• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


czy ja jako drużynowa mogę wpływać na harcerki poza zbiórkami

+2 głosów
Mam problem bo ogólnie mam jedną harcerkę która się nie odzywa , siedzi w kącie , ma mysli samobójcze i się tnie              Wiem też że nie ma rodziców a wychowuje ją babcia .  Jak mogę jej pomóc czy mam prawo wpłynać na jej życie poza zbiórkami

I na dodatek jak jesteśmy na koloni , biwaku lub obozie to nic nie je . Ostatnio nie jadła przez ponad 3 tygodnie
pytanie zadane 21 stycznia 2014 przez użytkownika Balonowaaaa (140)   1 5 9
Współczynnik akceptacji: 0%
   
Popraw proszę interpunkcję - przez kropkami i przecinkami nie stawiamy spacji. Otaguj również pytanie lepiej.
Zadawałam podobne pytanie, proponuję najpierw poczytać odpowiedzi... :) http://zapytaj.zhp.pl/5581/wp%C5%82ywanie-na-%C5%BCycie-harcerzy-poza-zbi%C3%B3rkami
Ponad 3 tygodnie niejedzenia? Nie wyglądała na dosyć osłabioną? Lekarza nie wzywaliście?

2 odpowiedzi

+2 głosów
Jeśli sytuacja jest naprawdę trudna - a z tego, co piszesz wygląda na to, że jest - może spróbuj poszukać pomocy na zewnątrz. Rodzina nie zawsze współpracuje, ale może wychowawca w szkole będzie w stanie coś podpowiedzieć, może znalazł jakiś sposób? A może rozmowa ze szkolnym pedagogiem? Nie musimy być alfą i omegą, warto szukać pomocy i podpowiedzi u specjalistów - psychologów, pedagogów, bo być może wyważamy drzwi, które ktoś już kiedyś otworzył.

Ma jakichś przyjaciół, którzy mogą coś więcej o niej wiedzieć? Jakieś dobre koleżanki? A może zobacz na jej fb co sama o sobie pisze i czym się interesuje? Jak nie znamy osoby i powodów, ciężko jest pomóc tak na odległość. Jaka jest między wami różnica wieku, jak duże masz doświadczenie w prowadzeniu drużyny, czy kiedykolwiek wcześniej spotkałaś się z czymś podobnym? (Może nie identycznym, ale z jakąś harcerką z problemami). Może ktoś w hufcu ma takie doświadczenia? Czy była wcześniej w jakiejś innej drużynie, albo była zuchem? Może poprzedni drużynowy wie coś więcej?
odpowiedź 23 stycznia 2014 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
kiedyś wydawała się bardzo miła
Poprzedni drużynowy miał ten sam problem co ja
Co znaczy wydawała się miła? Angażowała się w pracę, bawiła się z innymi? Z twojego opisu wynika, że przychodzi na zbiórki po to, żeby posiedzieć w kącie - ale przychodzi! Na pewno coś z tego ma. Tylko co? Właśnie tego się trzeba dowiedzieć. Może bardzo szybko się uczy przez obserwację i daje jej to satysfakcję? Może szuka przyjaciół, ale jest zbyt zamknięta w sobie, żeby to robić? Najwyraźniej ma niską samoocenę, nie chce się wybijać i pokazywać innym że istnieje. To może wynikać z problemów w domu, ale nie musi. Może śmieją się z niej w klasie?
Szukaj tego, w czym jest dobra i wyciągnij to! Ja w ten sposób mam 2 kronikarki, ale obie są z tego zadowolone i wszyscy chwalą je za dobrą robotę. Zamknięte, ale zdobyłam ich zaufanie i dowiedziałam się, że lubią fotografować. I są sumienne. A poprzedni drużynowi spisywali na straty.

Piszesz strasznie lakonicznie. Czy poprzednio była w drużynie H, a teraz jest u ciebie w HS? Czy była zuchem? Czy ten drużynowy próbował to jakoś rozwiązać czy zostawił i się nie przejmował?
+1 głos
Zachęć ją do współpracy z rówieśnikami. Zrób, albo poproś kogoś, aby zrobili zajęcia takie, aby każdy coś robił, i aby były ciekawe. Możesz tą harcerke zachęcić zadaniem. np Gosia może ty zrobisz (zajmiesz się, wykonasz) ten malunek (zadanie, pójdziesz poszukać kolejnej zagadki)

A co do jedzenie, też zachęcaj. Ale pyszna ta kanapka z marmoladą chcesz trochę? Ale pyszna ta paróweczka, a pamiętacie reklamę berlinki. Prezydent dzwonił czy nie będzie na obiedzie. Patrzcie jesteśmy tak samo ważni jak prezydent i mamy berlinki. Więc każdy musi zjeść, aby pokazać innym że jest ważny. (oczywicie inprowizacja) ( a z tą paróweczką, to nie musi być berlinka, ale tak jakoś bym zachęciła dzieci do jedzenia)

Co radze najbardziej, porozmawiać z babcia. Czy przez telefon, czy osobiście.
odpowiedź 22 stycznia 2014 przez użytkownika eK32Na (930)   10 19 35
Ona ma 14 lat więc raczej się nie nabierze
Ogólnie jest nie chętna do współpracy

Podobne pytania

+3 głosów
3 odpowiedzi 538 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2013 w Drużyna przez użytkownika olaal (197)   2 5 12
+14 głosów
5 odpowiedzi 1,041 wizyt
pytanie zadane 2 sierpnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)   20 46 139
+2 głosów
1 odpowiedź 853 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 163 wizyt
pytanie zadane 19 stycznia 2022 w Drużyna przez użytkownika Izkacym3 (182)   1 5 10
+2 głosów
1 odpowiedź 239 wizyt
pytanie zadane 30 sierpnia 2013 przez użytkownika Marlenn (3,915)   33 56 82
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...