• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jakie obuwie wybrać na wiosenny wypad w góry?

+3 głosów
Wiosną wybieram się z drużyną w gury.na 6dni do przejścia mamy łącznie 48km i zaczeliśmy planować wcześniej naszą wyprawe.Niewiemy jakie obuwie dobrać ponieważ nie mamy doświadczenia ,,górskiego,,Wybrać glany czy desanty WP a może lekkie buty do biegania?Jak już wspomniałem jestem totalnie zielony w takie sprawy proszę pomóżcie.
pytanie zadane 17 stycznia 2014 przez użytkownika druh Lambda (322)   6 12 21
Współczynnik akceptacji: 0%
   
Popraw proszę ortografię.

3 odpowiedzi

+1 głos
Wszystko uzależnione jest od pogody, czy nadal utrzyma się śnieg, czy będzie błoto, czy będzie sucho, a także funduszy które przeznaczyć mozna na buty. Zapewne znajdzie się wielu ekspertów, wiadomo, kazdy ma inne doświadczenia w tej kwestii, zatem podzielę się swoimi, a co :P

Na śnieg, deszcz i błoto najlepsze są buty trekkingowe z dobrą, antypoślizgową podeszwą i membraną przeciwdeszczową . Równie dobrze można wykorzystac jakieś buty taktyczne, lecz oba te przypadki wiążą się z kosztami 200< PLN. Glany lub buty desantowe są tutaj 'budżetową' opcją, która ma swopje plusy i minusy. Buty te są stosunkowo tanie i powszechne, wytrzymałość i wodoodporność też niczego sobie. Z drugiej jednak strony buty te są ciężkie i niewygodne. Jeśli jednak ktoś jest przyzwyczajony do tego obuwia, korzysta z niego od dwóch lat i co najważniejsze: MA TE BUTY ROZCHODZONE, A NIE NÓWKI może uważać glany/desanty za najlepsze buty pod słoncem.

Latem, przy suchej, słonecznej pogodzie oprócz butów trekkingowych często adidasy (byle sięgające kostek) są dobrym rozwiązaniem ze względu na lekkość i przewiewność.

Ja osobiście trafiłem na buty trekkingowe typu LIDL za 80zł i przeszedłem w nich całą Wartę (co prawda letnią, ale mimo to parędziesiąt kilometrów dziennie się zdarzyło przejść) i uznaję je za dość dobrą opcję, lecz po kilki miesiącach zaczęła się rozklejać podeszwa i lekko zaczęły pękać na wewnętrznym usztywnieniu stopy, gdfzie zresztą pękają wszystkie buty.

 

Sądzę że w dobrym sklepie spotrowym/turystycznym uzyskasz wiele fachowych wskazówek co do doboru obuwia, ale może też dobrze zrobiłeś, pytając na harcerskim forum o radę doświadczonych w tej dziedzinie ;)
odpowiedź 17 stycznia 2014 przez użytkownika Los Bananos (2,991)  
Serdeczne dzięki Los Bananos
+1 głos
Na początku konieczne wymagania. Jeśli idziesz w góry to, moim zdaniem, potrzebujesz twardej podeszwy (chyba, że chcesz czuć każdy kamień). Dlatego adidasy odpadają - koniecznie buty przeznaczone do wędrówki (turystyczne lub wojskowe). Do tego muszą trzymać kostkę.

I teraz musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, ile możesz na to wydać. To oczywiście uzależniłbym od tego, ile spodziewasz się w nich chodzić (jak szybko rośnie Twoja stopa).

W górach bywa mokro o każdej porze roku. Dlatego warto mieć w butach membranę, dzięki której będą wodoszczelne (ale uwaga - membranowe są mniej przewiewne). Możesz też kupić buty bez membrany i zaimpregnować.

Buty wojskowe bywają tańsze za tę samą jakość od turystycznych. Ale o ich skórę powinno się bardziej dbać niż o zwykłe treki. Do tego łatwiej dostać i dopasować buty turystyczne. Ja np. mam bardzo niskie podbicie i nie wszystkie buty turystyczne na mnie pasują, a z wojskowymi jeszcze gorzej. No i słyszałem, że buty wojskowe trzeba bardziej rozchodzić i "przecierpieć" niż turystyczne (ale tak wielu butów nie kupowałem, by to potwierdzić).

Buty wojskowe bywają cięższe od turystycznych. Zwłaszcza glany i w nich z pewnością nie idź na pierwszą taką wędrówkę.

Aha, i równie ważne są odpowiednie skarpety. Ale to już inny temat ;)
odpowiedź 17 stycznia 2014 przez użytkownika karol-gro (17,693)  
Serdeczne dzięki
0 głosów
No właśnie. Wszystko rozchodzi się o to, ile możesz wydać na tę "przyjemność". Bardzo fajnym rozwiązaniem są buty taktyczne - np. Batesy, których używam od dłuższego czasu i jestem zadowolony. W górach spiszą się doskonale, a przy okazji wykorzystasz je w innym terenie, np. leśnym. Więc przydadzą Ci się także na inne wypady.
odpowiedź 12 lutego 2014 przez użytkownika Kolczasty (101)   2

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 1,167 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Druhna (131)   2 2 6
0 głosów
1 odpowiedź 641 wizyt
pytanie zadane 7 lipca 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika sosenka (131)   2 4 10
+27 głosów
13 odpowiedzi 5,390 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika vanadey (15,715)   17 80 296
+3 głosów
1 odpowiedź 459 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 334 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...