• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Oryginalna zbiórka zastępu?

+5 głosów
Jestem zastępową dość długo, ale dopiero od niedawna działam w pionie starszoharcerskim, który ma inną specyfikę niż harcerski. Chciałabym poprowadzić zbiórkę zastępu na jakiś oryginalny temat, nie z technik harcerskich, Prawa itp. Macie jakieś pomysły na niekonwencjonalny temat? Nie potrzebuję konspektu, szukam jedynie inspiracji. Dziękuję za jakąkolwiek pomoc :)
pytanie zadane 30 grudnia 2013 przez użytkownika Magda Skóra (309)   3 6 13
Współczynnik akceptacji: 0%
   

4 odpowiedzi

+5 głosów
W drużynie starszoharcerskiej zastępy działają wyśmienicie, jeśli ich członkowie stają się dobrymi kolegami, moze nawet przyjaciółmi. Dobrą rzeczą byłoby więc dzielenie sie swoimi zainteresowaniami, w który dałoby się wciągnąć resztę? Oprócz tego można zagrać w jakieś gry planszowe/karciane, może RPG.
odpowiedź 30 grudnia 2013 przez użytkownika Los Bananos (2,991)  
Akurat tak się składa, że mój zastęp to przyjaciele, częściowo również najlepsi. :) Skorzystam, postaram się zorganizować jakieś 'luźne' zbiórki z grami ;)
polecam gre "kocham Cie Polsko" możesz poprosić drużynowego lub drużynową aby zainwestował w taką gre lub same się złożyć. gra supwe. Smiechu kupe, i luźna atmosfera na prawdę warto!  albo zagrać jeden z dziesięciu. zastepowy zadaje po kolei pytania itp.
Czuwaj!, U nas w Wielkiej Brytani wymyslilismy taka gre nazywaz sie "Napisze Mile, podaj dalej" w tej grze potrzebujecie spiewniki, i dlugopisy zeby kazdy harcerz/harcerka mieli.. Zastepowy(a)/Druzynowy(a) maja za zadanie zeby wszyscy usiedli w kółku koło siebie (prywatne spiewniki z przodu lub z tyłu moze byc), (niewazne naprawde xD)  kzdy harcerz/ka ma za zadanie podajdalej spiewnik ale napisac 2 lub 3  rzeczy o tej osobie ale nie moga sie powtrarzac, moze to byc.... cos na czym musza popracowac... np: "Jestes cicha ale nic nie zastopowuje zebys sie rozwijała w gornie naszej rodziny i zeby miec nowych znajomych." cos takiego moze byc, (cel). A wiec wracajac do rzeczy.... podajesz dalej kazdy ma 30 sekund zeby napisac miła rzecz o tej osobie (komplement czy cos. Ale nie wyrywajac tej kartki zostawiaja to w spiewniku kazdy harcerz/ka nie pisze imienia jak napisał wiadomosc. Czuwaj mam nadzieje ze pomogłam! :P :D
+4 głosów
jeśli jesteś od niedawna zastępową w harcerzach starsych i nie dokońca nie wiesz co i jak robić na zb zastępach, nie martw się przyjdzie z czasem. Głowa do góry, i najważniejsze by się nie poddawać. Najważniejsze jest to żebyś zachęciła swoje druhny w zastępie. Na pewno bądz szczęscliwa i uśmiechnieta wtedy one widzą że lubisz to co robisz i zarażają się od Ciebie energią. Gdy jednak pójdziesz na zbiórkę mówiąc ojeju nie dam rady to wielki błąd. Fajna by była zbiórka np samemu zrobić czekolade z lentylkami czy innymi chrupkami, a może zb o jakiś ciekawostach świata lub filmach np Opowieści Narnii grali w górach stołowych, albo robienie branzoletek albo np z modeliny znaczek zastępu którego przyczepicie za pomocą agrawki lub sznureczka do kieszeni munduru. Zbiórka musi być ciekawa i musi zachęcać inne osoby w zastępie.
Powodzenia Ci życzę i trzymam kciuki :) Później możesz się pochwalić jak Ci poszła zbiórka
odpowiedź 31 grudnia 2013 przez użytkownika eK32Na (930)   10 19 35
Dziękuję, taka zbiórka z ciekawostkami z filmów może być świetna! ;) Np. w formie gry terenowej :) A pomysł ze znaczkiem zastępu z modeliny też super, zastanawiałam się jak taki zrobić :) Dziękuję jeszcze raz ;)
zrobić nie trudno. jednak najpierw proponuje zadać dziewczyną zadanie przed zbiórkowe. Kazda ma zaprojektować znaczek zastępu. Za najlepszy projekt możesz dać np batona. Wtedy realizujecie ten projekt. Znaczek zastępu może być np w formie plaskiego kułka z czarnej modeliny a na nim np rysunek. Do kółka wystarczy umieścić w środku jakąś wtążke, aby przyczepić to na guzik mundury, tak aby znaczek wisiał przy kieszonce po prawej stronie.
+3 głosów
Jeśli chcesz pójść w rękodzieło to bransoletki w barwach drużyny, albo wyplatanie pierścieni ;)
odpowiedź 31 grudnia 2013 przez użytkownika fuego1234 (729)   11 22 37
tak lub pierścień tak aby każda osoba z zastępu miała taki sam. Czyli pierścienie zastępu.
A różnie dobrze na zbiórce możecie zrobić proporzec zastępu. A zbiórke nazwać zbiórka manualna
+2 głosów
Moi harcerze starsi dostali "zadanie" - każdy kto chce i kto ma się czym podzielić przygotowuje zbiórkę o tym co lubi najbardziej w dowolnej formie. Dzięki temu mieliśmy zbiórkę o Japonii (czy może bardziej o mandze), na której HS-y między innymi oglądali japońskie reklamy i inne fimiki i kręcili własną reklamę i była zbiórka o skokach narciarskich, bardzo aktywna i ruchowa. I moja zbiórka, dla przykładu dla nich, o podróżach, na której opowiadałam trochę o moich przygodach, pokazywałam obcą walutę i każdy z uczestników zastanawiał się, gdzie chciałby pojechać i przyklejał karteczki na mapę.

Poza tym bardzo fajne są spotkania ze specjalistami. W zorganizowaniu takiego może pomóc drużynowa/y. Ale to może być podróżnik, dziennikarz, może aktor z teatru? Może psycholog albo seksuolog?

Możecie też pójść w jakieś miejsce pomóc np. do schroniska dla zwierząt albo hospicjum.

Jest mnóstwo rzeczy, które można robić :)
odpowiedź 2 stycznia 2014 przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)  
Moje dziewczyny też dostały takie zadanie. Zobaczymy jak im pójdzie. ;)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 462 wizyt
pytanie zadane 18 października 2021 w Pomysł na... przez użytkownika Yit (125)   1 4 6
+1 głos
1 odpowiedź 320 wizyt
pytanie zadane 15 października 2021 w Pomysł na... przez użytkownika dh.Zuzka (389)   5 19 33
+1 głos
1 odpowiedź 381 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 372 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,975 wizyt
pytanie zadane 18 marca 2017 w Pomysł na... przez użytkownika dh. Maja (440)   28 53 62
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...