• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Możliwości noszenia naramiennika wędrowniczego?

+6 głosów
Czuwaj! : )

Czy jest jakaś inna możliwość noszenia naramiennika wędrowniczego? Czy tylko na lewym pagonie? Jestem w drużynie, kóra ma 20 lat i nie mielismy naramienników - więc mamy na lewym pagonie patkę drużyny ( bardzo ważną odznakę w drużynie - umieszczoną w statucie drużyny i zatwierdzoną rozkazami) dlatego jej nie zdejmiemy. Czy możemy nosić naramienniki na prawym pagonie czy może istnieje inne oznaczenie?
pytanie zadane 6 stycznia 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika szalonooka (645)   14 33 47
Współczynnik akceptacji: 20%
   

3 odpowiedzi

+9 głosów

Obowiązujący regulamin mundurowy (a dla wodniaków ich nowy regulamin) jednoznacznie wskazuje, gdzie można nosić naramiennik wędrowniczy. Co do jakichkolwiek odstępstw (wynikających czy to z tradycji środowisk czy to jakiś innych źródeł):

Decyzje o wszelkich odstępstwach od regulaminu podejmuje Główna Kwatera ZHP w formie uchwały.

Jeśli uzyskacie taką zgodę, to proszę bardzo. W przeciwnym wypadku sugeruję jednak rozważenie dostosowanie się do reszty organizacji - korona z głowy Wam nie spadnie, a unikniecie dziwnych komentarzy/posądzeń o nieznajomość zasad etc.

odpowiedź 7 stycznia 2014 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
jednakże twierdzę że spadnie - dla drużyn wieloletnich z bardzo różnorodnymi tradycjami jest to problem, bo  nie ma sensu zmieniać miejsc ważnych rzeczy dla drużyny typu patka drużyny) bardzo wysokie odznaczenia w drużynach. Są  środowiska, w których tradycje są bardzo ważne. A chciałam powiedzieć, że gdzie kolwiek nie pojedziemy nasze tradycje są bardzo dobrze postrzegane i szanowane. : )
Owszem, tradycja jest bardzo ważna, ale trzeba uważać, żeby nie stać się jej więźniem :) Niemniej, jesteśmy częścią jednej organizacji, która ma pewne wspólne mianowniki (przy całym poszanowaniu dla różnorodności), a jednym z nich (nie tylko z prawnego ale też ideowego punktu widzenia - wystarczy przypomnieć sobie po co BP wprowadził mundury) są mundury ;)
0 głosów
Nie przewidziano chyba takiej mozliwości, ale jesli odpowiednio sie to 'zalegalizuje' to druzyna będzie mogła nosić je na prawym ramieniu. Spotkałem sie z 'udziwnieniem' typu naramiennik w tle barw druzyny, a nie typowej zieleni, zatem tekie cos też może przejść.
odpowiedź 6 stycznia 2014 przez użytkownika Los Bananos (2,991)  
ale istnieją jeszcze takie buttony z watrą i inne oznaczenia prawda? czy je można normalnie na prawej kieszeni nosić?
Oznaczenie posiadania naramiennika wędrowniczego ma tylko dwie formy: klasyczny naramiennik (dla "zielonych") i patka wędrownicza (dla wodniaków). Nie wiem o jakie buttony i inne oznaczenia chodzi, ale nie oznaczają one tego co naramiennik wędrowniczy. Naramiennik wędrowniczy w obecnym znaczeniu funkcjonuje już od 10 lat. Może warto się drużyną jakoś dopasować? Oczywiście można go nosić niezgodnie z regulamin na drugim ramieniu, może nawet uda się to zalegalizować, ale i tak będzie to postrzegane przez inne środowiska jako jakieś "dziwo".
Może i istniej, ale w naszym hufcu istnieją drużyny po 30 lat i są one z bogatą tradycją, która jest ważna w naszym środowisku. I nie zamierzamy jej zmieniać. Chodziło mi o przypinki z watrą wędrowniczą czy jodełki wędrownicze.
Jodełka jest/była oznaką instruktorów z RP-M Wędrownictwo. Noszenie jej bez spełnienia kryteriów będzie dużym nadużyciem. A nie możecie po prostu tej swojej patki nosić na prawym naramienniku?
Dzięki patce drużyny, którą nosimy od strony serca ( od strony krzyża) w drużynie zyskujemy nowe możliwości i jak wyżej powiedziałam jest to ważne wyróżnienie. Dlatego nie zamierzamy zmienić tej tradycji .
–2 głosów
Wiem, że pytanie trochę stare, ale może wniosę rozwiązanie problemu. Jeśli te tradycje są dla was tak bardzo ważne, proponuje nieco alternatywne rozwiązanie, a nawet trzy:

1. Jak tu któryś z druhów wymienił możecie zamówić sobie naramiennik w barwach drużyny z watrą wędrowniczą i po kłopocie, znaczy zależy co posiadacie na patce drużyny, jeśli to tylko barwy to nie ma problemu, jeśli są jeszcze jakieś oznaczenia to już trochę gorzej. Nigdzie nie jest napisane, że naramiennik wędrowniczy musi być koloru zielonego. ba nawet widziałem w jednej składnicy szarą wersję naramiennika dla kobiecych mundurów. Oto dowód :P

http://taniaskladnica.pl/userdata/gfx/61d13b18e2ceeae8f7f3316849c6d06b.jpg

Po za tym naramiennik wędrowniczy w drużynach wodniackich jest czarny (nazywany często patką)

Ale jest też alternatywa nieco ekstrawagancka ale...:

2. W Izraelskich Siłach Samoobrony (Wojsko Izraelskie), istnieje coś takiego jak shoulder tags (patka naramienna), to wygląda miej więcej tak:

http://i122.photobucket.com/albums/o257/zorba139/Completed%20Listings/Scan_Doc0002-3.jpg

i nosi się tak jak ta pierwsza Pani od prawej:

http://www.worldmilitary.org/img/3906844162-idf_air_force_tags.jpg

czyli tylko część jest wsunięta w pagon reszta odstaje i nadal jest miejsce na wsuniecie pochewki ze stopniem (naramiennika) i w założeniu tak mogłaby wyglądać wasza patka i jednocześnie byłoby miejsce na regulaminowe umieszczenie naramiennika wędrowniczego. Uprzedzając, co nie jest zabronione jest dozwolone, a że obecny regulamin pozwala na duże interpretacje w wielu miejscach, oraz że jest to jeszcze rozwiązanie w granicach dobrego smaku i zdrowego rozsądku, jeśli macie coś więcej na patkach niż barwy drużyny, to jest dobre rozwiązanie, bo i wilk syty i owca cała.

3. Ostania opcja jest taka, że możecie go zdobywać, ale nie musicie nosić i przyjąć na przykład, że button w waszym środowisku jest nieformalną oznaką zdobycia naramiennika, na pewno nie odznaka jodełki bo jak to ktoś tu napisał to by było nadużycie. Z tym, że tylko wasze środowisko by wiedziało co to tak naprawdę oznacza ten pin czy button ale coś za coś.
odpowiedź 20 czerwca 2014 przez użytkownika Adrian Smyczyński (91)   1 1 4
Ad. 1. Niestety, regulamin mundurowy wyraźnie wskazuje na końcu jaki jest wzór naramiennika.

Ad. 2. Nasz regulamin nie przewiduje takich elementów i stosowanie zasady "co nie jest zabronione, jest dozwolone" jest dość słabym podejściem. Po to mamy jakieś zasady w organizacji, aby wyglądać jednolicie (względnie), a nie robić przegląd kto najsprytniej obszedł regulamin mundurowy. Co więcej, szukając takich wytrychów nie uczymy naszych harcerzy poszanowania dla stanowionego prawa.
Ad. 1 Druh się nie wczytał, jak wygląda naramiennik u drużyn wodniackich najwyraźniej, co jednoznacznie sugeruje, że tło nie musi być zielone, a że nigdzie nie ma opisu słownego, jak dla mnie watra, a nie tło jest symbolem naramiennika, tło zostało tam dodane bo na jakimś materiale musi być i tyle.

Ad. 2 Pomimo, że szanuje Druha zdanie absolutnie się z nim nie zgadzam, regulamin został tak napisany, że można go w wieloraki sposób interpretować i nie jest to moja wina, gdybym ja go pisał nie byłoby wątpliwości co można, a co nie, ba nawet sam regulamin pozwala na odstępstwa zgodnie z zapisem.

9. Decyzje o wszelkich wyjątkach od regulaminu podejmuje Główna Kwatera ZHP w formie uchwały.

Po za tym, "co nie jest zabronione, jest dozwolone" jest podejściem zagwarantowanym przez ustawę zasadniczą. Nie wspomnę, że ta ingerencja jest na poziomie " jak powinna wyglądać plakietka naszego hufca", więc zasadniczo nie zmienia jednolitości umundurowania. A to rozumiem, że od teraz nie możemy myśleć nieszablonowo i krytyka oraz działanie niezgodnie ze standardami jest złe? Ja w swym działaniu widzę ogromne poszanowanie prawa, bo próbuje znaleźć rozwiązanie które jest legalne, a zarazem zadowoli wszystkich. Zresztą to i tak tylko propozycje.
Ad. 1. Mówiłem o regulaminie "lądowym", który podaje wyraźny wzór - zielone tło. Regulamin wodny też takowy wzór określa i jasno podaje, że to ma być czarne tło (przez analogię do oznaczenia stopni). A zielone tło na standardowym naramienniku ma swoją symbolikę i nie można go zmieniać. Znaczenie jest wytłumaczone w opisie wędrownictwa: "Watra wędrownicza umieszczona jest na zielonym tle, przypominającym, że wszystko to o czym powyżej przeczytałeś odbywa się na tle harcerskiego życia."

Ad. 2. Proszę zatem o wskazanie uchwały GK ZHP, która zezwala na odstępstwo z tym izraelskim rozwiązaniem, względnie na dowolne dobieranie koloru tła naramiennika wędrowniczego. Jeśli zaś chodzi o interpretację przepisów, to prawo wykładni danego przepisu ma jego autor, w tym wypadku GK ZHP - proszę więc zwrócić się do GK o interpretację ws. tła naramiennika. Jeśli GK zinterpretuje to tak, że można mieć jakikolwiek kolor tła, to proszę bardzo - takie rozwiązanie staje się wtedy legalne. Obecnie Druha propozycja nie ma formalnej i legalnej racji bytu.

Oczywiście, nie można uregulować wszystkiego i przewidzieć każdego przypadku (kazuizacja prawa). Nikt nie broni myśleć, ale zanim się coś zaproponuje, to warto dokonać oceny takiej propozycji pod kątem zgodności z zasadami obowiązującymi w danym obszarze. Nie można też wykorzystywać zasady, na którą się Druh powołuje do falandyzacji prawa, bo wtedy staje się to karykaturą i działaniem antywychowawczym. Jesteśmy częścią jednej organizacji, która ma pewne wspólne mianowniki (przy całym poszanowaniu dla różnorodności), a jednym z nich (nie tylko z prawnego ale też ideowego punktu widzenia - wystarczy przypomnieć sobie po co BP wprowadził mundury) są mundury ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,439 wizyt
pytanie zadane 24 sierpnia 2017 przez użytkownika Michał1103 (105)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 595 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2016 w Wędrownicy przez użytkownika kawaleczek (234)   2 4 9
+1 głos
2 odpowiedzi 451 wizyt
pytanie zadane 18 października 2014 przez użytkownika nadzieja.97 (130)   3 5
+1 głos
2 odpowiedzi 421 wizyt
pytanie zadane 13 października 2014 w Próby przez użytkownika nadzieja.97 (130)   3 5
+1 głos
3 odpowiedzi 216 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2014 w Pomysł na... przez użytkownika nadzieja.97 (130)   3 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...