę na HAZ i według ustaleń komendy mam jechać jako przyboczna, mimo że na codzień jestem na funkcji drużynowej. Swoją decyzję argumentują, że nie mam jeszcze uprawnień (za kilka miesięcy dopiero 18, otwarta próba PWD).

Jako drużynowa miałaby jechać dziewczyna, która jest spoza związku i słabo zna drużynę i to ona będzie opiekunem.

Czy jest to jakoś udukumentowane jak powinny wyglądać funkcję na wyjeździe? Nigdy wcześniej nie spotkałam się z czymś takim,
pytanie zadane 30 stycznia 2014 w HAL/HAZ przez użytkownika turututu (125)   2 2 6
Współczynnik akceptacji: 0%

zmienione kategorie 19 lutego 2014 przez użytkownika Gacek
   
Tzn. że na zimowisko jedzie kilka drużyn, w tym Twoja (Twoje zastępy) ?
Tak samo jest z rajdami, zlotami, biwakami. Funkcje na obozie są czymś dodatkowym, poza obozem jesteś cały czas dla nich drużynową i w trakcie też.
Opiekun drużyny powinien być wychowawcą twojej grupy na obozie.
O ile opiekun drużyny ma wystarczające uprawnienia będzie na obozie.
Na zimowisko jedzie kilka drużyn w tym moja. Opiekun drużyny jest akurat komendantem więc będzie nim osoba spoza środowiska.
Sytuacja została rozwiązana tak, że prawnie jest ta osoba drużynową, ale nieformalnie Ja ( czyli chociażby na plakietce mam napisane drużynowa). Od początku było wiadomo, że śpię z kadrą. Poza tym prowadzę kilka zajęć. Także wydaje mi się, że sprawa została pozytywnie rozwiązana.
Zastanawiam się z czego wynika tak silne utożsamienie funkcji wychowawcy (z rozporządzenia) z funkcją drużynowego. Czemu "ta osoba" nie może być po prostu wychowawcą, a Ty drużynową?
Chyba fakt twojego pytania jest spowodowany tym ze nasza organizacja jest nie dostosowana do standardów polskich. Czyli że wychowawcą może zostać osoba która jest pełnoletnia. W ZHR instruktorem możne zostać dopiero 18latek, może czas żeby w naszej organizacji też tak było. Zapewne rozwiąże to taki problem jak twój że nie możesz być wychowawcą swojej grupy. A z drugiej strony dzieci nie będą mogły wychowywać dzieci. Czyli rola dorosłych nie będzie mogła być formalnie wykonywana przez osoby uczęszczające do szkół ponadgimnazjalnych.

3 odpowiedzi

+5 głosów
Jesteś drużynową i bez rozkazu komendanta hufca tej funkcji nie tracisz. 18 lat i stopień instruktorski nie są do tego wymagane.

Ale nie możesz być wychowawcą. Jest to funkcja (stanowisko, rola?) wymagana przez kuratorium i objęta wymaganiami formalnymi (np. 18 lat). Możesz poszukać odpowiedniej uchwały, ale pewnie nie znajdziesz tam niczego interesującego.

Ty niestety, jako niepełnolenia, musisz jechać jako uczesnik. Np. nie możesz spać w koedukacyjnej kadrówce. Za to ta dziewczyna, pełniąc rolę wychowawcy, ma pełne uprawnienia kadry. Dlatego zapewne ty będziesz np. spała z tzw. "młodszą kadrą" lub wędrownikami, być może też będziesz płacić inne wpisowe niż kadra. Pod tym względem można powiedzieć, że jedziesz "jako przyboczna".

Ale pamiętaj, że nadal to Ty jesteś drużynową. Ty decydujesz o stopniach, sprawnościach i wychowaniu członków drużyny.
odpowiedź 30 stycznia 2014 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
+1 głos
Trzeba rozróżnić funkcje drużynowego oraz komendanta obozu (kierownika wypoczynku).

Jako drużynowa prowadzisz drużynę, kierujesz jej działalnością i sterujesz (samo)wychowaniem harcerzy. Obóz letni nie jest jakimś osobnym bytem, tylko integralną częścią programu drużyny, ściśle wkomponowaną w całoroczny program. Rzeczy, które robicie na obozie (sprawności, konkretne gry, zadania dla ludzi itp.), muszą przecież wynikać z sytuacji w drużynie, etapów rozwoju poszczególnych harcerzy. Obóz jest najważniejszym, najskuteczniejszym i najbardziej intensywnym przedsięwzięciem wychowawczym w roczje pracy drużyny.

Z tego powodu nie wyobrażam sobie, żeby nagle na czas obozu powierzyć kierowanie procesami wychowawczymi komuś spoza drużyny, ba! -- spoza organizacji. Jak taka osoba miałaby ułożyć program obozu? Tylko Ty możesz to zrobić! Rozumiem uwarunkowania formalne, ale zewnętrzny kierownik wypoczynku powinien moim zdaniem albo dostać od Ciebie w miarę gotowy program obozu, albo przynajmniej dostać analizę sytuacji wyjściowej, cele do osiągnięcia i razem z Tobą stworzyć program.

Zakładając, że generalnie komenda hufca nie ma poważnych zastrzeżeń do Twojej pracy wychowawczej jako drużynowej, nie wyborażam sobie, żeby nagle na czas wakacji miała pozbawić Cię kierowania drużyną i przekazać je komuś spoza i drużyny, i Związku. Tak jak napisali przedmówcy, tylko drużynowa ma prawo np. przyznawać harcerzom stopnie, sprawności itp. -- żaden komendant obozu! (Mówią o tym wprost wszystkie regulaminy instrumentów metodycznych). To są Twoi harcerze i nikt inny nie może zamiast Ciebie prowadzić ich wychowania. Tak samo "zdegradowanie" Cię na czas HAL do rangi uczestnika byłoby jawnym sabotowaniem funkcjonowania Twojej drużyny, gdyż podrywałoby Twój autorytet. Gdyby komenda hufca faktycznie upierała się przy takim rozwiązaniu, sugerowałbym poszukać jakiegoś zgrupowania poza hufcem, na pewno ktoś przygarnie ogarnięty podobóz.
odpowiedź 1 lutego 2014 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
edycja 2 lutego 2014 przez użytkownika vanadey
Wydaje mi się, że chodzi o komendę obozu (być może komendę szczepu), nie hufca i funkcję wychowawcy, nie kierownika.
0 głosów
u mnie jednak w środowisku jest tak, że jeśli jestes drużynową, nie ważne czy pełnoletnią czy nie, ze stopniem czy  bez. To tak czy siak dalej pełnisz tą funkcje, czyli chodzisz na odprawy jako kadra, pomagasz w organizacji gier i zadań, zajmujesz się swoją drużyną i podejmujesz co do niej decyzje. Jednak oczywiście nie możesz być opiekunką, nie masz odpowiednich uprawnień czyli kursu wychowawców kolonijnych, czy stopnia instruktorskiego.
Co do spania w namiotach, to zależy wszystko od komenty zgrupowania. Czy śpisz z wędrownikami, czy jako młodsza kadra, lub tam gdzie drużynowi, to właśnie zależy od nich. Oczywiście nie jesteś bez głosu, możesz powiedzieć jak ty byś to widziała i argumentować swoje zdanie.

Ja bym na Twoim miejscu porozmawiała z komendą dokładnie, jaką byś miała funkcje, co z drużyną, że nie chcesz jej dawać w obce ręce, bo ty jesteś drużynową i dzieci są z Tobą zrzyte i im byłoby przykro itp. Jak by to wyglądało wszystko.
Po prostu porozmawiaj z nimi na spokojnie i najpierw wyraź swoje zdanie jak to widzisz, a później wysłuchaj ich i podejmijcie decyzje wspólnie.
Pamiętaj nikt nie może odebrać Ci sznura granatowego-funkcji drużynowej. Prócz rozkaz komendy Hufca.
odpowiedź 30 stycznia 2014 przez użytkownika eK32Na (930)   10 19 35

Podobne pytania

+15 głosów
2 odpowiedzi 2,389 wizyt
pytanie zadane 29 sierpnia 2013 przez użytkownika piotr.pietrzak (1,244)   11 24 38
+2 głosów
1 odpowiedź 491 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika Jacek J (1,131)   2 8 30
+2 głosów
2 odpowiedzi 1,064 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 684 wizyt
pytanie zadane 27 września 2017 w Drużyna przez użytkownika julkkaga (317)   13 27 34
0 głosów
1 odpowiedź 743 wizyt
pytanie zadane 21 września 2015 w Drużyna przez użytkownika harcerz112 (144)   5 11 17
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...