• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy wystąpienie z drużyny jednocześnie wyklucza z ZHP?

+6 głosów
Chcę zrobić kursy i założyć nową dużynę ale dopiero za pół roku. Na chwilę obecną należe do drużyny harcerskiej z krórej chcę wystąpić ( z przyczyn koniecznych ) czyli przez pół roku nie będę należeć do drużyny. Czy wiąże się to z wykluczeniem z ZHP? Czy z momentem wystąpienia tracę stopień?
pytanie zadane 30 grudnia 2013 w Drużyna przez użytkownika maksim (137)   1 2 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   
W jakim jesteś wieku? Bo to może być też pomocne w odpowiedzi na pytanie...

3 odpowiedzi

+8 głosów

Te sprawy reguluje INSTRUKCJA w sprawie przydziału służbowego i przynależności z 2008 r.

Każdy członek ZHP musi mieć gdzieś przydział służbowy. Nie można być „wolnym elektronem”. Nie ma opcji, by członek ZHP niebędący instruktorem i niepełniący funkcji instruktorskiej (tj. niebędący drużynowym) miał przydział do czegokolwiek innego niż drużyna (jest wyjątek dla funkcyjnych szczepów i związków drużyn, ale jak rozumiem Ciebie nie dotyczy). Odejście wędrownika z drużyny jest jednocześnie odejściem z ZHP. Traci się wówczas wszystkie zdobyte stopnie, sprawności itd., ale na ogół przy powrocie można to „odzyskać” (zależy od dobrej woli nowego przełożonego, ale raczej nie robi się z tym problemów).

Wytłumaczenie jest bardzo proste: jeśli wędrownik odchodzi z drużyny, co niby robi harcersko przez te pół roku? Nic, skoro nie działa w żadnej konkretnej jednostce. Jak więc ma być członkiem Związku?

Dodatkowym efektem takiego odejścia byłby fakt, że wtedy na kurs pwd. i drużynowych szedłbyś jako cywil. Nie zawsze jest to dopuszczone przez organizatorów. Zdecydowanie lepiej moim zdaniem działać przez te pół roku w drużynie, ewentualnie znaleźć sobie nową, w której będziesz się też udzielać już będąc drużynowym - dobrze jest robić coś poza samą służbą instruktorską. Poza tym jednym z wymogów próby pwd. jest działanie w drużynie/gromadzie w trakcie próby i w ogóle próba ta powinna być oparta właśnie o gromadę/drużynę.

odpowiedź 30 grudnia 2013 przez użytkownika vanadey (15,715)   17 80 296
Co odzyskuje się automatycznie po ponownym nabyciu członkostwa?
+1 głos
W większości (poza jedną wątpliwością) zgadzam się odp. vanadey, jednak chciałem zwrócić uwagę na błędne użycie różnych terminów. Członkowsto w ZHP kończy się na 4 różne sposoby: wystąpienia, skreślenia, wykluczenie, nieopłacenia składek. Wystąpienie i skreślenie jest podobne w skutkach, różni się tym z czyjej inicjatywy następuje. Wykluczenie jest karą - najwyższą karą organizacyjną, wiąże się z pozbawieniem stopni, odznak (po ew. powrocie trzeba zdobywać wszystko od początku) i niemożnością ponownego ubiegania się o członkowstwo przez dwa lata. Odpowiadając ściśle na pytanie: wystąpienie z drużyny nie wiąże się z karą wykluczenia.

Ogólnie nie ma czegoś takie jak po prostu członek ZHP. Członkiem ZHP jest się poprzez bycie w jakiejś jednostce ZHP. Trzeba być gdzieś "na liście". Nieinstruktor (z paroma wyjątkami) może być tylko w drużynie, gromadzie, kręgu. Występując z drużyny i nieprzechodząc do innej, po prostu występujesz z ZHP (pierwszy sposób ustania członkostwa). Drużynowy zaznacza to w książce pracy i w eewidencji. Nie jesteś wtedy członkiem ZHP, nie masz prawa używania munduru ani odznak organizacyjnych.
odpowiedź 6 stycznia 2014 przez użytkownika royas (22,194)  
0 głosów
Jeżeli odchodzisz z jakiejś drużyny i przechodzisz do innej nie jesteś skreślony z listy członków ZHP (gdybyś odszedł i wrócił za pół roku jesteś skreślony z listy członków i po tym czasie jesteś zapisany ponownie jak wracasz). Stopień straciłbyś w wypatku, gdy zostałbyś/ałabyś wydalony (np. z powodu nagannego zachowania).
odpowiedź 30 grudnia 2013 przez użytkownika Marlenn (3,915)   34 56 82
Ok ok, więc kim jestem w okresie tego pół roku kiedy nie należę do żadnej drużyny. Harcerzem bez przynależności do drużyny? Czy mogę wtedy nosić barwy?
też miałam z tym problem, wróciłam po przerwie i na nowo wpisano mnie na listę członków ZHP. ;)
Jeżeli przez pół roku nie należysz do żadnej drużyny jesteś niezrzeszonym (czyli "cywilem"). Oficjalnie nie możesz nosić barw ani nawet munduru.
Lepiej "przeczekać" ten czas w jakiejś drużynie, nawet jeżeli nie działałbyś w niej zbyt aktywnie.
Harcerzem bez przydziału do drużyny może być tylko instruktor, który ma przydział służbowy do hufca.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 497 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2016 w Drużyna przez użytkownika wieczny_zuch (1,250)   14 26 41
0 głosów
2 odpowiedzi 1,444 wizyt
pytanie zadane 28 stycznia 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika harcerka1312 (105)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 322 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 629 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2017 w Drużyna przez użytkownika ___ (262)   5 7 15
+2 głosów
1 odpowiedź 879 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2021 w Drużyna przez użytkownika st..ff (115)   1 1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...