• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Co zrobić z noszeniem munduru przez osoby nie zrzeszone?

+5 głosów
Czuwaj!
 

Ostatnio bywając w mojej gminie, spotykam osoby ubrane w mundury harcerskie ZHP i nie należące do żadnej drużyny z krzyżami ale nie złożyli przyrzeczenia. Pytając się ich do jakiej drużyny należą mówią że nie, a czy chcą należeć też mówią że nie. to czemu nosicie mundury i odpowiedzi zaskakująca. Osoby te w gminie za pokazywanie się w mundurach dostraja korzyści jak darowe bilety wstępu na imprezy, przedstawienia, wyjazdy, wakacje. Jednostka gminna która tym się zajmuje mówi ze nie chce takiej jednostki wspierać bo to duży koszt a te mundury są pozostałością pozostawioną po byłej drużynie która działała ze 3 lata temu. A czemu tak robią bo mówią ze to dobrze świadczy o gminie, a zarząd tej jednostki gminnej był kiedyś zrzeszony.

Co ja mam w takiej sytuacji zrobić?

Ingerować w jakiś sposób czy zostawić to bez zmian, bo moim zdaniem jest bezkarne nadużywanie symboli należących do ZHP. Co zrobić?
pytanie zadane 26 grudnia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh. MIeczysław (226)   4 6 14
Współczynnik akceptacji: 100%
   
Mam parę wątpliwości w zrozumieniu, co masz na myśli. Czym jest ta "Jednostka gminna, która się tym zajmuje"? To jakaś struktura samorządowa, która dofinansowuje harcerzy (a właściwie ludzi w mundurach)?
I jakiej jednostki nie chce wspierać? Harcerskiej czy gminnej?

2 odpowiedzi

+3 głosów
 
Najlepsza
Noszenie munduru ZHP (z logiem) przez osoby, które nie są członkami ZHP oraz nie mają zgody na używanie logo ZHP jest chyba nielegalne (logo ZHP jest zgłoszone w urzędzie patentowym). Inne symbole (flaga, mundur, krzyż) nie są chronione i nie ma problemów i ich używaniem.

Nie do końca zrozumiałem, co tam dokładnie się dzieje w Twojej gminie, ale jeśli jest to działanie szkodliwe to należy sprawę zgłosić w hufcu lub chorągwi. Myślę, że oficjalne pismo do gminy oraz ew. do tych "harcerzy", wyjaśniające że jest to działanie nielegalne i jakie grożą im sankcje powinno wystarczyć do uporządkowania sprawy.
odpowiedź 26 grudnia 2013 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
wybrane 13 lutego 2014 przez użytkownika dh. MIeczysław
chodzi o to że gmina daje mundury i te osoby za noszenie ich na czas imprezy gminnej mają jakieś korzyści z tego. A mundury to oficjalne ZHP, i tak gmina nie chce przeznaczyć kasy na utworzenie jednostki harcerskiej.
Czy logo ZHP jako znak towarowy chroni mundur przed użytkowaniem?
+3 głosów
Czy dalej mieszkasz w tej gminie? Czy tylko czasem ją odwiedzasz?
Jeżeli mieszkasz i należysz do jakieś drużyny, to ty możesz zaoferować władzom gminy pomoc. Ty z drużyną np będziesz się pokazywał na imprezach gminnych,a nawet obstawiać niektóre. Będziesz mógł robić zbiórki w terenie, czy np drużyną obstawić msze w niedziele. W zamian możesz poprosić o te darmowe bilety, czy dodatkowy wyjazd dla drużyny. Nie musi od razu gmina inwestować nie wiadomo ile pieniedzy na drużnę.
Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, możesz się przejść do gminy i możesz zaproponować stworzenie nowej drużyny harcerskiej.

Tak czy siak, gdy ktoś za noszenie mundurów  dostaje kase i inne darmowe rzeczy, to co za różniaca czy by gmina oddawała to nie zrzeszonym dzieciom, czy drużynie harcerskiej.
odpowiedź 1 stycznia 2014 przez użytkownika eK32Na (930)   10 19 35
chodzi o to że gmina sobie to wpisuje w swoje sprawozdania, a co do darmowych biletów i wyjazdów to stosunek 1:1 a nie parę osób potrzebnych a cała drużyna zyskuje.
Co do drożyny to mozolny i trudny proces z powodu nie przyjaźnie nastawionych szkół na harcerstwo.

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 622 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 317 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2023 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Bodzio (115)   1 4
+1 głos
2 odpowiedzi 971 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2016 w Metodyka i metoda przez użytkownika Morowe_powietrze (279)   4 9 16
+2 głosów
0 odpowiedzi 206 wizyt
pytanie zadane 6 kwietnia 2014 w Drużyna przez użytkownika 7MDSHSachalin (119)   1 6
0 głosów
4 odpowiedzi 1,258 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...