• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak oznaczyć na sznurze funkcję redaktora naczelnego gazetki Hufca?

+8 głosów
Czuwaj! nie dawno objęłam funkcję redaktora naczelnego gazetki Hufca. mam problem jak mogę to oznaczyć na sznurze. jestem instruktorem, ale mam szary sznur przynależę do kręgu instruktorskiego, bo w drużynie jestem już członkiem honorowym ( u nas jest taka tradycja) no ale nie mam żadnej funkcji w  Hufcu ( no chyba, że ta też jest jakaś znacząca i mozna ją oznaczyć) dodam , ze jestem mianowana rozkazem Hufca. Zastanaiwam się jak mogę to pokazać na sznurze.:  )pomocy
pytanie zadane 30 grudnia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika szalonooka (645)   14 33 47
Współczynnik akceptacji: 20%

edycja 30 grudnia 2013 przez użytkownika szalonooka
   
Zadbaj o literówki i ortografię :) Będzie się łatwiej czytało :)

2 odpowiedzi

+3 głosów

Jeśli jesteś mianowana rozkazem komendanta hufca na tę funkcję, to funkcję oznaczasz następująco:

sznur pełnionej funkcji podstawowej, z jednym srebrnym suwakiem lub sznur srebrny, noszony spod ramienia z jednym węzłem lub srebrnym suwakiem

Tak wynika z regulaminu mundurowego. Tak się oznacza zarówno członków KH jak i mianowanych rozkazem instruktorów zespołów hufcowych. Możesz więc przyjąć oba rozwiązania wskazane wyżej - jak wolisz zachować szary sznur to dokładasz do niego jeden srebrny suwak, a jak nie to sznur srebrny i jeden węzeł/suwak.

odpowiedź 30 grudnia 2013 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
Przy czym sznur szary nie jest sznurem pełnionej funkcji podstawowej, więc w tym wypadku nie ma wyboru między srebrnym suwakiem, a sznurem.
–1 głos

To trochę zależy jak traktowana jest funkcja redaktora naczelnego. Jesli uznajecie (tzn. komenda hufca uznaje), że jest to instruktor komendy hufca, to sznur szary ze srebrnym suwakiem, lub sznur srebrny z jednym węzłem, spod ramienia. Jeśli nie, to raczej się nie oznacza.

Dodam jeszcze, że teraz nie nosi się samego szarego sznura.

Nie jestem pewny czy dobrze zorozumiałem o co chodzi - zadając pytanie warto zadbać o poprawną pisownię, ortografię, interpunkcję. O tego zależy łatowość odczytania o co chodziło pytajęcemu.

edit Znaczenie określenia instruktor komendy hufca niknie w mrokach dziejów. Tutaj próbowałem się trochę dowiedzieć co dokładnie to znaczyło. Natomiast tutaj wychodzi, że zazwyczaj każdą "inną" funkcję na poziomie hufca tak się traktuje.

 

odpowiedź 30 grudnia 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
edycja 30 grudnia 2013 przez użytkownika royas
może i nie nosi się szarego sznura, ale nie jest to zabronione. U nas w Hufcu i w Związku Drużyn w którym jestem jest to jak najbardziej wskazane żeby nosić. Cóż co kraj to obyczaj. Muszę się zapytać jeszcze komendanta Hufca odnośnie tego oznaczenia jak dokładnie on traktuje te funkcję
Z takim podejściem (że lista sznurów w regulaminie nie jest kompletna i można sobie dowolnie uzupełniać) to proponuję wprowadzić w hufcu obyczaj np. taki: redaktor naczelny - czarny poczwórnie pleciony; z-ca naczelnego - czarny z ramienia; redaktor,fotograf - czarny z ramienia. Czarny - symbol farby drukarskiej. ;)
szczerze mówiąc wolałabym nie wprowadzać nowych sznurów. pozdrawiam
Szczerze mówiąc, to miał być taki rodzaj żartu, pokazujący niebezpieczeństwa płynące ze stosowania zasady "co nie jest zabronione, to jest dozwolone" w przypadku regulaminu mundurowego.
jeżeli chodzi o sznur szary nie jest zabroniony, ale jest nie wymagany. pokaż mi gdzie jest napisane ze nie można go nosić? nie trzeba, ale nie Że nie można.
Nie twierdzę że nie można, a jedynie, że nie jest to zgodne z regulaminem. Sam sznur szary ma obecnie taki sam status jak sznur biały, czarny, czerwony, łososiowy i wiele innych. Nie jest to oznaczenie szeregowego.
będąc na kursie przewodnikowskim powiedzieli nam, że jeżeli ktoś chce nosić sznur to może. Mundur bez sznura wygląda dziwnie to raz, a dwa jak wytłumaczysz dziecku dlaczego ktos ma sznur , a to dziecko nie moze miec sznura? Nadal uważam, że co kraj to obyczaj. Tak samo jest z wywijkami ( wyrzutkami) do munduru - też nie są obowiązkowe, a wiele środowisk nosi.
Kwestie umundurowania określa GK, a nie kursy przewodnikowskie. Ad 1. - kwestia gustu i przyzwyczajeń. Ad 2. mniej więcej tak samo jak dlaczego nie może nosić granatowego sznura a inni mogą. Ad "co kraj to obyczaj" zgadzam się - gdzieś się przestrzega regulaminu bardziej a gdzie indziej mniej.
Dziecku można to wytłumaczyć prosto. Jest to oznaczenie funkcji i osoby nie posiadające funkcji, nie posiadają sznura :)

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 668 wizyt
pytanie zadane 16 kwietnia 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Paweł Fijałkowski (162)   4 4 9
+1 głos
1 odpowiedź 1,033 wizyt
pytanie zadane 17 listopada 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika cytrynka (120)   1 1 6
0 głosów
3 odpowiedzi 1,010 wizyt
pytanie zadane 12 lutego 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika WG (105)   1 1 3
+1 głos
1 odpowiedź 333 wizyt
+4 głosów
2 odpowiedzi 513 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...