• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Działanie przewodnika w wyższych władzach

+3 głosów

Witajcie, na facebooku ZHP pod prezentacją członków do Centralnej Komisji Rewizyjnej, ktoś się obużył, że w CKR mają być sami harcmistrze. Według mnie, stopień nie znaczy aż tak bardzo o wiedzy czy doświadczeniu, liczy się to co chcesz dać ZHP. I tu moje pytanie jak widzicie przewodnika w Radzie Chorągwi czy bardziej w Chorągwialnej Komisji Rewizyjnej(bo ta mnie interesuje)?. Dodam tylko, że w historii CKR był przewodnik, w komendzie jednej chorągwi jest przewodnik i wydziale programowym - według mnie najważniejszym wydziale GK też.

pytanie zadane 9 grudnia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika kto pyta nie błądzi (162)   1 3 7
Współczynnik akceptacji: 0%

edycja 11 grudnia 2013 przez użytkownika kto pyta nie błądzi
   
Tytuł pytania nie jest najszczęśliwszy - sugeruję go poprawić, tak jak i błędy ortograficzne.

2 odpowiedzi

+6 głosów
Pierwsza kwestia, a w zasadzie pytanie: dlaczego jesteś przewodnikiem? Jeśli dlatego, że masz 18 lat i dopiero złożyłeś Zobowiązanie, to nie są funkcje dla Ciebie. Ale jeśli dlatego, że masz lat 30 i nie chciało Ci się otwierać kolejnych prób, można spróbować, ale wcześniej lub równolegle otworzyć próbę phm.

Druga kwestia: rada chorągwi a komisja rewizyjna to dwie zupełnie różne instytucje. O KR dobrze napisał cebul, ale RCh określa strategiczne kierunki dla chorągwi i moim zdaniem nie jest to miejsce dla przewodnika, bo wymaga szerokiego spojrzenia i dobrego ogarnięcia wielu aspektów harcerstwa i organizacji, na ogół niedostępnych z pozycji młodego drużynowego (typowa funkcja przewodnika).

Trzecia zaś kwestia to CKR. CKR nie jest tylko typową komisją rewizyjną, Statut daje jej szereg innych, bardzo potężnych uprawnień (m.in. unieważnianie uchwał GK czy RN!). Moim zdaniem oczekiwanie tam stopnia harcmistrza i dużego doświadczenia instruktorskiego jest jak najbardziej na miejscu.
odpowiedź 10 grudnia 2013 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
+5 głosów
Akurat do komisji rewizyjnych pierwszorzędne znaczenie mają kompetencje w zakresie finansów, rachunkowości, zarządzania majątkiem, obowiązujących przepisów itp. Statut ZHP wymaga bycia instruktorem (plus ograniczenia dotyczące łączenia funkcji, relacji z członkami komend itd.) jeśli chodzi o bierne prawo wyborcze do komisji rewizyjnej.

Jeśli więc miałbym do wyboru harcmistrza nie znającego się na w/w kwestiach i przewodnika ze stosownym wykształceniem czy doświadczeniem w w/w materii, to wybrałbym tego przewodnika. Choć jak ktoś chce coś dać organizacji i jest generalnie w niej aktywny, to nie powinno być problemem zrealizowanie prób phm., a potem hm.
odpowiedź 9 grudnia 2013 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176

Podobne pytania

–5 głosów
1 odpowiedź 897 wizyt
+13 głosów
1 odpowiedź 1,663 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 210 wizyt
pytanie zadane 10 lipca 2021 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Szymon04 (186)   5 13 19
+17 głosów
1 odpowiedź 1,184 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika słonek (5,393)   41 81 108
+10 głosów
4 odpowiedzi 710 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...