• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zbiórka przez skype - pomysły na formy

+10 głosów
Niedługo (już po raz drugi) będę przeprowadzać dla drużyny zbiórkę poprzez skype. Ostatnim razem była to zbiórka dotycząca komunikowania się, współczesnych form komunikacji, ich wad i zalet itp. Tym razem chciałabym zrobić coś z konkretnej wiedzy harcerskiej - takiej teoretycznej - struktury/symboliki/historii... Przyznaję, że nie mam jej przygotowanej, ponieważ przeprowadzenie tej zbiórki przez skype przeze mnie wyszło dość spontanicznie z potrzeby drużyny. (Konkretnie - ja mam zaliczenia i sesję w innym mieście, a nie ma akurat kto tej zbiórki przeprowadzić)

Czy macie jakieś pomysły na taką zbiókę, a szczególnie na formy, które mogę wykorzystać? Dyskusji nie da się tak niestety zrobić, już próbowałam. Zależy mi na aktywizowaniu moich harcerzy, więc nie chcę też przez całą zbiórkę gadać i robić quizu.
pytanie zadane 17 stycznia 2014 w Drużyna przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
Współczynnik akceptacji: 21%
   
Widzę, że sporo plusów, więc temat potrzebny - dlatego postanowiłam podzielić się tym, co w końcu zdecydowałam zrobić.

1. Pierwsza zbiórka przez skype - komunikacja
Cele: zwrócenie uwagi na komunikację jako bardzo ważną część życia, nauka dyskusji, ośmielenie mniej śmiałych osób w drużynie do wyrażania swojego zdania
Zaczęłam od tego jakie formy komunikacji był kiedyś, a jakie są teraz, jak te formy możemy podzielić - luźna pogadanka. Potem przeszłam do dyskusji wspomaganej - podzieliłam drużynę na 2 grupy i jednej kazałam omówić i spisać zalety współczesnych form komunikacji, drugiej - jej wady. Następnie wytypowali swojego przedstawiciela, który miał za zadanie bronić stanowiska całej grupy posługując się spisanymi wspólnie argumentami. Jak miał wątpliwości - grupa mogła mu pomagać.
Ta dyskusja wyszła dość długa, bo dochodzili do ciekawych wniosków - że w internecie nie kontrolujemy swoich danych osobowych; że np na fb każdy może zobaczyć jakie piszemy głupoty; że media są potrzebne, ale trzeba przesiewać podawane informacje ("media kłamią"); że sąsiad nie pomoże jeśli nie będziemy się z nim komunikować bezpośrednio i po prostu nas nie zna; że pisząc (SMSy, fb, skype) bardzo łatwo można się źle zrozumieć i nie dogadać. Potem podsumowałam wszystko co mówili i jak chcieli mogli jeszcze dodać coś od siebie.
W drugiej części zbiórki drużyna uczyła się korzystania z krótkofalówek i zrobiliśmy jedno ćwiczenie z informacji zwrotnej.

2. Zbiórka spontaniczna
W efekcie zdecydowałam się na powtórkę/przypomnienie niektórych zagadnień z technik i wiedzy harcerskiej, bo dawno nie robiliśmy nic w tym temacie. Podzieliłam sobie zbiórkę na 3 działy: węzły, struktura, musztra. Jako, że harcówka obfituje w różne sznurki, każdy wziął sobie po jednym i pokazywałam im różne węzły przez kamerkę i każdy sobie wiązał. Jak komuś coś nie wychodziło, to inni pomagali. W podsumowaniu zrobiłam małą grę - jak najszybsze zawiązanie konkretnego węzła. Ze struktury zrobiłam przypomnienie, bo już raz o tym mówiłam - każdy po kolei mówił jak to idzie od zastępu/szóstki do GK i z powrotem. Potem współdzieliłam z nimi ekran i musieli (już indywidualnie na kartkach) dopasować kolor sznura do poziomu struktury i typ sznura do funkcji na danym poziomie (miałam to zapisane w tabelkach w formie dopasowanki).
Musztrę przeprowadził jeden z chłopaków, a ja się przyglądałam jaką mają zabawę (bardzo lubią musztrę :P tak jak i ja) i ewentualnie dodawałam coś od siebie i podpowiadałam.

Jak jeszcze kiedyś przyjdzie mi prowadzić skype'ową zbiórkę to dopiszę kolejny komentarz ;)

2 odpowiedzi

+4 głosów
Przy użyciu samego dźwięku może być trochę trudno.

Możesz jednak skorzystać z opcji płatnych (jest chyba darmowy trial, można wykorzystać) aby przesłać obraz, np. pulpit, do wszystkich uczestników. Możesz też skorzystać z serwisów takich jak http://www.scriblink.com/ lub http://awwapp.com/ które umożliwiają pracę na wspólnej tablicy do rysowania. Łatwo wtedy omówić np. strukturę ZHP.

Jak zauważył KopczyK wygodne może być użycie maila do zbierania odpowiedzi na jakieś zadanie - widać kolejność przesyłania i do tego inni słuchacze nie dostają odpowiedzi.

Co do treści samej zbióki, można wykorzystać "teoretyczne" techniki harcerskie takie, jak historia czy symbolika. Można też postawić na konkretne umiejętności komputerowe (np. grafika komputerowa, ale może też być np. tworzenie stron, proste programowanie - cokolwiek twórczego). Najpierw pokazujesz im coś zrobić, potem niech sami to przygotują i Ci prześlą wyniki pracy.
odpowiedź 18 stycznia 2014 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
+2 głosów
Mi przychodzi do głowy szukanie odpowiednich informacji w internecie oraz netykieta. Może warto im w trakcie takiej dyskusji wysłać emaila z wiadomością do roszyfrowania,a po wykonaiu zadania oni Tobie wysyłają emaila z odpowiedzią.
odpowiedź 17 stycznia 2014 przez użytkownika KopczyK (3,470)   10 33 72

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 957 wizyt
pytanie zadane 11 września 2017 w Pomysł na... przez użytkownika 002816 (131)   2 3 8
+1 głos
1 odpowiedź 935 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 326 wizyt
pytanie zadane 18 września 2016 w Pomysł na... przez użytkownika 1hubert3 (105)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 740 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2016 w Drużyna przez użytkownika AKINOM (159)   1 6 11
0 głosów
1 odpowiedź 345 wizyt
pytanie zadane 12 maja 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Kafyka11 (105)   1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...